Ad Code

Responsive Advertisement

INNEN-ONNAN

6/innen-onnan/ticker-posts

ANDREAS STREHLER PAPILLON D’OR – A PILLANGÓ HATÁS

Ez a tömör aranykorongból marással kiszerkesztett, kecses pillangóforma szolgál a Papillon d“or főhídjaként.


Pillangók 40 millió évnél is régebben élnek a Földön, s ezzel a természet legsikeresebb konstrukciói közé tartoznak. Az a felhajtóerő, amelyet a lepkék szárnyai produkálnak, még az aerodinamikával foglalkozó tudósokat is ámulatba ejti. E lágyan lebbenő, a Lepidopterák rendjébe tartozó élőlények neve franciául Papillon. Könnyedségük ihlette az Andreas Strehler cég egyik legsikeresebb órájának szerkezetét, s a vállalkozás logójának szerepét is egy pillangó-sziluett tölti be. A d’or pedig aranyat jelent, tehát aranypillangóról van szó, és ez a tömör aranykorongból marással kiszerkesztett, kecses pillangóforma szolgál a Papillon d“or főhídjaként.



 

Az „Andreas Strehler órás“ meglehetősen szerény önelnevezése egy olyan svájci óramanufaktúra tulajdonosának, akinek szabadalmaztatott találmányai a világ mechanikus óragyártásának jelentős fejlődését mutatják. A dupla főrugó alkalmazása a járástartalék idejének növelésére és az egyenletesebb pontosság biztosítására más gyártónál is felfedezhető, de a kettős kúpos fogaskerék alkalmazása a felhúzásnál és az után-állításnál, a villa és a gátkerék érintkezési erejének folyamatos moderálása, vagy a világ egyik legpontosabb holdfázis mechanizmusa a gyakorlatban bizonyított eredeti találmányok, amelyekre oda kell figyelni. Nem beszélve arról, hogy Strelher olyan neves gyártóknál közreműködött különféle órák megalkotásánál, mint a Maurice Lacroix, a Moser & Cie vagy a Harry Winston.


STREHLER TERVEZTE ÓRÁK: HARRY VINSTON OPUS VII (ALPINZEIT.CH) ÉS MOSER & CIE ENDEAVOUR PERPETUAL CALENDAR (H-MOSER.COM)

 

A Papillon d’Ore teljes mértékben csontvázasított. A számlap felőli oldalon az óra-perc kijelzésen kívül semmi egyéb információ nem olvasható le, viszont teljes terjedelmében csodálhatjuk az aranypillangó tartotta kalibert. Nem véletlenül nevezi Strehler az óráját „élő szervezetnek“. Szemet gyönyörködtető látvány az alkatrészek játéka, mintha a fogaskerekek a pillangószárny mintázatának folyamatosan mozgó rajzolatai lennének.



 

Míg a legtöbb szkeleton óránál a hidak díszítése után elfogy a díszítőkedv, a Papillonon a díszítés a szerkezet minden elemét érinti. A tükröződés ellen dupla védelemmel ellátott zafírkristályon át jól látható a főlemez körkörös, majd félköríves perlázsa, a sunburst (napsugár) szálcsiszolás, amely nemcsak a rugóházakat fedő fogaskerekeken, hanem az egész „járaton“ megjelenik. Közelebbről nézve tisztán kivehető a fogaskerekek fogazatának kúpos kiképzése is. És persze a pillangó-híd sem árválkodik díszítés nélkül. Keskenyebb ívei belülről hornyoltak, a teteje és a szélesebb oldalai szál-csiszoltak. Minden díszítés, beleértve a letörések polírozását is, kézzel készült, ugyanis Strehler minden órát egyedi darabként kezel. Egy évben nem is készül tíznél több óra a cégnél.



 

A hátlap ingerszegényebb képet mutat, hiszen a valódi látnivaló a frontoldalon jelenik meg, de a mester nyilván ezt a részt sem hagyta érintetlenül. A haránt irányú genfi csíkozás mellett a világ legkisebb differenciálművével rendelkező járástartalék kijelzője hoz némi izgalmat ezen az oldalon. Megjegyzem, a járástartalék kijelzőnek talán minden órán hátul lenne az ideális helye. Egyrészt azért, mert retrográd volta miatt a számlapon nagyon nehéz úgy elhelyezni, hogy ne rontsa az összképet, másrészt, mert arra az információra, amit ez a komplikáció nyújthat, nincs mindig szükségünk. Elegendő akkor ránézni, amikor reggel felvesszük az órát.


 

A Papillon d’Or művészien sikerült szkeleton. Ritka az olyan óra, ami ennyire egyéni módon esztétikus, ugyanakkor technikailag is a topon van. A szerkezet formája, ahogy mindegyik Strehler-féle órában, fekvő tonneau, ehhez igazodik a tok alakja: 41 mm széles, 37,30 mm „hosszú“, és egységes képet alkot a méretes, az illesztésnél 22 mm széles bőrszíjjal.  10 mm-es vastagsága még éppen alkalmassá tenné öltönyórának is, főleg az aranytokos verziót, de a szkeleton jelleg nem passzol az öltönyórákkal kapcsolatos sztenderdekhez. Persze, miért ne legyünk formabontók, ha úgy adódik... Az óra 21600-as lengésszámmal (3 Hz) és 78 óra járástartalékkal működik. A platina tokoshoz kék aligátor szíj jár, a 18k vörös-aranyhoz fekete. Az ára 123 000 svájci frank (plusz vám és Áfa).



Andreas Strehler Az AHCI (Académie Horlogère des Créateurs Indépendants) tagja, 1998 óta készíti saját óráit, és szállít óraterveket és alkatrészeket más gyártóknak. Minden saját órája egyedi megrendelésre készül, az ügyféllel való szoros kapcsolattartás mellett, figyelembe véve a felmerülő ötleteket és kívánságokat. Akad olyan ügyfele, aki minden eddigi szériából vásárolt egy példányt, mások a kínálat valamelyik modelljébe szeretnek bele, vállalják a várakozási időt és a magas árat.




Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Ad Code

Responsive Advertisement