Némi malíciával gondolhatnánk, hogy egy alapvetően bőrdíszműves cég óráinál legalább a bőrszíjak minőségiek lesznek. Egyébként ebben nem is tévednénk, viszont jó szívvel állíthatom, hogy az órák is minőségiek.
... mindenki más őszinte sajnálatára. „Mindenki más“ alatt az öltönyórával is piacra lépő gyártók összességét értem. Ha ugyanis úgy gondolnánk, hogy a nagy divatházak és egyéb világmárkák pusztán belekontárkodnak az óragyártásba, és vérgagyi divatórákkal becstelenítik meg az órapiacot, nagyon meg fogunk lepődni. A 200 méterig vízálló, full kerámia Chanel J12-re sem mondhatja senki, hogy alulról szagolja a búváróra műfajt. Kétségtelenül érződik rajta az egyéni megközelítés (az olló-mutatóssal túl is tolja), de közben hozza a típusra jellemző kötelezőt is. Mindezt fehérben vagy feketében, női és férfi méretben, egy olyan automata kaliberrel, amely a Chanel, a Tudor és egy svájci-francia alkatrészgyártó csoport közösen tulajdonolt szerkezetgyárában, a Kenissiben készül. Nemcsak a Chanel, de bármely gyártó büszke lehet egy ilyen, COSC tanúsítvánnyal rendelkező, 4 Hz-en oszcilláló és hetven óra járástartalékkal rendelkező kaliberre, még akkor is, ha annak közösek a gyökerei a Tudor MT5600 famíliával.
![]() |
CHANEK J12. KÉP: CHANEL |
Persze ennek a cikknek nem a Chanel óradivíziójáról kell szólnia, hanem, mint a blog remélhetőleg valamennyi írásának – közvetlenül vagy közvetve és egyebek mellett – az órasznobság ellen (is). Tehát adott a világ talán leghíresebb táskagyártója, amelynek Escale nevezetű karóra kollekciója igencsak igényes modellekkel keresi vevőit. Némi malíciával gondolhatnánk, hogy egy alapvetően bőrdíszműves cég óráinál legalább a bőrszíjak minőségiek lesznek. Egyébként ebben nem is tévednénk, viszont jó szívvel állíthatom, hogy az órák is minőségiek. Példának okáért a széria öltönyóra kollekciója minden próbát kiáll, a megjelenése, a kidolgozás minősége és a szerkezet is magas szintet képvisel. Nem véletlenül, ugyanis a LV megújult óráit már a cég saját óramanufaktúrájában, a La Fabrique du Temps-ben tervezik, szerelik készre és finiselik.
![]() |
AZ ESCALE ÖLTÖNYÓRA KOLLEKCIÓ. KÉP: LV |
Már az lenyűgöző, ahogy az Escale öltönyóra zafírkristály fedése a lünetta dőlésszöge által meghatározott ívet töretlenül folytatva, enyhe domborulattal zárja le és teszi áramvonalassá az órát. Mit keres az áramvonalasság egy órán? Nos, öltönyóránál alapvető, hogy könnyedén becsusszanjon az ing mandzsettája alá, és bármi, ami ezt nehezítené vagy akadályozná, rontana az óra funkcióján. A kollekció négyféle modellből áll, amelyek nemcsak a tok anyagában és a számlap színében, de helyenként annak felületkezelésében is eltérnek egymástól. A fekete, ónix számlapos verzió lünettája gyémántberakásos és a világ összes pénzéért árusítják, úgyhogy ezt hagyjuk. Két másik, a kék- és a meteorit számlapos inkább az öltönyben dogozók napi viselete lehet, míg az ezüst számlapos igazi klasszikus alkalmi öltönyóra. Mivel ez a széria legszebb darabja, és valószínűleg ez lesz a legkapósabb is, ezzel megyünk tovább.
![]() |
FELSŐ KÉP: MYWATCH, ALSÓ KETTŐ: LV |
A 39 mm átmérőjű és 10 mm vastag rózsaarany tokba illesztett számlap három részből áll. A középső, szemcsés felületű kört vékony aranykeret fogja körbe amelyet a számlap széléig terjedő széles, szaténfényű koszorú követ. Ez utóbbin találjuk a rakott, pontszerű percosztást, míg a rakott vonalas (vagy inkább ék alakú) indexek a szemcsés rész szélén találhatók. A dauphen-mutatók aranyból készülnek, a percosztások és a végén meghajlított másodpercmutató arany PVD-vel ellátott titánból. A hármasnál, hatosnál, kilencesnél és tizenkettesnél elhelyezett aranyozott indexek formája kitűnő geg, a LV exkluzív bőröndjeinek sarkait megerősítő sárgaréz konzolokat idézi. A Louis Vuitton táskákra és bőröndökre való utalások ezen kívül is szép számmal találhatók az órán, de ezekről később.
![]() |
KÉP: LV |
Mint feljebb említettem, a mikrorotoros automata szerkezet in-house. Vagy inkább exkluzívnak kell neveznünk, mivel a LV óramanufaktúrájában készült terv alapján a Le Cercle des Horlogers gyártja a cég számára. Az LFT023 jelű, nagy pontosságú, 50 óra járástartalékú, 4-Hz-en oszcilláló szerkezet Genfi Obszervatóriumi Pecséttel rendelkezik. A megengedett eltérés naponta -4/+6 másodperc lehet, de mint általában az óráknál a tényleges pontosság ezeken a határokon jóval belül realizálódik. A zafírkristály hátlapon át rendezett kép fogadja a szerkezet látványa iránt érdeklődőt. A werk nem barokkosan cizellált, mégis lenyűgözően kidolgozott. A hidak szemcsés felülete, az élek gyémántcsiszolása, a kivágások harmonikus rendje szemet gyönyörködtető. A monokróm jelleget a Louis Vuitton mintás, színarany (kell is a súly miatt) mikrorotor élénk színe töri meg, no meg a tokváltozatoktól eltérő színű és anyagú (az aranytokosnál platina) plakett, aminek megléte átvezet bennünket a LV táskákra és bőröndökre való utalásokhoz.
![]() |
EZ ITT A PLATINATOKOS ARANYPLAKETTEL. KÉP: MYWATCH |
Már volt szó a sárgaréz konzolokra hajazó indexekről, a mikrorotoron megjelenő mintázatról és a LV portékákra jellemző plakettről. A konzol-motívum a tokfüleken is megjelenik, pontosabban a tokfülek mintegy folytatásaként az illesztésüket hangsúlyozza. Ez a stílusos formájú, polírozott rész megtöri a tok oldalának szál-csiszolt felületét, ezáltal az utalás még egyértelműbbé válik. A számlap szemcsés felülete sem önmagáért való, a LV által használt prémium-vászon textúrájára utal, az oktagonális formájú korona a domború lezárással pedig a cég bőröndjeinek szegecselésére. Hasonlóan nagy dobás az aranytokos, ezüst számlapos modell bőrszíja. Míg a többi verzió gyíkbőr mintázatú borjúbőr szíjat kapott, ehhez az órához a Louis Vuitton márkára jellemző világosbarna, úgynevezett nomád bőrből készült, sárga varrású és bézs borjúbőr bélésű szíj jár, amely íves végével pontosan rásimul a tokra.
![]() |
KÉP: MYWATCH |
Ha soha semmi közöd nem volt a Louis Vuittonhoz, hiszen esztétikus, funkcionális és tartós táskákat és bőröndöket jóval jutányosabb árakon is lehet vásárolni, és nem érdekelnek a cég termékeit idéző, ízlésesen elhelyezett utalások sem, de elgondolkodtál azon, hogy egy aranytokos alkalmi óra azért járna már, az Escale abszolút versenyben lehet akár a legnevesebb gyártók aranyóráinak kínálatával is. Azonban sajnos a szándék nem elegendő egy ilyen óra birtoklásához, kell hozzá 29 000 euró is. Semmi sem tökéletes...
![]() |
KÉP: MONOCHROME |
0 Megjegyzések