Ad Code

Responsive Advertisement

INNEN-ONNAN

6/innen-onnan/ticker-posts

KOMPLIKÁCIÓK 2. – A NAPTÁRAK FAJTÁI


 

Mivel a tudását fogaskerekek és különféle tárcsák segítségével tárja a világ elé, szívem szerint én az ilyen órát nevezném „okosnak“.


Az időmérés alapfeladatát biztosító mutatók után a dátum volt az első plusz komplikáció az órákban, s a zsebórákban már a XIX. században megjelent. Egy A. Hammerli nevű svájci órásmester műhelyéből 1915-től kezdődően mutatós dátumkijelzéssel (lásd lejjebb) ellátott, sorozatban gyártott órához lehetett jutni. Mint annyi más újításnál, a dátumablak megjelenését illetően is vita tárgyát képezi az elsőség kérdése. Mind a Movado, mind a Girard Peregaux igényt tart az első helyre. Lehetséges, hogy a Movado is gyártott dátumos órát már 1915-ben, de a mai értelemben vett dátumablakos karórák csak 1930-tól voltak kaphatók a Girard Peregaux (akkori nevén Mimo) jóvoltából. A Mimo-Meternek nevezett órák már a számlap ma ismert leggyakoribb helyén mutatták az aktuális dátumot: a hármasnál. Mint lejjebb látható, a ma már hagyományosnak tekinthető, kisméretű dátumablak mellett más megoldások is használatosak a dátum megjelenítésére.


Dátum (date)

Hagyományos dátumablak


ROAMER MECHALINE PRO

 

Nagyítóüveges dátumablak (küklopsz)

ROLEX DATEJUST


Nagy méretű dátumablak (big date)


LANGE & SÖHNE


Mutatós naptár (pointer date)

 

ORIS BIG CROWN BRONZE

 

Nap és naptár (day date)

 

ROAMER DAY DATE, A ROLEX UTÁN SZABADON...


A napot és a naptárt is kijelző komplikáció is a Rolex találmánya, akárcsak a küklopsz. Természetesen ezt a verziót is lehet variálni, például nem ablakban megjeleníteni a napok neveit, hanem tárcsán.


MAEN TELJES NAPTÁR, A HÓNAPOK ÉS NAPOK NEVEI A SEGÉDSZÁMLAPOKON
 

 Teljes naptár/hármas naptár (triple calendar)

A fentiek mellett a hónapok neveit is megjelenítő naptárat nevezzük így.


 

HÓNAP, NAP ÉS A DÁTUM MUTATÓS VERZIÓJA

 

Éves naptár (annual calendar)

Erre a verzióra érdemes figyelni, mert ez az eddigieknél bonyolultabb komplikáció. Az éves naptár ugyanis olyan teljes naptár, amely nem csak a 30 és 31 napos hónapokat képes megkülönböztetni, hanem azt is tudja, hogy február 28-a után március elseje következik. Valójában ez az az összetett naptártípus, amire még valóban szükségünk lehet, hiszen négy évente csak egyszer kell foglalkozni vele, mert a szökőévben bajba kerülhet február 28-án. Ugyanis nála olyankor is március elseje következne...


A HÁRMASNÁL LÉVŐ TÁRCSA NEM NAPTÁR ELEM, HANEM JÁRÁSTARTALÉK KIJELZŐ

 

Öröknaptár (perpetual calendar)

Nem így az öröknaptárnál, mert abban van egy szerkezeti elem, ami négyévente csak egyszer mozdul meg, hogy február 28-a után 29-e következzen, majd újra pihenésre tér a következő négy évre. Ez a leginkább összetett naptárszerkezet. Mivel a tudását fogaskerekek és különféle tárcsák segítségével tárja a világ elé, szívem szerint én az ilyen órát nevezném „okosnak“.

HÓNAP, NAP, DÁTUM, NEGYEDÉV, HOLDFÁZIS


Nappal-éjjel és holdfázis (night and day indicator, moon phase)

A fentiek mellett naptárjellegű komplikációnak tekinthető a nappal-éjjel kijelzés és a holdfázis is. Az előbbinek nincs sok értelme, pusztán azt jelzi, hogy nappal van-e vagy éjszaka, viszont vihet egy kis játékosságot és színt a számlapra, míg az utóbbi nemcsak dekoratív motívuma az órának, tényleges funkciója is van, mivel valóban mutatja a Hold aktuális állását, egyes órákon egyszerre az északi és a déli féltekén.


NIGHT AND DAY INDICATOR EZEN A JAEGER LECOULTRE REVERSO-N



 

HOLDFÁZISOK - BALRA ÖRÖKNAPTÁRRAL, KÉT FÉLTEKÉS VERZIÓBAN.


A naptártárcsa 24 óránként vált a következő napra, így, amennyiben valamiért elcsúszik, mindenképpen a kora reggeli órákban vagy éjszaka, éjfél után kell korrigálni, egyébként déli 12-kor fog váltani. Az állítás gyors verziója a kihúzott korona első állásában végezhető el. Ha nincs ilyen funkció az órán, akkor a mutatókat kell tekergetni addig, amíg a naptár lép egyet. Az olcsóbb órák esetében gyakran tapasztalható, hogy ugrás helyett vánszorog a tárcsa, azaz már éjfél előtt megindul, de csak néhány perccel éjfél után „ér oda“. Ez minőség kérdése. Egy komoly órán a naptár pontban éjfélkor, egyetlen pillanat alatt a következő napra ugrik.


AMI NEM LÁTSZIK A SZÁMLAPON - NAP ÉS DÁTUM TÁRCSÁK AZ ETA 2834-2 SZERKEZETEN
(fotó: caliber corner)


 

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Ad Code

Responsive Advertisement