Végül is olyanok viseltek Carl Suchy órát, mint a Monarchia uralkodója, I. Ferenc József és a pszichoanalízis atyja, Sigmund Freud.
Milyen irányban induljon el, aki egy hajdan legendás, de közel száz éves működés után 1918-ban az Osztrák-Magyar Monarchia feldarabolását követően bezárt bécsi órás céget kíván újraéleszteni? Gyártson hagyományos órákat? Vagy a hagyományokkal szakítva, engedje szabadjára a fantáziáját? Esetleg tagozódjon be az óraipari közhelyeket másolók népes táborába? Robert Punkenhofer, a Wienna Art Week alapítója és vezetője 2016-ban indította újra az egykor a svájci órák minőségével konkuráló Carl Suchy & Söhne céget, és a modern művészetek szerelmeseként a magas minőség céges hagyományát a bécsi modernizmus stílusjegyeivel kívánta ötvözni.
![]() |
MODERNISTA STÍLUSJEGYEK |
A XIX-XX. század fordulójától kezdve kialakuló modernizmus építészei, képző- és iparművészei csakúgy, mint a képzőművészetben Gustav Klimmt nevével fémjelzett „bécsi szecesszió“ (Art Nouveau) képviselői egyformán fontosnak tartották az anyagminőséget, a precíz megmunkálást és a művészi megjelenítést, alkotásaikban egyszerre volt jelen a szépség és a funkcionalitás. De míg a szecesszió hívei az organikus motívumok iránt rajongtak, a modernisták a geometrikus formavilág, a szimmetria és aszimmetria ütköztetése, a minimalista és funkcionális formatervezés hívei voltak. A Carl Suchy & Söhne órái ez utóbbi, funkcionális művészeti stílus jegyében fogantak.
![]() |
CSS "DANUBE" |
Az eredetileg három színben, 100-100 darabra limitált példányszámban kiadott, majd újabb színváltozatokban is megjelent Belvedere a sportvonalat viszi a cég jelenlegi kínálatában, ám a számlap modernista megjelenése kiemeli az órát az aktuális sportóra sablonok világából. A középrész párhuzamos vonalkázottsága szimmetrikus elrendezésű, ugyanakkor az egymásra merőleges motívumok aszimmetriája dinamikussá teszi a látványt. A számlap középső korongját a sugarasan rovátkolt konkáv flench plate és perem keretezi, amelyeket másodperc-osztásokat és feliratokat tartalmazó keskeny, sima sáv választ el egymástól.
Miloš Ristin* tervezőnek és Marc Jenni** órásmesternek köszönhető a technikailag egyszerű, mégis innovatív és látványos megoldás, hogy dátumváltásnál nem a dátumtárcsa ugrik, hanem a számlap forgó középrésze. Így naponta változik a „vándorló“ dátumablak helye, ami tovább fokozza a frontoldal dinamikáját. Igényességre vall, hogy a dátumablakban megjelenő tárcsa színe mindegyik számlap-variációnál megegyezik a számlap színével.
![]() |
CSS "DAY" |
A tok sportórásan lünettás elrendezésű, a fő felületek szaténozottak, a lünetta peremének és a tokfülek végének letörése polírozott. A sportosságot hangsúlyozzák a méretes, lekerekített végű indexek és a hangsúlyos, áttört dauphin mutatók. Nem búváróra a Belvedere, de a menetes koronával megtámogatott 100 méteres vízállóság akár némi önfeledt medencézést is megenged viselője számára. Különleges kidolgozású gumiszíj teremti meg az óra egységes képét: oly módon illeszkedik a tok formájához, hogy a stift fölötti rész kiemelkedő ívével a tokfülek közötti folytonosság látszatát kelti.
![]() |
CSS "NIGHT" |
A CSS201 jelű szerkezet egy 4 Hz-en működő, 42 óra járástartalékkal rendelkező Dubois Depraz automata werk (DD90000) módosított változata. Mivel svájci gyárban, svájci alkatrészekből építik, jogosan szerepelhet az ausztriai székhelyű cég órájának számlapján a Swiss Made felirat. A Belvedere üzemben tartásáért aranyozott rotor felel, amelyre mikro-gravírozással vitték fel a névadó Belvedere palota áttört képét. A hidak utólagosan készített perlázsa és az aranyozott díszes keret tovább növeli a hátoldali zafírkristályon át feltáruló látvány exkluzivitását. Gumiszíjnál ritka a teljes díszítettség, de a Carl Suchynál erre is figyeltek: a szíj hátoldalán a Belvedere gondozott kertjének stilizált mintázatát találjuk (lásd a lead képen).
Összességében elmondható, hogy az osztrák óraipar mérföldeket lépett előre azzal, hogy a Carl Suchy & Söhnének sikerült megvetnie a lábát a piacon. A Maison koncepciózusan, egyéni megközelítéssel és egyedi megoldásokkal, a „bécsi elegancia és svájci minőség“ elvét szem előtt tartva viszonyul az órakészítéshez, a prémium minőségű tervezés és kivitelezés pedig reális alternatívává teszi óráikat a felső közép- és prémium kategória határán keresgélő vásárlók számára. Német nyelvterületen ehhez még hozzájárulhat a hagyomány, az Osztrák-Magyar Monarchia európai hírű, vezető óramárkájának történelmi előképe. Végül is olyanok viseltek Carl Suchy órát, mint a Monarchia uralkodója, I. Ferenc József és a pszichoanalízis atyja, Sigmund Freud.
![]() |
ÚJABB VÁLTOZATOK: "CHAMPEGNE", "BORDEAUX", "MIDNIGHT" ÉS A TITÁN TOKOS SZÜRKE SZÁMLAPPAL |
*Miloš Ristin mesterdiplomás ipari formatervező, a Carl Suchy órák tervezője Zürichben él, és már korábban is több jelentős cég senior vagy vezető dizájnereként dolgozott.
**Marc Jenni saját óramárkával rendelkező független órásmester, az arra érdemes szakembereket tömörítő Académie Horlogère des Créateurs Indépendants rendes tagja. Jenni felváltva dolgozik a saját óráin és szereli készre a Carl Suchy modelleket.
Adatok
Modell: Carl Suchy Belvedere (Day, Danube, Night, Bordeaux, Champagne, Midnight, Titan)
Referencia: n. a.
Funkciók: óra, perc, másodperc, dátum „vándorló“ dátumablakkal
Tok anyaga: 316L acél
Számlap: díszített, lakkozott, szektorokra osztott, forgó középrésszel és konkáv peremmel, Super-LumiNova bevonattal ellátott ovális rakott indexekkel és áttört dauphin mutatókkal
Korona: menetes, a számlapon is látható motívummal díszített
Rögzítés: speciális kidolgozású, hátoldalon gravírozott gumiszíj
Fedés: zafírszendvics
Átmérő: 40,8 mm
Fültől fülig: 43,9 mm
Fülek között: 22 mm
Vastagság: 12,2 mm
Kaliber: a svájci Dubois Depraz DD90000 jelű 21 köves automatáján alapuló CSS201
Frekvencia: 4 Hz (28800 féllengés/óra)
Járástartalék: 42 óra
Vízállóság: 100 m
Ár: 7900 euró ~ 3200000 Ft.
0 Megjegyzések