A Vesuviate úgy döntött, hogy a dual time funkció megvalósításához a számlapon két további számlapot helyez el, s mindkettőhöz egy-egy dedikált szerkezetet rendel.
A minap a Kickstarteren találtam ezt a projektet, s bár még nem bizonyította, hogy igazán értékes, érdekessége okán mégis a blogra kívánkozik – már csak a mikromárkák iránti ösztönös vonzalmam miatt is. A Vesuviate cég olasznak hangzó neve ellenére egy „full ázsiai“ háttérrel rendelkező szingapúri micro. Nem ma kezdték az ipart, három szériájuk már rajthoz állt a piaci versenyben. Egy 200 méterig vízálló búvár-GMT (Volare), és két „every day watch“, egy szimpla három mutatós (Attivo) és kronográf társa (Attivo Chrono). A mindennapi viseletre szántak szerkezete azonos tokban bújik meg, és ugyanebbe a 39 mm átmérőjű, 13,9 mm vastagságú és domború zafírüveggel fedett tokba tervezték a jelen írás tárgyát képező, valóban újdonságként ható „dual time“ megoldást is.
![]() |
MÁR FUTÓ SZÉRIÁK |
Azt mondják, akinek két órája van, az sosem tudhatja a pontos időt. Ellenben, aki dual time, GMT vagy világidőt mutató órával rendelkezik, az nemcsak azt fogja tudni, hogy nála mennyi az idő, hanem azt is, hogy egy másik, vagy akár egyszerre több időzónában mennyit mutat éppen az óra. Bizonyára rengetegen lehetnek a nagyvilágban olyan helyzetben, hogy szükségük van ezekre a komplikációkra, ezért kínál oly sok gyártó ilyen órákat. A Vesuviate úgy döntött, hogy a dual time funkció megvalósításához a számlapon két további számlapot helyez el, s mindkettőhöz egy-egy dedikált szerkezetet rendel. Mivel a szingapúri microbrand olyan termék sorozatgyártásához keres befektetőket, amilyet még nemigen látott a világ, érdemes egy kicsit közelebbről megnézni az ajánlatot.
A cég elsődlegesen a tok és a csat elkészítéséhez használt fém kivételes minőségét emeli ki. Arra a legbüszkébbek, hogy a 316L jelű acélt az iparban már harminc éve használatos termokatalitikus eljárással tizenötször keményebbé alakítják. Ennyi kell is, mivel a hangsúlyos lünetta és a háromszemes karperec középső, legnagyobb szeme polírozott felületű, így igencsak hasznosnak bizonyulhat a fokozott védelem. Nyilván préseléssel alakítják ki a számlapok alapjának barázdált mintázatát, hiszen az 545 dolláros ár kizárja a kézi munkát. Az érdesnek ható textúrából kiviláglik a bal felső és jobb alsó kvadránsban elhelyezett, a lekerekített négyzet alakú tokformára hasonlóval válaszoló mini óraszámlapok tükörsima felülete. A színek a felívelőben lévő divat szerint pasztell árnyalatokban pompáznak. Semmi sötétkék, fehér vagy fekete, mindegyik színváltozat vidám, üde, fiatalos. A cég abban reménykedik, hogy akadnak majd, akik hamarjában választani sem tudnának a hat lehetőség közül. Nekik szóló ajánlatuk a fajlagosan olcsóbb, egyénileg összeválogatott színeket tartalmazó, három darabos csomag az egyébként üdvözlendően 100 méterig vízálló órákból.
![]() |
CSOKORBAN OLCSÓBB |
A külcsín után jöjjön a belbecs, azaz a kettős szerkezet. Míg a Vesuviate a GMT-hez Seiko werket alkalmaz (Nh34A), az Attivo-hoz Miyotát (9015 Gilt), az Attivo Chrono-hoz pedig a kínai Seagullt (ST-1940), addig a Duplex esetében egy másik kínai gyártó márkáját, a Peacockot választotta. A kaliber fő jellemzője, hogy kicsi, átmérője alig nagyobb egy átlagos méretű billegőénél. Nem is lehetne termetesebb, hiszen eredetileg apró női órákhoz készült, és be kell férnie a Duplex-tok negyedébe úgy, hogy ne zavarja a másik negyedben dolgozó társát. Mondhatni mikro nagyságú automata szerkezetről beszélünk, a mikrónál is mikróbb, remélhetőleg a megmozduláshoz elegendő súllyal bíró rotorral hajtva. Természetesen szerte a világban léteznek kisméretű mechanikus óraszerkezetek is a női órák működtetésére. Ám az egészen kis mechanikus órák általában nem szerkezetükkel, hanem külsejükkel tűnnek ki, szolid eleganciával vagy értékes voltukat hirdetve díszítik a nők csuklóját. Legyen szó bármelyik gyártóról, van az a tokátmérő, amelyiknél az ember sejti, hogy a benne dolgozó szerkezet megtervezésénél az elsődleges szempont a megfelelő méret elérése volt, és nem a kaliber minősége. Ugyanakkor egy apró szerkezetnek is pontosan és megbízhatóan kell működnie.
![]() |
EZT A PATEKET SEM A SZERKEZETÉÉRT SZERETJÜK |
A Peacock állítólag Kína leghíresebb óramárkája. A gyártó Liaoning tartomány Dandong nevű városában működik, egy hosszabb megszakítással 1957 óta. Hivatalos nevét már nem ilyen könnyű meghatározni, ugyanis többféle elnevezéssel is találkozhatunk. Például: Liaoning Dandong Watch Factory, Liaoning Watch Co Ltd, Dandong Movement Factory, Peacock Movement Factory, Liaoning Peacock Watch Company, Liaoning Peacock Watch Group, más néven LPWG. Ráadásul irodai elérhetőségként egy hongkongi címet adnak meg. Ettől persze még a Peacock márkanév él, és volt idő, amikor csaknem évi 4 millió, elsősorban belpiacra szánt óra kelt el ezen a néven. A gyárat egy nehéz időszak után 2001-től kezdték újra lendületbe hozni, és úgy fest, hogy mára sikerült talpra állnia. Mindenesetre bizalomra adhat okot, hogy Kína egyik – a belépő szint és az alsó középkategória határán keresgélő – nemzetközi megmérettetésben is jól szereplő óragyára, a két francia úriember által alapított Atelier Wen is alkalmaz Peacock werket óráiban. De még ők is hol így, hol úgy írják a szerkezetek referencia számát, mivel olykor eltérő információkat kapnak a gyártótól. Ettől függetlenül a Peacock márkanév alatt értékelhető kaliberek kerülnek forgalomba, és ha a Duplexbe szerelt werk is ilyen, akkor a Vesuviate formabontó órája nagyot szólhat a piacon.
0 Megjegyzések