Ad Code

Responsive Advertisement

INNEN-ONNAN

6/innen-onnan/ticker-posts

SERICA GMT CHRONOMETER ÉS TÁRSAI – KALAND-ÓRÁK & ÓRA-KALANDOK


A cégalapító két francia úriember, Jérôme Burgert és Gabriel Vachette valószínűleg a kalandra gondolhatott, amikor egy olyan fogalmat kerestek, ami mindenkinek eszébe juthatna a Serica órákról.


A mikromárkák fő erőssége a kitűnő ár/érték arány, ami két tényezőnek köszönhető: a kereskedelmi lánc kiiktatásának és a jutányos áron beszerzett előregyártott szerkezeteknek. Ha e kettő biztosított, a pénz és energia nagy részét a kidolgozás minőségére lehet fordítani. Így születnek a valós értéküknél többet mutató, igényesen kivitelezett órák, amelyekben megbízható, de általában alsó kategóriás kaliberek dolgoznak. Az órák megjelenését tekintve kevés mikromárka mer egyéni utakon járni, főleg a közízlés kiszolgálása a cél, amire a legkönnyebb megoldás valami „rolexeset“ készíteni. Ráadásul, ha egy-két széria sikeresnek bizonyul, azoknál megreked a kínálat, aztán majd kialakul, hogyan tovább. A párizsi illetőségű, de „Serica Swiss“ feliratú órákat piacra küldő Serica produktumai azonban másfajta szemléletről tanúskodnak. 


Kaland az élet

A cégalapító két francia úriember, Jérôme Burgert és Gabriel Vachette valószínűleg a kalandra gondolhatott, amikor egy olyan fogalmat kerestek, ami mindenkinek eszébe juthatna a Serica órákról. Végül is mindegy, hogy miféle kaland – gondolhatták –, történjék földön, vízen vagy egy magas hegy csúcsát ostromolva, a lényeg, hogy minden egyéb felszerelés mellett szükség lehet hozzá egy karórára is. Ennek megfelelően az eddigi Serica kollekciók a field-explore, a dive és a GMT kategóriákban születtek.


KÉP: SERICA

 

Ugyanazt másképpen 

Mintha minden Serica órához mellékelnének egy feliratot, miszerint „Tudjuk, hogy mit keresel, de ne ijedj meg, mi egy kicsit máshogy csináljuk“. A kezdetet egy tradicionális számlapú field óra jelentette, aminek egyszerűen a WWW (Whrist Watch Waterproof – vízálló karóra) nevet adták. Ez az óra 100 méterig volt vízálló, s a számlapot ásványi üveg fedte. Gyanítom, hogy a WWW-n kívánták begyakorolni a gyártás és forgalmazás menetét.


KÉP: SERICA
 

Ugyanis bő félévre rá követte az utód (Ref.: 4512), ami már hozta a Serica órák későbbi igényességét és minőségét. Az óra az első verziónál komolyabb szigetelést, dupla, domború zafírkristály fedést és menetes koronát kapott, ami már lehetővé tette a kétszáz méteres vízállóságot. Mindez nemcsak a víz alatt hasznos, de túrázás közben is, hiszen a hatékony szigetelés a pára és a por ellen is védi az órát. A 4512-n debütált a cég saját fejlesztésű, oldalt láncszemekkel összefogott elemekből álló karperece. A field órákra jellemző számlapot feldobta a szokatlan formájú lünetta: széles és vastag, oldalt polírozott, felül szaténfényű, nem forgatható, viszont sportos és szemre is masszív. Első látásra talán nem is ugrik be, mire hajaz, nekem is csak másodikra lett gyanús: ez bizony a Patek Philippe Nautilus lünetta-stílusa, csak éppen nem tévéképernyő formában, hanem tradicionális kerekben. Jó ránézni az órára, miközben felködlik valami ahhoz hasonló érzés, amilyet az a nagyon-nagyon távoli rokon, évtizedek óta sikeres, méregdrága óra kelt az emberben. Csak éppen 990 euróért. Ügyes...


REF.: 6109 "DENIAL". KÉP: SERICA

A Ref.: 4512 megjelenése mintha kihúzta volna a dugót a Sericánál, ugyanis a következő három évben még hat új referenciával jelentkeztek. A 4512 alapján, ugyanolyan tokformával és lünettával született meg a Ref.: 6190 család, amelynek első darabja a rakott korong-indexes Denali volt, annak emlékére, hogy 2022 júniusában Nicolás Diaz és Gabriel Morant hegymászókkal egy 4512 feljutott Észak-Amerika legmagasabb hegye, a világ leghidegebb hegyeként is emlegetett, 6190 méter magas (innen a referenciaszám) Denali csúcsára. A Denalihoz hamarosan csatlakozott az arab számos Commando és a kalifornia-indexes California (alul arab számok, felül rómaiak), és mivel mindhárom óra kétszáz méterig volt vízálló, komolyabb vizes programokhoz ugyanúgy alkalmasnak bizonyultak, mint túrázáshoz vagy hegymászáshoz.


DENIAL, COMMANDO, CALIFORNIA. KÉP: SERICA
 

2021-től hódít a piacon a cég első dedikált búvárórája, a Ref.: 5003. Ez már a háromszáz méterig vízálló órák klubjába tartozik, és különleges dupla (óra- illetve percosztatú) lünettája sajátos jelleggel gazdagítja a műfajra jellemző elemek sorát. A kontrasztos számlapok és hangsúlyos mutatók a sportosságot, a kettős, belül acél, kívül kerámia lünetta az elegáns hatást erősítik az órán, különösen a fehér számlapos változaton. A számlap alján található piros S617 felirat egy francia tengeralattjáróra, a Le Téméraire-re utal. A milánói („szövött“ acél) stílusú karperec a cég által kifejlesztett módon csatlakozik az órához. Ezt a portfólión belül univerzális illesztési szisztémát a bőrszíjakhoz is alkalmazzák. Minden bizonnyal az sem elhanyagolható szempont, hogy a három különböző külsővel kapható Ref.: 5003 egyik példánya már ötszáz merülésen is túl van egy korzikai búvár, Sebastian Jung csuklóján.


KÉP: SERICA

 

Pepsi helyett Sheridan’s

SHERIDAN'S LIKŐR. KÉP: ASMARKET
 

De a legnagyobb dobás a Ref.: 8315, azaz a cég kétszáz méterig vízálló búvár-GMT órája. Azonnal látszik, hogy a számlap az egyen óra- és percmutatókkal meg a "nyalóka" stílus továbbvitelével a GMT mutatón, az arányokkal és a némileg megvariált indexekkel a többi referencia rokona, az óra mégis egyedi. A kerámia lünetta színezését a Rolex és másolói „Pepsi-érzése“ helyett talán a híres, kétféle italt két különálló, de összeillesztett üvegben kínáló Sheridan’s likőr ihlette. Legalábbis ami a fekete-fehér színeket illeti, mivel készült egy bronz-barna/fehér változat is. A night-and-day indikátor szerepét betöltő forgatható lünettán a színek aszimmetriája már előzmény nélküli Serica találmány. Itt kell megjegyeznem, hogy a cég honlapján mindegyik órájuk beállításához és kezeléséhez, illetve a szíjak és karperecek saját fejlesztésű illesztési módjának használatához külön oktatóvideókat találunk. Egy GMT első beállításakor ez igen hasznos lehet.


KÉP: SERICA


Minőség és minőség 

Valamennyi Serica óra szerkezete COSC minősítéssel rendelkezik, így mindegyik modell nevében szerepel a „Chronometer“ szó. A cég ezzel nemcsak a microbrandek abszolút élvonalába sorolható, de, tekintve a 990 és 1890 euró között mozgó árait, megszoríthat akár közép- és felső-közép kategóriás gyártókat is, ha majd egyszer ismertebb lesz és bírni fogja mennyiséggel. Írhattam volna luxus-kategóriás cégeket is, mivel a világ összes pénzéért kapható modelljeik jelentős része nem rendelkezik kronométer minősítéssel, viszont ezek az óracsodák elsősorban nem is a pontosságukért annyira kapósak. 

A Serica szerkezetek a svájci Soprodnál készülnek, a tervezés, a tokozás és a finiselés a Serica párizsi műhelyében. Ezért nem „SwissMade“-ek a francia cég órái, viszont joggal szerepel rajtuk a „Serica Swiss“ felirat. A Soprod az a szerkezetgyártó, amelyik nem készít alsóbb kategóriákba sorolható werkeket*, így mennyiségben nem, minőségben annál inkább versenyez a piacot elárasztó ETA és ETA-klón Sellita gyártmányokkal. A GMT-ben működő Soprod C125 ráadásul többet is tud annál, mint amennyit használnak belőle, ugyanis az órán nincs dátum, márpedig a werk képes lenne tartalommal megtölteni egy a hármashoz illesztett dátumablakot. Ámbár, ha mocorog némi huncutság Burgert és Vachette urakban, hamarosan találkozhatunk egy újabb referenciával a Serica kínálatában. A werk már meg is lenne hozzá...


KÉP: SERICA


De akárhogy is: 1000-2000 euróért COSC szabványnak megfelelő szerkezetű, ismerős, mégis egyedi külsejű, bármely csuklóra alkalmas, 37,7-39mm átmérőjű és maximum 12,2mm vastagságú, 100, 200 vagy 300 méter vízállóságú sportórák, amelyek hátlapjára akár gravíroztathatsz is kívánságod szerinti ábrát vagy szöveget a céggel, ráadásul speciális karpereceken vagy szíjakon? Ha létezik ilyesmi, és nagyon úgy fest, hogy a Sericánál létezik, akkor biztosan érdemes elgondolkodni egy ilyen vételen.


KÉP: SERICA

 

*Az eredetileg karóra alkatrészeket gyártó Soprod számos tulajdonosváltást követően végül a Swiss Festina Group keretein belül állapodott meg. Amikor saját szerkezet gyártásába fogtak az ETA 2824-nél igényesebb 2892-A2 vonalát kívánták követni, de kiderült, hogy az új terméküknek több köze van a 2892 konkurenciájaként a Seikónál kifejlesztett 4L jelű werkhez. Ez némi pereskedéshez vezetett a Seikóval, amit végül sikerült elsimítani. A Soprod ma tizenegy féle szerkezetet gyárt az igényesebb werket kereső órakészítők számára.

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Ad Code

Responsive Advertisement