A Chronograph Calendar éppen annyira sportos, hogy alkalmas legyen hétköznapi viseletnek, és pont annyira elegáns, hogy öltöny kiegészítőjeként, akár alkalomra is megállja a helyét.
Az óraipar egyik legösszetettebb minőség-ellenőrzési rendszere a Jaeger-LeCoultre-nál működik. Ez az úgynevezett 1000 órás teszt*, amellyel a cég tokozott óráit vizsgálják a piacra kerülés előtt. Összehasonlításként: a COSC szabványnak való megfelelőséghez 15 napon keresztül tesztelik a csupasz szerkezeteket, a kész órákat vizsgáló saját teszt a Pateknél kilenc napig tart, az Omega pedig saját jogon egyelőre csak egyes modelljeit teszteli. Az 1000 órás teszthez jelenleg csupán a Rolex órák tesztsorozatának összesített ideje közelít, mivel ott a csupasz werkek COSC tesztje után következik a gyár immár készre szerelt órákat vizsgáló saját tesztje. A JLC nem adja meg a pontossági adatokat, nem tesz közzé +/- számokat a szerkezetei lehetséges eltéréséről. Viszont az órák hátlapján feltüntet egy logót, amely arról tanúskodik, hogy az óra átment az 1000 órás teszten. Azt hiszem, egy ilyen logóval ellátott órát bárki nyugodtan megvehet. Persze, ha van rá pénze, hiszen a JLC – az „órásmesterek órásmestere“ – megkéri az órái árát.
![]() |
KÉP: PRESTIGETIME |
Az 1000 órás tesztről kapta a nevét a Master Control kollekció, mivel ezek voltak az első JLC órák, amelyek minőségét ezen a módon vizsgálták. A MC óracsaládnak természetesen más, házon belüli kötődése is létezik, hiszen a JLC-nél semmi sem történik véletlenül vagy ad hoc döntés alapján. Egy olyan cégnek, amely 1400-nál is több saját werkkel rendelkezik, mindig van mire támaszkodnia. A Master Control széria eredete az 1953-ban megjelent JLC Futurematic-ben keresendő. A Futurematic „lökhárítós“ automata volt (akkoriban még élt a Rolex szabadalma a körbeforduló rotorra), amelyről elhagyták a koronát, mert ezzel is hangsúlyozni kívánták, hogy az órát kizárólag a mozgatás húzza fel. Más technikai újítások mellett rendelkezett egy egyedülálló képességel, amit talán „alvó járástartaléknak“ nevezhetnénk. Ha az órát hosszabb időre letették és megállt, még mindig maradt mintegy hat órányi járástartaléka**. Így, amikor újra felvették, azonnal járni kezdett, csak be kellett állítani rajta a pontos időt. A Futurematic és a cég pechére a ma órakedvelői sokkal inkább értékelik az óra még fellelhető példányait, mint saját korának vásárlói az akkoriban kaphatókat. 1958-ban le is álltak a modell gyártásával, így ez az óra lett a gyár legrövidebb modellciklust megélt terméke.
![]() |
JLC FUTUREMATIC AZ 1950-ES ÉVEKBŐL. KÉP WATCHUSEEK |
Azonban az 1992-ben útjára bocsátott Master Control szérián felfedezhetjük a Futurematic-re hajazó vonásokat: a tokforma, az arányok, a számlap elrendezése, a mutatók és az indexek egytől egyig azt az érzést keltik a Futurematic ismerőjében, hogy a MC az ötvenes évek órafiaskójának egyenesági leszármazottja. A lünetta felülete ívesről egyenesre váltott, a tokfülek belesimultak a tok oldalsó részébe, a hármashoz dátumablak került, és visszatért az órák sztenderd tartozéka, a korona, de a „feeling“ ugyanaz maradt.
![]() |
JLC MASTER CONROL 1992-BŐL. KÉP: WATCHPROSITE |
A széria részét képező Chronograph Calendar a JLC első olyan órája, amelyben a kronográf komplikáció teljes naptárral és holdfázissal együtt jelenik meg. Ez a hármas társítás, bármilyen összetett is, meglehetősen bevettnek számít, még szerkezetgyártó is készített ilyet. Például a kézi felhúzású Valjoux 88-at számos gyártó, köztük a Heuer, a Baume & Mercier és a Doxa is használta, a Speak-Marin London Triple Date kronójában pedig ma is Valjoux 88 ketyeg, ám az amúgy elképesztő in-house szerkezeteket felsorakoztató JLC csak 2020 óta jelentkezik hasonlóval. De ha már belefogtak, az új modell apropóján megújították az egész szériát. Az alap inspiráció maradt a Futurematic, de a tokot hozzáigazították a Master Grand Tradition Grand Complication formavilágához.
![]() |
A JELENLEGI MASTER CONTROL CHRONOGRAPH CALENDAR KÍNÁLAT. KÉP:. JLC |
A Cal. 759 in-house szerkezet alapja egy oszlopkerekes, vertikál-kuplungos kronográf 28800 féllengéssel és hetven óra járástartalékkal. Eddig a Rolex is eljut a Daytonával, de ott megáll, akárcsak az új Tag Heuer Carrera kronók és mindegyik bi- vagy tricompax kronográf, amelyik nem akar vagy nem képes többet markolni. Csakhogy itt kapunk még teljes naptárat (triple calendar) és holdfázist is, amelyeket a tok oldalának rejtett gombjaival állíthatunk. Szemre ez is csak egy három segédszámlapos kronó, holott jóval többet nyújt, és a stopper-funkcióhoz amúgy is csak a kilencesnél lévő folyamatos kis-másodperc és a hármasnál elhelyezett harmincperces regiszter tartozik, a harmadik a mutatós dátumkijelzéssel keretezett holdfázis.
![]() |
GENFI CSÍKOK ÉS SZÍNARANY ROTOR - A CAL. 759. ÖSSZETETTSÉGE ELLENÉRE MEGLEPŐEN KOMPAKT. KÉP: HOUTEHORLOGERIE |
Az alaptípus a 2020-ban debütált, klasszikus megjelenésű fehér számlapos. Az óra alapvetően monokróm külsejére a kékített másodperc- és segédmutatók varázsolnak némi színt, az elegánsnál egy árnyalattal szélesebb kardmutatók visszafogott sportosságot, a segédszámlapok piros felső száma és a tizenkettes fölötti háromszög pirosa pedig egy kis játékosságot. Ha a Chrono 24-re beírjuk, hogy „Valjoux 88“, sok hasonló kinézetű órával találkozhatunk. Gyártótól függetlenül csaknem mindegyik azzal a szándékkal készült, hogy villogni lehessen vele. Arany vagy aranyozott tokok, indexek és mutatók sorjáznak egymás után. Akár mindegyik rákívánós lehet, tényleg van ott néhány használtan is igazán szép darab, de elsősorban az a vonzó bennük, hogy nemcsak drágák, hanem úgy is néznek ki. A JLC azonban más filozófiát követ. A Chronograph Calendar éppen annyira sportos, hogy alkalmas legyen hétköznapi viseletnek, és pont annyira elegáns, hogy öltöny kiegészítőjeként, akár alkalomra is megállja a helyét. Megjelenése minőségi, erőteljes és tekintélyes, de nem hivalkodó. Valójában egy tökéletes mindenes – minden bizonnyal ez is volt vele a cél.
![]() |
KÉP: WATCHFINDER |
2020 óta készültek újabb variációk is. Ennél a modellnél is megjelent az arany, a fehér mellett fekete számlappal is. A fekete számlaposon a pulzusmérés külső osztása és a dátum is piros színt kapott, élő, lüktető kettősséget okozva: ez tűnik a legsportosabbnak, miközben kétségtelenül ez a legelegánsabb is. Lényeges, hogy az arany verziók sem lépnek túl az óra alapvető jellegén. A fehér számlapos harmonikus visszafogottságával, a fekete a kontrasztosságával és kikacsintó játékosságával a valaha látott legízlésesebb aranyórák közül való.
![]() |
KÉP: MRPORTER |
![]() |
KÉP: HODINKEE |
A számlap kidolgozása gondos munka eredménye. Jól látszik, hogy a klasszikus dizájnt visszafogott, de minden részletre kiterjedő díszítéssel akarták feldobni. Az alapot a napsugaras (sunray) csiszolás jelenti, amely egynemű felületet biztosít ahhoz, hogy a külső gyűrűt, a regisztereket és a holdfázis dupla-íves alsó részét díszítő koncentrikus barázdáltság jobban érvényesülhessen. Még arra is jutott figyelem, hogy a dátumablakok feliratainak háttere és a holdfázis tárcsája is texturált legyen. Mindez a fehér számlapon kevésbé szembetűnő, és a feketén is csak bizonyos szögből nézve látszik jól, viszont a kék számlaposon, amely eleve három kék árnyalattal gyönyörködteti a szemet, minden apró részlet tökéletesen érvényesül. Így a három számlap variáció közül a kék tűnik a leginkább dekoratívnak. Külön öröm, hogy a holdkorong megjelenítésénél elvetették a rajzfilm-dizájnt, és nem rajzoltak rá emberi ábrázatot. Se nevetőst, se szomorút, se csodálkozót, se közömböset. Ez egy komoly óra, a szó legnemesebb értelmében.
![]() |
KATTINTS A NAGYOBB MÉRETÉRT - MEGÉRI. KÉP: JLC |
A MC Chronograph Calendar méretei megfelelnek a szériára jellemző dimenzióknak. A tok átmérője 42 mm, még éppen passzolhat egy átlagos méretű csuklóra, a vastagsága pedig csupán 12,05 mm, ami csodálatra méltó, tekintve a szerkezet összetettségét. A vízállóság csak ötven méterig garantált, ezen még reszelhetne a cég, de 5 bar nyomástűrés a hétköznapi igénybevételhez elegendő. Az árak a Jaeger-LeCoultre órákhoz méltóan magasak. Az acél tokosok bőrszíjjal 17500 dollárba, karpereccel 19100 dollárba, az aranyak 32100 dollárba kerülnek. A Master Control a JLC portfólió „szürke eminenciása“. Nem tündöklő etalonja kategóriájának, mint a Reverso, nem egyénieskedik, mint a hétköznapi és sportos stílus között helyét kereső Polaris, nem olyan látványos, mint a Duometre, nem akkora elánnal ötvözi az eleganciát a változatossággal, mint a Master Ultra Thin, és nem olyan komplikált, mint a Master Grande Tradition. Viszont tökéletes megoldás mindazoknak, akik a hétköznapokban is értékelik a klasszikus eleganciába öltöztetett visszafogott sportosságot, és bizalommal viseltetnek egy olyan gyártó iránt, amelynek a világ óragyártására gyakorolt hatása lépten-nyomon kimutatható. Nem beszélve az 1000 órás tesztről...
![]() |
KÉP: SENATUS |
* Az 1000 órás tesztről a prestigetime-on megjelentek alapján:
1. Az órát egy óraforgatóhoz hasonló szerkezetben a mindennapi mozgásnak megfelelő mozgatással tesztelik.
2. 6 különböző pozícióban vizsgálják az óra (valószínűleg a billegő – B.P.A.) amplitúdóját és egyensúlyát.
3. Tesztelik, hogy a járástartalék megfelel-e a megadott adatnak.
4. Ezek után az órát különféle környezeti hatásnak, például hőmérséklet-változásnak teszik ki (22C, majd 4C, majd 40C).
5. Ezt követi a kéthetes Cyclo-teszt, melynek során az órát különböző pozíciókban hagyják állni, így szimulálva a valós körülményeket.
6. Végül a nyomáspróbák következnek az órák vízállóságának ellenőrzésére.
**Az „alvó járástartalékot“ mechanikus blokkolással biztosította a szerkezet. Ha az órát letették, a főrugó egy bizonyos feszítettségi szintjénél a vonatkozó mechanika blokkolta a további járást, majd amikor felvették az órát, érzékelte a mozgást és kioldott. Így az óra néhány pillanattal a megmozdítása után már újra járt.
0 Megjegyzések