Az eredmény tökéletes leolvashatóság lett, káprázatosan egyedi, egységes színhatás mellett, amelybe a segédszámlapoknak az óra jellegéhez igazított, megújult trikolórja is tökéletesen belesimul.
A Zenith El Primero a Rolex Daytona legnagyobb konkurense a prémium kategóriás órák vásárlóiért folytatott küzdelemben. Vagy talán úgy kéne fogalmaznunk, hogy a Daytona az El Primero legnagyobb konkurense, hiszen a koronás márka várólistás sikermodellé avanzsált órája hosszú évekig a Zenith némileg módosított werkjével működött, mielőtt saját kalibert hegesztett volna számára a Rolex. 1988-ban, a Daytona megjelenésekor automata kronográf még nemigen akadt a piacon, a Zenithé volt (most ne menjünk bele a híres-hírhedt elsőség-vitába) az egyik első, s mivel a Rolex sem szándékozott lemaradni, inkább vállalta, hogy lényegében OEM El Primero-ként dobjon piacra egy órát. Ám amióta 2000-ben megszületett a Daytonához készült saját werk, a két márka vállt vállnak vetve okoz „melyiket vegyem“ dilemmát a vásárlóknak. Átmenetileg előnyre tett szert a Rolex, amikor kerámia lünettával keretezte a számlapot, azonban a Sport kollekció 2021-es megjelenésével egyenlített a Zenith.
A két, kontrasztos számlapú modell közül az El Primero-nak már csak egy olyan jellegzetessége maradt, ami messziről felismerhetővé tette a márkát, a kezdetektől Zenith-védjegyként szolgáló három színű – sötétkék, antracit, szürke – segédszámlapok alkalmazása. Az pedig ízlés dolga, hogy a potenciális vásárló bevállal-e egy messziről látható színkavalkádot az órája számlapján. Már eddig is születtek egyszínű segédszámlapos megoldások a Zenithnél, például egy acéltokos, egységesen kék árnyalatos verzió, most azonban gondoltak egyet, és elkészítették az El Primero Sportot tokkal-vonóval titánból, s a számlap is beleolvad ebbe a sajátos, monokróm jellegbe.
![]() |
UGYANAZ MÁSKÉPPEN |
A monokróm óraszámlapok általában nehezen leolvashatók. Szürkén a szürke, feketén a fekete, aranyon az arany mutatók és indexek nem tesznek jót, ha tényleg kíváncsiak vagyunk a pontos időre. A Zenith úgy oldotta meg a problémát, hogy fényesre polírozott mutatókkal és ugyancsak szépen csillogó rakott indexekkel teremtett kontrasztot a szaténfényű tokkal és karpereccel szinte egybeolvadó színű, nikkel-szürke számlapon, amelynek napsugár (sunburst) textúrája a lünettán is folytatódik. Az eredmény tökéletes leolvashatóság lett, káprázatosan egyedi, egységes színhatás mellett, amelybe a segédszámlapoknak az óra jellegéhez igazított, megújult trikolórja (antracit, szürke, ezüst) is tökéletesen belesimul. A dizájn valóban bravúrosra sikeredett. Ráadásul a Zenith a dátumablaknak a lünetta felé enyhén kiszélesedő formájával és a háttérnek a számlapéval megegyező színével sikeresen oldja meg, hogy a 4-es és 5-ös közé helyezett dátum ne hasson idegen testként a számlapon. Kevés olyan óra ketyeg ma a piacon, amely ennyire egységes képet mutat, miközben nemhogy nem válik unalmassá, de kifejezetten izgalmas részletekkel szolgál.
![]() |
MINDÖSSZE A LÜNETTA KESKENY OLDALÁN LÁTUNK POLÍROZOTT FELÜLETET. |
Mindez a gyártó immár bizonyított, forradalmai, mechanikus automatája köré építve jelenik meg. Ugyanis a titán verzióban is az 5Hz-en, azaz 36000 féllengéssel működő werk dolgozik, ami rendkívüli pontosságot biztosít az órának a 60 órás járástartalék csaknem teljes vertikumában. Még inkább értékelni fogjuk ezt az adatot, ha felidézzük, hogy a híresen pontos kvarcórákban a kvarckristály 32768 rezgéssel működteti a szerkezetet. Persze a 35 köves El Primero ettől még mechanikus óra marad, ennek minden szépségével és nehézségével együtt, viszont kevés mechanikus óra képes olyan szinten megközelíteni a pusztán néhány mozgó alkatrészt tartalmazó kvarcszerkezetek pontosságát, mint a Zenith automata kronográfja.
A werknek a nagyfrekvenciás működésből következő különlegessége, hogy a központi másodpercmutatót képes egy másodperc alatt tíz lépésre késztetni. Hogy ennek a stopperfunkció szempontjából haszna is legyen, a központi másodpercmutató nem a szokásos egy perc alatt ér körbe, hanem tíz másodperc alatt, így lehetőségünk van tized másodperc pontosságú mérésre a nagyobbik mutatóval, miközben a 3-asnál találhatjuk a 60 másodperces számlálót, a 6-osnál a hatvan perceset, a folyamatos kis másodpercmutató pedig a 9-esnél kapott helyet. Ebben a leosztásban az óra valóban profi stopperként is képes működni, ha arra van szükségünk.
Az 10 barig garantált nyomástűrés vizes kalandokra csábíthatja az óra viselőjét, hiszen ez a tulajdonság 100 méteres mélységig biztosítja a tok vízállóságát. Ha az nem is javasolható, hogy ilyen mélységekbe merüljünk az órával, lubickolni, vízbe ugrani és úszni nyugodtan lehet vele, még a néhány méteres merülést is elviseli pipával történő alkalmi búvárkodás esetén. Már, ha a vevő kipengeti a körülbelül 4700000 forintos árat. Ami, bármennyire is figyelmen kívül hagyja a hazai jövedelmi viszonyokat, nem magas ár ebben a kategóriában, egy pontos, különleges, egyedien esztétikus és 41 milliméteres átmérője ellenére női csuklón is jól mutató, legendás svájci automata kronográf titántokos verziójáért.
![]() |
AKÁR GUMISZÍJAT IS KÉRHETÜNK AZ ÓRÁHOZ. |
0 Megjegyzések