Ez rengeteg gyémánt. Imádom az aranyat, imádom a gyémántokat. (Donald J. Trump)
Mit jelent, ha egy új karóra megjelenéséről csupán napi- és hetilapok tudósítanak, az óraipari szaklapok, blogok és vlogok – legalábbis egyelőre – diszkréten félrenéznek? Pedig az internet órás bloggerei az iparág minden rezdülését figyelik, még a tegnap alakult és első órájához éppen pénzt gyűjtő mikromárka színre lépése is hírértékű az igazi órakedvelők számára. Főleg, ha tourbillon forog az áttört számlap alatt, ami egy karóra pontosságát nemigen befolyásolja, de látványnak elsőrangú. Nos valószínűleg azt jelenti, hogy az a bizonyos megjelenés az óraipar szempontjából nem különösebben érdekes. Még akkor sem, ha 100 ezer amerikai dollárért vesztegetik.
Hogy én mégis szóba hozom a Donald Trump választási győzelmét ünneplő („Victory“) aranyórát, az azért lehet, mert nem mérem magam a világ hivatásos óra-ítészeihez, csupán egy grafomán órakedvelő vagyok, akit talán az átlagnál alacsonyabb fájdalomküszöbbel vert meg a sors.
Mert mi történik? Hamarosan piacra kerül – a saját márkás Biblia, az aranyszínű Trump Sneaker, az ezüst Trump-emlékérmek, a gyűjthető, digitális Trump-kártyák és a saját, győzelmi kriptovaluta után – Trump győzelmi karórája, a 18 karátos sárga vagy rózsa(szín) aranyból készült, 122 VS1 gyémánttal kirakott és 147 számozott példányra limitált, „Swiss Made“ Victory Tourbillon. Egy óra, ami nem az óraipar szempontjából érdekes.
Külcsín
Látunk egy Rolex Submariner (és ezernyi klónja) stílusában készült búvárórát. Minden adott a Sub-rokonsághoz: tokforma, koronavédők, barázdált lünetta, rakott korongindexek és a csúcsára állított háromszög a 12-esnél. Persze mások az arányok, a lünetta kicsit keskenyebb az indexek kicsit kisebbek, tehát nem pontosan ugyanolyan, inkább afféle „homage“. Már a „Fight, Fight, Fight“ széria is valami ilyesmi volt, de az még többnyire hétköznapibb lünettákkal, sportórásabb aurával jelent meg, és egyáltalán: „órább“ referenciákkal került piacra 500 és 800 dollár közötti árakon. Ezzel szemben a Victory egy csuklóra rögzíthető győzelmi szimbólum. Búváróra(!) külsejű tömör arany modellek a vízállóság megjelölése és menetes koronazár nélkül, viszont gyémántokkal kirakva és az inkább elegáns órákra jellemző tourbillonnal. Ízlés dolga...
Belbecs
Az órának ez a része nyilván kevesebbeket érdekel, de azért érdemes közelebb hajolni egy pillanatra. A Trump Organization az órákat promotáló Trump Watches weboldalon hivatalosan elhatárolódik a modell tervezésétől és kivitelezésétől, de az nem világos, hogy akkor valójában melyik cég tervezte és gyártja az órákat. Forgalmazóként egy a wyomingi Sheridanben található Wendy’s gyorsétterem és a tőle nem messze lévő Sherwin-William’s festékbolt között található lakosztályba bejelentett céget, a „TheBestWatchesonEarth LLC“ (AVilágLegjobbÓrái LLC“) nevezetűt jelölik meg. Ezek szerint megleltük a Világ Legjobb Óráit, amelyek után mindeddig hasztalanul kutatott megannyi avatott szakíró. Közelebbről azonban…
Tény, hogy a Victoryban található, „rendkívül exkluzívnak“ nevezett tourbillon valóban Svájcban készül, La-Chaux-de-Fondsban, a BCP Tourbillon SA. nevű szerkezetgyártó cégnél. Az Olivier Mory alapította vállalat különféle minőségű tourbillonokat készít, amelyeket a vevőként jelentkező óragyártóknak értékesít 2200 és 5500 svájci frank közötti áron. A Trump Watches oldal szerint a TX07 jelű tourbillon speciálisan a Trump Victory számára kézzel készülő csúcsminőségű szerkezeti elem. Valójában a TX07 alapját a BCP által gyártott T07 képezi, amelyet számos más gyártó is használ, többek között a svájci Delma a DT100.01 kaliberben (Delma 1924 Tourbillon 15000 USD) és az angol Bremont a 9130-ban (Bremont Terra Nova Dual-Time Tourbillon 31000 USD). Ez a BCP kínálatának alsóbb árkategóriájú szegmensébe tartozó alaptípus ugyanis úgy készül, hogy szabad utat engedjen például a hidak kialakításához, ami némi egyediséggel ruházhatja fel a szerkezeti elemet a különböző gyártóknál, így azok önálló elnevezést kaphatnak. Ugyanakkor nemcsak a tourbillon, hanem a komplett, 105 óra járástartalékú szerkezet is erősen hajaz a Delma és a Bremont vonatkozó modelljében ketyegőre. A fotóanyaggal megtámogatott összehasonlítás megtekinthető a Caliber Corner oldalán. A képek alapján azt is eldönthető, hogy a Victory vagy a másik két gyártó által alkalmazott werk a gondosabban kidolgozott.
Ár és érték
Több újság is felkért szakértőket az óragyártás, az aranyművesség és az ékszeripar berkeiből, hogy együttes erővel megállapítsák a Trump Victory Tourbillon bekerülési költségét, így megbecsülhető, mekkora haszonnal kecsegtet az óra piaci megjelenése.
A legtöbbet a mintegy 200 grammnyi arany ára nyomja a latban, ezt a szakértő 13 ezer dollárra becsülte. A VS1 jelű gyémánt a gyémántok minőségi sorrendjében az ötödik helyet foglalja el, tehát ékszerész körökben nem számít dobogósnak. Ugyanakkor sok jut belőle a lünettára és a tokfülekre, így ezek összértéke 1500 dollár körül lehet. A szerkezet a tourbillonnal nemigen kerülhet többe 3000 dollárnál. Nyilván az összeszerelésért és az egyébként jó minőségű kidolgozásért is fizetni kell, ez olyan 7500 dollárra saccolható. Kereskedelmi lánc kizárva, az óra csak a honlapon rendelhető, illetve előrendelhető, mert ténylegesen idén őszre-télre készül el. Pénzvisszafizetés nincs, a rendelés pillanatában el kell fogadni, hogy ami tapad, az ragad. Mindennel együtt tehát olyan 25 ezer amerikai dollárból kijön egy 100 ezerért "gyűjtőknek" kínált Trump Victory. Vélhetően azonban nem a klasszikus értelemben vett gyűjtők vásárolják majd, inkább a Trump kampány fő támogatói tesznek ezzel egy újabb gesztust protezsáltjuk felé.
Közben pedig az óraipar megy tovább a maga útján – mintha mi sem történt volna. Victory!
Fotók: gettrumpwatches.com
0 Megjegyzések