Nem is annyira a különféle jellegű újítások bevezetésének időrendje érdekes ebben a folyamatban, sokkal inkább a gondolkodási irányok, a kitörési pontok keresésének logikája.
A sorozat második része azzal zárult, hogy a JLC itáliai viszonteladója, Giorgo Corvo elkérte a gyár pincéjében tárolt üres Reverso tokokat, és szerzeményével visszautazott Olaszországba. Otthon azonmód nekilátott megszervezni a tokokba való mechanikus kaliberek gyártását. Időbe telt a szerkezethez megfelelő gyártót találni, de megérte a várakozás, mert az elkészült órákat gyorsan elkapkodták. Az Europa Star nevű lap az 1979-es bázeli órakiállításról (Schweizer Uhrenmesse, a Baselworld elődje) szóló tudósításában már a „Reverso óra újjáélesztéséről“ írt. A JLC gyáriak számára is világossá kellett válnia, hogy a csuklón megfordítható óra nem múlt ki, a piac csupán hibernálta, amíg az újabb divatirányzatok elvonták róla a vásárlók figyelmét. Corvo eladási sikerei bizonyították a Reverso klasszikus vonalának létjogosultságát, a cégnél mégis azon kezdtek gondolkodni, hogyan lehetne megújítani az órát. Nem is indult újra azonnal a gyártás, a következő évek ötleteléssel teltek, miközben egyéb óráinak sikerei és iparági innovációi megtartották piaci tényezőnek a JLC-t.
A tok
A Reverso 1983-ban került hivatalosan újra forgalomba, de valódi újjászületésére még várni kellett. Ismerve a JLC elkötelezettségét az innováció iránt, nem lepődhetünk meg azon a rendkívüli intenzitáson, amellyel a cég nekilátott a Reverso jövője bebiztosításának. Nem is annyira a különféle jellegű újítások bevezetésének időrendje érdekes ebben a folyamatban, sokkal inkább a gondolkodási irányok, a kitörési pontok keresésének logikája. Mindenekelőtt a tok minőségén kívántak javítani. Daniel Wilde mérnök tervezte az új, a korábbi 23 alkatrész helyett 55 összetevőből álló és immár vízálló tokot, ami a közepes méretű Reverso Classic modellben ma is szolgál. Reverso II néven jelent meg az első, külsőleg is megújított óra, azonban ez a modell nem hozta meg a várt sikert. Az aranymetszés szerint kialakított klasszikus forma helyett a tok alakja a négyzethez közelített, és elhagyták a tokfülek fölötti kereszt irányú barázdákat is. Ez az eredetihez képest jelentősen átalakított modell sem tudta meghódítani a piacot, ugyanakkor – 15 évvel később – a Reverso II. inspirálta a valóban négyzetes Squadra elkészítését.
![]() |
BALRA A REVERSO II. (FOTÓ: BACHMANN-SCHER), JOBBRA A MÁR NEM FORGALMAZOTT SQUADRA (FOTÓ: LACOTEDESMONTRES) |
Különféle komplikációk, többek között tourbillon (’93-ban), percütő (’94-ben), majd egy retrográd koronográf (’96-ban) bevezetése mellett tovább élt az óra formájával kísérletező irány, aminek az eredménye a Grand Sport nevű széria elkészítése lett. A sorozat modelljeivel visszatértek ugyan a tok eredeti arányaihoz, de az egyenes oldalakat enyhe görbületű tonneau formára cserélték, és bevezették a két középső tokfület. A Grand Sportot már automata szerkezettel is szerelték, továbbvitték a kronográf vonalat is, ám, noha jó darabig gyártásban maradt, végül kivezették, mert a klasszikus vonalú modellek kapósabbnak bizonyultak. Viszont manapság, ha nem is olcsón, de elfogadható áron hozzá lehet jutni a Grand Sport egyes eredeti példányaihoz – és ezek mégis csak Reversok. Fontos lépésnek bizonyult az óra megjelenésének 60. évfordulójára készített, tömör arany alkatrészekkel is gyártott Reverso 60ème piacra dobása. Ez az eredeti méretnél nagyobb, ún. Grand Taille modell szintén többféle komplikációval került boltokba, és bár a megnövelt méret eleinte szokatlan lehetett, a tok arányai a klasszikus modellt idézték, s a különféle komplikációkhoz igazodó látványos számlapok is hozzájárultak a széria sikeréhez. Sokak szerint a 60ème modellek jelentették az igazi ugródeszkát a Reverso további sikereihez.
![]() |
REVERSO GRAND SPORT. FOTÓ: 10ORA10 |
A hátlap
A formai és tartalmi próbálkozások mellett egy később meghatározónak bizonyult gondolkodási irány a hátlapot érintette. A tervezők tisztában voltak azzal, hogy a gravírozással személyessé tehető hátlap már nem jelent akkora vonzerőt, mint a harmincas-negyvenes években, ugyanakkor éppen az adta az óra eredetéből fakadó identitásának magvát, hogy a megfordítással felülre kerülő acél hátlap megvédi a számlapot. Nagy kockázatot vállalt a cég, amikor elhagyta a hátlap szerepére vonatkozó eredeti koncepciót, végül mégis ez a döntés biztosított dedikált helyet a Reverso számára a piacon.
![]() |
A REVERSO TOURBILLON HÁTOLDALA - FOTÓ: REVOLUTIONWATCH |
A Grand Taille vonalon jelent meg a korszak egyik keresett órájává avanzsált Reverso Art Deco. Az óra – a hátoldali járástartalék kijelzéssel is ellátott Reverso Tourbillonhoz hasonlóan – zafírkristály fedést kapott a hátlapon, így láthatóvá vált a gyönyörű szerkezet. Ez ugyan felülírta az acél hátlap biztosította eredeti funkciót, de a veszteségért bőségesen kárpótolta a vásárlót az óra megfordításakor a szeme elé táruló látvány. A Tourbillonnál az átlátszó fedésű hátoldalon a javarészt hidak által takart szerkezetből még csak a tourbillon és a középponti fogaskerék volt látható, így nem lehetett tudni, hogy valójában mekkora werk ad életet az órának. Egy szögletes óra elketyeghet olyan kis méretű, kör alakú kaliberrel is, amelyet távtartókkal rögzítenek a nagyrészt üres tok közepébe, az Art Deco szerkezete (Cal.822) azonban nemcsak teljes mértékben kitöltötte a Reverso téglalap alakú tokját, hanem művészien megtervezett bonyolultságával és a szerkezeti elemek aprólékos díszítésével különleges esztétikai élményt nyújtott. Az Art Deco werkje maga volt az igazi in-house szerkezet, amely nyilvánvalóan ehhez az órához készült, és más tokban nem is lett volna használható.
![]() |
AZ ART DECO - FOTÓ: WATCHPROSITE |
Duoface és Duetto
Az első „Duoface“ (tükörfordításban: kétarcú) elnevezésű modell 1994-ben került piacra, s az óra egyértelmű sikere kijelölte a Reverso további útját. A kétarcúság nem egyszerűen két, eltérő megjelenésű számlapot jelentett, amelyek különböző jellegű öltözékekhez történő viselésre is alkalmassá tehették az órát, hanem valódi GMT funkciót, eltérő időzónák pontos idejének párhuzamos mérését is. A Duoface-t 1997 ben követte a Duetto, a női változat, amely azonban nem a kettős időmérésre, hanem a számlapok eltérő látványára helyezte a hangsúlyt. A 39 milliméteres Reverso Classic Monoface továbbra is gyártásban maradt, kvarc vagy mechanikus változata ma is sok rajongó áhított órája, és sokoldalúságával önmaga helyettesíthet akár egy egész órakollekciót, ám a Duoface-rendszer új lehetőségeket nyitott a gyártó előtt. A JLC pedig elfogadta a kihívást, s a következő évtizedek során különféle komplikációk és változatos méretű, szebbnél szebb modellek egész hadával látta el a piacot.
![]() |
A 2020-BAN ÉRVÉNYES MÉRETOSZTÁLYOK, MÉG A QUADRIPTYQUE NÉLKÜL. KATTINTÁSRA NAGYOBB MÉRETBEN NYÍLIK - FOTÓ: GRAILWATCH |
A jelen
2020-ban, éppen a Reverso első megjelenése 90 éves évfordulójának mintegy előestéjén a JLC bevezette a Reverso Tribute modellcsaládot. A férfiak számára háromféle méretben, acél-, és nemesfém tokozással, monoface és duoface változatban megjelent Tribute órák az eredeti Reverso filozófia alapján, de az első szériák jellegzetességeit megújítva készültek. A kardpenge mutatók és a vonalas indexek különböznek a "Classic" modellek jellegzetességeitől, mégis ugyanazt az art decoval kombinált tiszta egyszerűséget sugározzák, ami annak idején felkeltette a piac érdeklődését. Most először jelentek meg Reversok divatos színű számlapokkal. A széria színes jellegére jellemző, hogy csupán idén jelent meg az első fehér színű számlapos Tribute változat, ami a JLC egyik újdonsága volt az ez évi Watches and Wondersen. Már tourbillonnal szerelt Tribute is kapható, nincs kizárva, hogy ezen a megújult vonalon is végigfutnak majd a Reverso eddigi komplikációi. Persze egy olyan innovatív cégnél, mint a Jaeger-LeCoultre, sosem lehet tudni, mire készül.
![]() |
TRIBUTE DUOFACE MODELLEK - FOTÓ: JLC |
Haute horlogerie
A cikk keretei nem teszik lehetővé a valaha volt teljes Reverso-paletta bemutatását, hiszen a JLC különféle számlap-elrendezésekkel, változatos anyagfelhasználással és Duoface-variációkkal valamennyi lehetséges komplikációt felvonultatta már a Reversoban, kvarc és mechanikus változatban egyaránt. A JLC weboldalán megtekinthető az aktuális, a cikk írásakor 42 darabos kínálat, a Chrono 24-en pedig lehet szemezgetni az új és a korábban gyártott modellek között is. Itt és most csupán három olyan jelentős és a későbbiekben önálló cikkben is bemutatandó modell felvillantására nyílik lehetőség, amelyek nemcsak a Reverso alakulása, hanem az óraművészet egésze szempontjából is értékelendők.
Grande Complication à Triptyque – a világ első három számlapos karórája. A harmadik kijelző az alaplap belső oldalán található.
![]() |
FOTÓ: WATCHBOX |
Reverso Gyrotourbillon (2016) – a kéttengelyes, gömb alakú tourbillon, ez az óra pontosságáért felelő, haránt irányú folyamatos mozgásban lévő modul dacol a gravitáció negatív hatásaival.
![]() |
FOTÓ: REVOLUTIONWATCH |
Reverso Hybris Mechanica Calibre 185 à Quadriptyque – a világ első négy számlapos karórája. A negyedik kijelző az alaplap hátoldalán található.
![]() |
FOTÓ: JLC |
Idén 93 éve, hogy az első Reverso napvilágot látott. Az art deco stílust életben tartó időtlen szépsége és számtalan variációja a JLC kínálatának zászlóshajójává, a cég órái között a legjobban fogyó szériává tette ezt a maga műfajában etalonnak számító modellcsaládot. A Jaeger-LeCoultre mégsem esett abba a csapdába, amibe például az Audemars Piguet, azaz nem csupán egyetlen széria hozza üzleti forgalmának meghatározó hányadát. A Polaris, a Master Ultra Thin, a Master Control, a Duometre és a Master Grand Tradition ugyancsak sikeres szériák, és még mindig a világ legkisebb mechanikus óraszerkezete a Calibre 101, Edmond Jaeger és Jacques-David LeCoultre hajdani első közös munkájának eredménye.
A sorozathoz felhasznált anyagok:
The History of the Jaeger-LeCoultre Reverso
The Story of the World’s Famous Reversible Watch
History of the Jaeger-LeCoultre Reverso
Jaeger-LeCoultre reverso: The Story of an Icon
A Brief History of Jaeger-LeCoultre Reverso
Complete Jaeger-LeCoultre Reverso History and Buying Guide
The History of Jaeger-LeCoultre
Jaeger-LeCoultre Reverso, a Cult’s History
Found The Watch That Would Not Be King: a Jaeger-LeCoultre Reverso Made for King Edward VIII.
The Reverso by Jaeger-LeCoultre – 90 Years Young
The Auction Hammer – Jaeger-LeCoultre Reverso Art Deco
Mind-Blowing Reversos You’ve Never Seen
0 Megjegyzések