... egy hivalkodástól mentes, mégis elképesztően látványos számlapot csodálhatunk meg, valahányszor ránézünk az órára.
Sosem értettem az Orient ragaszkodását a járástartalék kijelző számlapi megjelenítéséhez, amitől elitmárkája, az Orient Star esetében sem képes eltekinteni. Kvarcórának két-három év a járástartaléka, mechanikus esetén pedig egyszer megnézem, hogy mennyi, amikor megvásárolom az órát, azután ennek tudatában használom. A kézi húzóst esténként szertartásszerűen felhúzom, az automata pedig maga végzi a szertartást. Így aztán sosem lesz problémám a járástartalékkal, hiszen nem azért vettem az órát, hogy letegyem, hanem azért, hogy viseljem. Ha pedig van belőle tíz darab, akkor kilencet óraforgatón tartok, vagy megbékélek a gondolattal, hogy a rugó is ember, nem feszülhet örökké, így mindegyik óraváltásnál rázogatnom kell kicsit a következőt, mielőtt beállítanám.
Szóval hamarjában nem tudok feleslegesebb motívumot – szerkezeti elemet – mondani a járástartalék kijelzőnél, különösen úgy, ahogy az Orient alkalmazza a Contemporary szériában, kismásodperccel és open heart-tal kombináltan felborítva mindent, amit egy számlap arányos elrendezéséről elképzelni vélünk. Kivéve ennél a holdfázisos óránál, mert ez közel tökéletesre sikerült. Az elrendezés a szérián belüli M45 F7-ekre és a 38,5 mm-es (AF02001S) verzióra hasonlít, de azoknál jóval szofisztikáltabb minőségben. A 41 mm-es méret épp csak annyit tesz hozzá a kisebbhez, hogy némileg „férfiasabban“ simuljon a csuklóra, de minden csuklómérettel kompatibilis. A számlap nagyobb felülete pedig kifejezetten előnyös, mivel egy hivalkodástól mentes, mégis elképesztően látványos számlapot csodálhatunk meg, valahányszor ránézünk az órára.
A gyöngyház számlap finoman fodrozódó felületének* kékesszürkén és olykor lilásan opálos fénye letaglózóan gyönyörű. A 12-esnél ott díszlik az elmaradhatatlan járástartalék kijelző, de majdnem mindegy, hogy milyen „fícsör‘ került oda, mert ebben az elrendezésben kétségtelenül ott a helye valaminek, ami ennyire igényesen kidolgozott. A süllyesztett elrendezés és az ezüst alapszín tökéletesen passzol a számlap textúrájához és a fényviszonyokkal együtt változó színéhez, a háromdimenziós, applikált retrográd skála pedig megkoronázza a látványt. Az óra- és percmutató letört oldala polírozott, a felső része szaténfényű, a segédmutatók polírozottak. Stílusosan süllyesztett a céglogó helye is, amin rakottan jelenik meg az OS-logó. A fentiekhez hasonlóan tökéletes a mutatós naptárral kombinált holdfázis kidolgozása. A hatosnál látható elem valamivel szélesebb a járástartalék kijelzőnél, ezzel a számlap súlypontja az alsó traktusba kerül, így az Orienttől szokatlan harmonikus összképet kapunk. A holdfázis tárcsájának sötétkékje természetes módon illeszkedik a számlap színéhez, a dátum háromdimenziósra tervezett és ragyogó minőségben megmunkált skálája pedig külön figyelmet érdemel.
![]() |
KÉP: KLANGNALIKA |
A kör alakú, applikált skála-modul döntött oldalai polírozottak, de olyan tökéletes, torzításmentes „zaratsu“ minőségben, amilyet igazán csak az Orient meg a Seiko tud. A járástartalék sima felületű skálájával szemben itt körkörös barázdáltságot látunk, ami tökéletes hátteret biztosít a naptár gravírozott számaihoz. Ugyanezt a barázdáltságot találjuk a letört oldalú, körben polírozott rakott indexek keskeny felső részén is, kivéve a hagyományosan polírozott római számmal jelölt tizenkettest. Ez így együtt egy kategóriával látványosabb, mint a hasonló elrendezésű M45 F7-eken látható megoldás. És ha már szóba került a velencei tükör minőségű polírozás, meg kell említeni a rozsdamentes acélból készült tok és karperec kivételes minőségét is. A tok esetében csak a lünettán és a tokfülek felső részén fedezhetünk fel polírozott felületet, az öt szemesnek látszó csaton pedig a középső szemeket közrefogó keskeny betéteken. A jellemzően szaténfényű fémrészek így éppen annyira csillognak, hogy odavonzzák a tekintetet, de ne kürtöljék világgá az óra árát.
![]() |
CSAK A CSUKLÓN NEM LÁTHATÓ ALSÓ FÉMFELÜLET TELJESEN POLÍROZOTT |
A 24 köves in-house szerkezet (F7M65) 3 Hz-en és 50 óra járástartalékkal működik. Az óra zafírszendvics fedést kapott, többszörös tükröződésmentes bevonattal. Az automata kaliber perlázzsal és genfi csíkokkal díszített. Ezzel együtt a szerkezet közel sem annyira látványos, mint a frontoldal, amire tényleg öröm ránézni. Az ember még azt is elfelejti, hogy mennyire sajdult bele a pénztárcája a bő 635 ezer forintos vételár kicsengetésébe. Persze, ha ez az óra svájci lenne, az órakedvelők kedvenc hegyei között jó másfélszeres árat kérnének érte, de mivel Japánból való, nagyjából egy középkategóriás gamer laptop áráért hazavihető. Csak éppen ez nem lesz elavult, amint a vásárló kilép vele a boltból, és nem kell 4-5 év múlva újat venni helyette. Nagybetűs minőséget alkotott az Orient elitmárkája ezzel a holdfázisos órával, ami az ár/érték arányt tekintve is a helyén van, és megfelelő szervizelés mellett akár élete végéig elkíséri viselőjét.
*A cég szerint ez a felület azt szimbolizálja, ahogy a holdfény tükröződik Japán legmélyebb tava, a Tazawa lágyan hullámzó felszínén.
ADATOK
Modell: Orient Star Contemporary M34 F7 Moon Phase Automatic Limited Edition (200 példány)
Referencia: RE - AY0202A00B
Funkciók: járástartalék kijelző, holdfázis, mutatós naptár
Tok anyaga: rozsdamentes acél
Korona: barázdált, jelzett
Rögzítés: acél karperec finom-beállítási lehetőséggel
Fedés: domború zafírkristály, tükröződés elleni bevonattal
Átmérő: 41 mm
Fültől fülig: 47,3 mm
Fülek között: 20 mm
Vastagság: 13,1 mm
Kaliber: Orient F7M65 kézzel is felhúzható, másodperc stopos automata kaliber
Frekvencia: 3 Hz (21600 féllengés)
Járástartalék: ~ 50 óra
Vízállóság: 100 m
Ár: 635 ezer 900 Ft.
0 Megjegyzések