Ad Code

Responsive Advertisement

INNEN-ONNAN

6/innen-onnan/ticker-posts

TZAR BOMBA REACTOR INTERCHANGEABLE – MATEK-ÓRA

 

Vásárolhatunk egy konkrét órát, vagy választhatunk a cég által összeállított csomagok közül.


A Richard Mille-t a 10 legdrágább kínálattal rendelkező svájci óragyártó között tartják számon. Gondolhatnánk, hogy itt valami félreértés lehet, hiszen a RM annyira extravagáns órákat készít, hogy bizonyára alig akad vevője, főleg, ha borsos áron kínálja a furcsaságait. Ám tévednénk: a gyár nagy méretű, színes, jobbára tonneau-formájú szkeletonjait viszik, mint a cukrot, színészek, sportolók, zenészek és egyéb hírességek csuklóján lépten nyomon szembe jönnek ezek a sajátos külsejű órák. Arról nem is beszélve, mennyi microbrand és hagyományos csatornákon értékesítő kisebb gyártó készít hasonló stílusú órákat, vagy egyenesen koppintja a RM portfóliót. Koppintásban az e téren jelentős hagyományokkal rendelkező Kínával persze nehéz versenyezni, de lám, az USA-ban is van erre affinitás. Nem is foglalkoznék Richard Mille utánérzés órákkal, ha nem létezne egy Amerikában bejegyzett, de Hong Kongban és Németországban is irodát fenntartó gyártó, amelyik alkotó módon közelít a témához, nem az órákat, hanem a stílust célozza meg, és tiszteletre méltóan gazdag szolgáltatás-csomagot kínál elfogadható áron e stílus kedvelőinek. A Tzar Bombára – sajátos névválasztása* ellenére – érdemes odafigyelni.


KÉP: MEDIUM
 

Amellett, hogy a Tzar Bombák jellege többségében kiköpött Richard Mille, az áruk 80 ezer és 366 ezer forint között mozog, tehát már egészen olcsón szert lehet tenni egy példányra, ráadásul rengeteg variációs lehetőség közül válogathatunk. Egyes modelleknél ez annyit jelenti, hogy sokféle színösszeállítás áll rendelkezésünkre, másoknál viszont elkápráztat a cserélhető tokok, szíjak, koronák és lünetták sokasága. Vásárolhatunk egy konkrét órát, vagy választhatunk a cég által összeállított csomagok közül. A legdrágább csomagban két óra-alapot (félkész tok a szerkezettel és a számlappal), egy kvarcot és egy automatát kapunk, melléjük pedig számos kiegészítőt (lünetta, szíj, korona, stb.), amelyekkel kedvünkre alkothatunk különféle hangulatú kész órákat, ahogy éppen a kedvünk tartja. 


MA MELYIKET VÁLASSZAM? KÉP: REDDIT

Ez a „Töltsd az időd az időmérőd pesztrálásával!“ koncepció szerintem zseniális, most mégsem ezen a vonalon mennék tovább, mert ebben a cikkben egy konkrét óráról lesz szó. A Reactor Interchangeable esetén első körben hétféle alap-variáció valamelyikét vásárolhatjuk meg, és amennyiben ennyivel megelégszünk, ezzel be is fejeződik a művelet. Ha többre vágyunk, akkor választhatunk az óránkhoz kiegészítéseket a tizenkétféle lünetta, hatféle szíj és hétféle korona közül, esetleg vehetünk belőlük akár többet is. Ám az igazi poén maga az óra, illetve a számlap, amiről egészen sajátos módon kell leolvasni a pontos időt.


HAT A HÉTBŐL. KÉP TZAR BOMBA

Első látásra ugró órának tűnik a Reactor, de nem az. A középen elhelyezett kismásodperc szokványos módon működik, és a fölötte lévő perctárcsa is folyamatosan halad az óramutató járásának megfelelő irányban, mintha hagyományos mutató lenne. Az igazi truváj alul található, ahol az órát kéne leolvasnunk. Ehhez azonban némi matematikai tudás is szükséges.


KÉP: TZAR BOMBA

Az alsó negyedköríves sávon háromórányi osztást látunk félóránként arab számmal jelölve. A fölötte mozgó tárcsa nem teljes, csupán a frekventált órajelölők, a 12-es (vagy nullás), a 3-as, a 6-os és a 9-es úszik be egy-egy hegyben végződő lebegő elemen, pontosan olyan sebességgel, amilyennel a mutatós órák kismutatója halad. A szám alatt mindig látunk egy „+“ jelet, ami azt jelzi, hogy a számhoz hozzá kell adnunk azt az értéket, amelyre a lebegő elem hegye az alsó sávon mutat.


KÉP: A TZAR BOMBA ALAPJÁN


Ha a képen látható példát továbbgondoljuk, lelki szemeink előtt megjelenik, ahogy a hármas elhagyja az alsó nyílást, és a 6-os jelzetű elem jó darabig egymagában folytatja útját, egészen addig, amíg a nyomában araszoló 9-es fel nem tűnik a nyílás elején. Így mindig tudhatjuk a pontos időt, csak egy kicsit matekoznunk kell hozzá. Zseniális, nem? 

Amennyiben ezt a zsenialitást a gyakorlatban is meg akarjuk tapasztalni, egy kész Reactorért anyagtól függően kell fizetnünk. Legkevesebbet az acéltokosért kérnek, 238000 Ft-ot . Ha pedig variálni is akarjuk, a lünetta darabjának ára 14000 és 58600 Ft között mozog, egy koronáért 7400-at, egy gumiszíjért 36700-at kell fizetnünk.  


KÉP: TZAR BOMBA
 

Az óra nem kicsi: 40 mm átmérőjű, 13 mm vastag, fültől fülig 52 mm, és a gumiszíj sem karcsú, az illesztésnél 26 mm. A Miyota 8000-es szériájának alapot adó automata szerkezettel működik és 100 méterig vízálló, ami annak ellenére garantált, hogy lényeges alkatrészei – például a korona – saját kezűleg cserélhetők. A tokokhoz többféle anyagot használnak; többnyire 316L acélt, de előfordul titán, kerámia és könnyű, de rendkívüli keménységű szénszálas kompozit is. A kidolgozás rendben van, gondosságra utal, hogy külön figyelnek a viszonylag vastag tokok oldalának kiképzésére, akárcsak a különféle anyagokhoz és a változatos külső megjelenéshez passzoló felületkezelésre. Maga a tokforma nem tipikus tonneau, inkább pajzsformára emlékezet, viszont a hajlított tokprofil miatt – formája és mérete ellenére – kényelmes viselet lehet.


KÉP: AMAZON
 

Olvastam olyan anyagot a neten, amelyik a luxuskategóriába pozicionálja a Tzar Bomba órákat, és olyan tulajdonságokat említ velük kapcsolatban, mint a szuper szerkezet, nemes anyagok, időtállóság, értéknövekedés, tehát amelyeket csak a legnevesebb gyártók esetén szokás kiemelni. Ez erős túlzás. A Tzar Bomba kitaposott úton indult el, és olcsó szerkezetekre alapozva megoldást talált arra, hogy megfizethető áron valami különlegeset nyújtson leendő vásárlóinak. Óráik igazi értéke az a műszaki precizitás, amely lehetővé teszi, hogy a tokok elemeit az óra nyomástűrésének változása nélkül lehessen saját kezűleg cserélni. Le a kalappal az ötlet, a kidolgozás, az épeszű árak és a gazdag szolgáltatáscsomag előtt, örüljünk, hogy egy újabb gyártó végez gondos munkát, és lássuk annak a Tzar Bombát, ami: üde színfolt a világ óragyártásában. Plusz még korrepetál is matekból...


KÉP: TZAR BOMBA

A Tzar Bomba honlapja.

*A cár bomba a Szovjetunióban készült harci eszköz, a világ valaha volt legnagyobb nukleáris bombája.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Ad Code

Responsive Advertisement