Ad Code

Responsive Advertisement

INNEN-ONNAN

6/innen-onnan/ticker-posts

PARMIGIANI FLEURIER GMT- ÉS MINUTE RATTRAPANTE – MOST LÁTSZ, MOST NEM LÁTSZ

 



A Tonda a Parmigiani Royal Oakja, persze egészen más stílusban, mint az AP oktogonális lünettájú sportórája.

A bokszban használatos közhely szerint mindenkinek van egy taktikája, amíg ki nem ütik. Az óragyártók is különféle koncepciók alapján működnek, technológiai, piaci és stílusbeli stratégiákat és taktikákat követve teszik a dolgukat. A Rolexnek tizenhárom kollekciója van, a Patek Philippe-nek kilenc, az Audemars Piguet-nek kettő. Az AP a Royal Oak vonalra építi gyártókapacitásának és forgalmának 95%-át, s közben szépségtapaszként mellé teszi a nem túl sikeres Code 11.59 kronográf-családot. A mai témánkat adó Parmigiani Fleurier is az AP taktikájával dolgozik, azzal a különbséggel, hogy „B“ szériája sem csupán szépségtapasz. A Toric kollekció sajátos stílusú, gyönyörűen kidolgozott öltönyórákat vonultat fel minőségi bőrszíjjal, és a piacon szép sikereket ér el. Ugyanakkor minden, amit a PF tud az óragyártásról, a Tonda PF kollekcióban ölt testet. A Tonda a Parmigiani Royal Oakja, persze egészen más stílusban, mint az AP oktogonális lünettájú sportórája.

 

PARMIGIANI TONDA ÓRÁK: "CASUAL" - ÉVES NAPTÁR - KRONOGRÁF

A PF domináns szériájának nehéz meghatározni a stílusát, ugyanis valami olyasmit szeretne megvalósítani, ami valójában nem létezik. Az öltönyórák nemesen egyszerű, kevés jelzést tartalmazó, de többnyire nagy műgonddal kidolgozott számlapjukkal az elegancia, a sportórák masszív tokozásukkal és hangsúlyos lünettájukkal a macsóság szimbólumai. A Tonda PF a kettő között lavírozik, és a fémcsatos-lünettás-sportos jelleget elegáns köntösbe öltözteti. E furán kettős kötődés aztán finom kidolgozású, megkapóan szép órákat eredményez, amelyek azonban nem valók öltönyhöz. Ezzel együtt nincsenek értékesítési gondjai a cégnek, stabil vevőköre ellátja munkával. A Tonda PF sorozat csaknem az összes lehetséges komplikációjú órát felvonultatta már, két-három kivétellel. Ennek pedig esztétikai okai voltak – eddig.

ARANY RATTRAPANTE KRONOGRÁF

A Tondák formavilága bármilyen komplikáció mellett is mindig azonos maradt. Még annyi variációt sem engedett meg magának a PF, mint az Audemars Piguet a Roayal Oak Offshore-ral vagy a Concept-tel. Még a Sport elnevezésű, jelenleg négydarabos variáció is csak méretében különbözik, két milliméterrel nagyobb az "alap" Tondáknál. Úgy vélem, eddig azért nem volt sem GMT, sem forgatható lünettás óra a cég kínálatában, mert e komplikációk külső jegyeinek alkalmazását egyszerűen nem engedi meg a Tonda esztétikája. Ugyanakkor a GMT nagyon népszerű funkció a vásárlók körében, akárcsak az a lehetőség, amelyet egy forgatható lünetta biztosíthat az órán. A cég mérnökei nyilván azon gondolkodtak, hogyan lehetne a PF számára elfogadható módon beilleszteni ezeket a komplikációkat a Tonda szigorúan állandó kereti közé. És miközben megoldották a problémát, két korszakos innovációval is hozzájárultak a világ óragyártásának fejlődéséhez.

 

GMT Rattrapante (Pf051 Micro-Rotor)

A rattrapante, azaz a kettős időmérés komplikációt (bővebben itt) mindeddig a kronográfok stopperfunkciójának gazdagítására használta az óraipar, de a PF innovációja nyomán már a GMT órákban is alkalmazható. A világ első rattrapante GMT órája a Tonda PF szériában mutatkozott be. A mérnökök azt akarták megoldani, hogy ne legyen folyton látható a számlapon a GMT funkcióhoz szükséges mindhárom mutató. Ezért olyan szerkezetet kreáltak, ami a rattrapante komplikációt – a másodpercmutatók helyett – a két kismutatónál alkalmazza. A kettős időmérés akkor kap igazán jelentőséget, amikor az otthonitól eltérő időzónában tartózkodunk. A Tonda GMT-n az órát jelző, rózsaaranyból készült kismutató az otthoni időt mutatja. A nagymutatóval azonos színű kismutató alaphelyzetben eltakarja az arany színűt, és az óránkra nézve egy normál, két mutatós időmérő képét látjuk. Amikor másik időzónában tartózkodunk, a felső kismutató a 8-as magasságában a tokon elhelyezett gombbal óránkénti ugratással beállítható a helyi időzóna megfelelő időpontjára. Így egyszerre látjuk a helyi és az otthoni időt. Hazatérve már nincs szükségünk a kettős időmérésre, ezért a koronából kiálló gombbal visszaugrathatjuk a normál kismutatót a rózsaarany fölé, s az óránk újra hétköznapi képét mutatja. Így a Tonda PF számlapjának megszokott képe csak arra az időre változik meg, amíg az szükséges.



Minute Rattrapante (Pf52 Micro-Rotor)

Mivel a Tondák fix lünettáján nem akartak változtatni, ebben az esetben azt kellett megvalósítani, hogy a forgatható lünetta időtartam-kijelölő funkcióját be lehessen vinni a számlapra. Ezen a módon biztosítani lehet a funkciót a PF órára vágyók számára, de nem kell forgatható lünettát alkalmazni. A feladatot egy rózsaaranyból készített plusz percmutató oldja meg, ami egészen addig diszkréten megbúvik a normál nagymutató alatt, amíg nincs rá szükség. Ezt a harmadik mutatót az óra bal oldalán elhelyezett két gombbal lehet vezérelni. Gombnyomásra kibújik a normál alól, majd a bal oldali felső gombbal tízpercenkénti és az alsóval percenkénti ugratással a számlap megfelelő pontján fixen megállítható. Így kijelöltük az idő intervallumot, amit egy adott cselekvés elvégzésére szánunk. Pontosan ezt teszi egy forgatható lünetta is. Viszont a koronából kiálló rózsaarany gomb megnyomásával ez a plusz mutató dolga végeztével el is tüntethető, s az óra újra tipikus Tonda lesz.



„Tondaságból“ jeles

Hogy mennyire ragaszkodik a saját koncepciójához a gyártó, az jól lemérhető azon a megoldáson, amellyel sikerült beilleszteniük az órába az új funkciók működtetéséhez szükséges, „Tonda-idegen“ gombokat. A Tonda 40 mm átmérőjű és 10,7 mm vastagságú tokjainak különösen szép részlete a tokfülek illesztése, amely szervesen hozzátartozik az órák összképéhez – és egyben lehetetlenné teszi, hogy bármilyen új funkciógomb kerülhessen fel a tokra, ugyanis nincs hozzá hely. Ezért a mérnökök magukra a tokfülekre tervezték a gombokat, ráadásul olyan természetes módon illeszkednek, hogy fel sem tűnik a jelenlétük. És ez legalább annyira zseniális megoldás, mint a technikai innovációk. Nem vitás, hogy amit a PF tesz, az művészi szintű óragyártás, hamisítatlan „houte horlogerie“. Persze 26000 (GMT) és 28000 (Minute) svájci frankos áron kínálva legyen is az.




A Parmigiani Fleurier újszerű megoldásai tehát zseniálisak és kétségtelenül technikai bravúrnak számítanak. Ám kérdés, hogy megtörhetik-e a GMT mutató és a forgatható lünetta uralmát, hiszen a dizájn sokszor nagyobb úr a praktikumnál. Nem mindenki azért vesz GMT vagy búvárórát, mert feltétlenül szükséges számára, amit ezek az órák tudnak. Sokan éppen a harmadik mutató különlegessége vagy a forgatható lünetta sportosságot sugárzó megléte miatt döntenek az óra megvásárlása mellett. Mindez bizonyára nem érdekli a Parmigianit, van bátorsága más taktikát követni. A két új találmánnyal csaknem teljes lett a cég portfóliója, a percütőn kívül immár minden lehetséges komplikáció megtalálható a Tonda szérián belül. És ami a fő cél lehetett: ez az óra jellegének megváltoztatása nélkül történt.




Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Ad Code

Responsive Advertisement