És ki tenne le egy ilyen órát, ha akkor nézegetheti a kismutató hipocikloidális járását, amikor csak eszébe jut?
HYT T1 – Azért a víz az úr...
A HYT 2012-ben jelent meg gyártóként, és mindjárt egy olyan megoldással sokkolta a konkurenciát és a piacot, amilyenre rajtuk kívül még senki sem gondolt. Az óraszerkezetben alkalmazott hidromechanika úttörője eddig jellemzően szkeletonokat készített, és forradalmi kalibereivel a látvány szempontjából egyenrangúvá tette az óra számlap felőli és hátoldalát. Egy HYT-szkeleton hátuljáról ugyan nem lehet leolvasni a pontos időt, de az idő amúgy is viszonylagos fogalommá válik, amíg az ember egy ilyen óra szerkezetének titkait igyekszik kifürkészni. Azonban 2024-re a cég tulajdonosai rájöttek, hogy nem akar mindenki szkeleton órát vásárolni, főleg nem akkorát, amekkorák addig a HYT modelljei voltak, ezért idén egy hagyományosabb külsejű és valamivel kisebb casual órával jelentkeztek. Természetesen a szerkezet ebben is hidromechanikai elven működik, és bár a számlap felől egy elegáns hétköznapi órát látsz, hátul ugyanabban az élményben lesz részed, mint a szkeletonoknál.
![]() |
KÉP: HYT |
Ránézel az órára, és nem találod a kismutatót. Gyanús lesz, hogy az egyetlen mutató a percosztásig ér, tehát valószínűleg a percek múlását követi, de ebből még nem fogod tudni, hogy mennyi az idő. Aztán észreveszed a számlapon körbefutó retrográd üvegkapillárist, benne valamilyen színes anyaggal, és arra gondolsz, hogy ez bizonyára dizájnelem. Pedig az a színes anyag a kismutató.
Teljesen hagyományos, főrugóval, járattal, gátszerkezettel ellátott óramechanika működteti a hidromechanikai modult, azt a dupla tolattyú/szivattyú párost, ami a kismutató szerepét betöltő folyadékot irányítja. A rendszer kétféle, egymással szemben dolgozó folyadékot tartalmaz: vizet és színezett olajat. Mivel a két anyag nem keveredik, folyamatosan egymásnak feszülhetnek, miközben mi csak a színezett olaj mozgását látjuk.
![]() |
KÉP: HYT |
Megfordítva az órát, feltárul a szerkezet, amelyben azonnal feltűnik a harmonikaszerűen összehúzódásra és kitágulásra képes két folyadéktartály. Ezek felelnek a „kismutató“ működéséért. A számlapon annyit látunk, hogy a színes olaj a hatostól indulva teszi a dolgát, és mivel az üvegkapilláris retrográd elrendezésű, tizenkét óránként elölről kezdődik a folyamat. Ha éppen akkor nézegetjük a hátlapot, amikor a színes folyadék elérkezik a hatoshoz, láthatjuk a két tartály működését, ahogy a víztartály összehúzódik (azaz tol), az olajtartály pedig kitágul (azaz szív), hogy a színes olaj visszatérhessen a hatos másik oldalához, és újra kezdhesse útját.
![]() |
KÉP: HYT |
Mindezért a kézi-húzású 501 CM nevű, 4 Hz-en működő és 72 órás járástartalékú mechanikus szerkezet felel, amely a HYT eddigi legkisebb kalibere. Ijesztően hangozhat, hogy a nyolcszögletű tok 45,5 mm átmérőjű, de mivel gyakorlatilag nincsenek tokfülek, ez csaknem betudható a „lug to lug“ távolságnak is, és így már szinte bármely méretű csuklóval kompatibilis az óra. Azért a 17 mm-nél is nagyobb vastagság óvatosságra intheti a használót, de nincs mit tenni, a henger az henger, helyet kíván magának, a HYT hidromechanikus szerkezetében pedig kettő is van belőle. Frontoldalról szépen kidolgozott, szektoros elrendezésű számlapot látunk napsugaras és koncentrikus szál-csiszolással, rakott arab számos órajelölőket és festett percosztást ugyancsak arab számokkal, s a négyféle színvariációhoz passzoló fekete vagy kék színű folyadékkal a kapillárisban. A kettes és hármas közé jutott egy járástartalék kijelző, amire a tetemes járástartalék ellenére is érdemes egy pillantást vetni időnként. A HYT T1 nem olcsó, de a maga 48000 (titán) vagy 64000 (arany) svájci frankos árával a legolcsóbbnak számít a gyártó kínálatában.
![]() |
KÉP: HYT |
BA111OD CHPTR_Δ . 1 – Csuklóból
Már a cég nevének kiejtése sem hétköznapi. Az ott dolgozók „Bajjó“-nak mondják, de azt is megérteném, ha a Reménybeli Nyájas Olvasó Baegyegyizé-nek ejtené. A helyzet a modell elnevezésénél sem sokkal jobb: helyesen Chapter Delta Point a név, és utána, variációtól függően egy szám következik. Bármelyik verziót nézzük, a cikk témája szempontjából mindegy. Legyen mondjuk a Chapter Delta Point One (Kairos), a továbbiakban Kairos, hogy ne kopjanak feleslegesen az ujjaim a billentyűzeten. De az elnevezésekkel még nem jutottunk kínjaink végére, ugyanis ez az óra „hipocikloidális“ elven működik, jelentsen bármit is ez. Viszont nincs mit tenni, pont ezért jöttünk, úgyhogy álljunk neki megérteni, mivel állunk szemben. Némileg tisztul a kép, ha tudjuk, hogy az órát Thomas Baillod (Bajjó!) tervezte, és amikor meglátjuk a szkeleton számlap közepén azt a konkáv oldalakkal határolt háromszög alakú hidat (deltát), akkor már sejtjük, hogy ezen a környéken lesz ez a hipocikloidális dolog elásva.
![]() |
KÉP: WATCHPRO |
És valóban! A percosztást ott találjuk, ahol bármely hagyományos órán lenne, a külső sávon. A nagymutató szépen el is ér odáig, de persze ennél az óránál is a kismutatóval van a gond. Az órajelölők ugyanis azon a bizonyos belső íves háromszögön találhatók. Nincs az a megszokottan körbejáró egyenes mutató, amelyik egyértelműen rámutathatna a jelölőkre. Ezért a kismutató két részből áll: az alsó hagyományos módon jár körbe, s a végére egy csuklós szerkezettel rögzített forgó nyalóka-forma az, ami gond nélkül lekövetve a nehezített pálya formáját, mindig a megfelelő helyen mutatja az órákat. Zseniális és igen látványos megoldás, azt meg kell adni. Semmi liquid, színtiszta mechanika, és mégis – vagy éppen ezért.
![]() |
KÉP: BA111OD |
A szerkezet a SOPROD M100, ami sokban hasonlít az igényes ETA 2892-A2-re, ráadásul a billegője a hőingadozásnak és a mágneseződésnek különösen ellenálló berillium-bronz ötvözetből a glucydurból készült. Esetenként ezt az ötvözetet használja a Jaeger-LeCoultre és a Panerai is, úgyhogy nem mondhatjuk, hogy a SOPROD-nál meg a BA111OD-nál nem figyelnek a részletekre. A 28800-as féllengésszám és a 42 óra járástartalék erősen átlagos, viszont a szépen díszített automata szerkezet kétirányú rotorja gondoskodik róla, hogy az óra örökké járjon, ha nem tesszük le hosszabb időre. És ki tenne le egy ilyen órát, ha akkor nézegetheti a kismutató hipocikloidális járását, amikor csak eszébe jut?
![]() |
KÉP: BA111OD |
Ám nem lenne igazságos, ha a Kairost és szériatársait elintéznénk azzal, hogy egyszerű tokozással készülnek, mert a cég szerkezetgyárból származó werket használ. Valójában a kizárólag komoly szerkezeteket készítő SOPROD werkje csak alapul szolgált az óra komplex kaliberéhez, mert a BA111OD-nál szó szerint a gombhoz igazították a kabátot. A kismutató mechanikája saját fejlesztés, és egyáltalán: meg kellett álmodni az elvet, amely alapján a kismutató szerepét betöltő színes nyalókafej láthatóan változó sebességgel mozog a pályáján, mégis pontosan ott mutatja az órákat, ahol kell. Ez a változó sebesség lényegében azt jelképezi, hogy különböző élethelyzetekben másképp érzékeljük az idő múlását, néha cammog, máskor szinte repül. Mechanikával kifejezni egy szubjektív érzékelést, amit élete során mindenki megtapasztal, az valóban zseniális, és a tervező-kivitelezőt, Olivier Mori órásmestert dicséri.
![]() |
KÉP: BA111OD |
A Kairos, miként a sorozat többi modellje, csuklót igénylő méretű. Átmérője 44 mm, viszont a vastagsága mindössze 11,4 mm. A tok szépen kidolgozott, a polírozott és szatén részek váltakozása elegáns keretet biztosít a további látnivalókhoz. A többszintes számlapon a jelölések lézer-gravírozással készültek. Első látásra úgy tűnhet, hogy az órának csupán a bal felső része kapott fedést, de természetesen domború zafírkristály védi a számlapot, s amit elsőre részfedésnek láttunk, csupán dísz. Hátul is zafírkristályt találunk, így látható a SOPROD genfi csíkokkal, íves szálcsiszolással és kékített csavarokkal feldobott szerkezete. Az ára nem kevés, jelenleg 1 millió 300 ezer forint körül van. Az ötletet, a kivitelezést és a minőséget tekintve ezt nem sokallhatjuk, még akkor sem, ha egy kicsit bátornak tűnik, hogy ebben az árszegmensben látja a siker lehetőségét egy a piacon alig négy esztendeje megjelent cég. Ám megtapasztalva az eddigieket, valószínűleg sokat hallunk még a BA111OD-ról.
![]() |
KÉP: EUROPA STAR |
0 Megjegyzések