Első pillantásra búcsúban vásárolt játékórának tűnhet, kézbe kell venni ahhoz, hogy az ember rájöjjön, minőséget lát.
Ha mondtad valaha a feleségednek, hogy lehozod neki a csillagokat, de eddig még nem tetted meg, használható menekülő útvonal lehet, ha azt mondod, hogy legyen még egy kicsit türelemmel, mert hamarosan, csak előbb még neki akarod adni az egész földgolyót. És aztán tényleg neki adod.
Elmondom, hogyan.
A kínai órákkal szemben szkeptikus vagyok. Egy olyan ország, amelyik kipécéz egy gazdasági ágazatot vagy csak egy termékcsaládot, és nekiáll nulláról a csúcsra röpíteni a saját verzióját, lásd mobiltelefon, elektromos autó és lassanként televízió is, simán gyárthatna világszínvonalú karórákat. Gyárthatna, de egyelőre nem pécézte ki magának ezt a szegmenst. Cserébe erősen véleményes órákat gyárt, gyakorta svájci „mintájú“, de silányabb anyagokból készültet, hol rondát, hol tetszetőset, „elmegy“ kategóriásat, amivel „ellehetsz“, amíg nem veszel egy igazi órát, vagy néhány hét után letérdelőset, amire meg kidobtad a pénzt. És akkor itt van ez a Ciga Design, amelyik csodát tesz – elérhető áron. Őszintén szólva, az eddigi tapasztalatok alapján ezt nem láttam jönni. De itt van, gyönyörű – és megoldja a problémádat a csillagokkal.
![]() |
KÉP: CIGA DESIGN |
A Blue Planet férfiaknak szánt első verzióit megcsodálta a világ, s a tesztelők okkal helyezték el ezeket az órákat a „want to buy“ kategóriába. Forma és tartalom olyan újszerű egységét nyújtják, ami az árukhoz képest többszörös értéket képvisel. Ráadásul rendesen megcsinálva és méltó csomagolásban érkeznek, s eddig nemigen lehetett panaszt hallani rájuk. Egyetlen gond van velük: mindenes órának nem az igaziak. A Ciga Design Blue Planet nem sportos, de nem is elegáns, viszont megakasztja, magára vonja a tekintetet. Első pillantásra búcsúban vásárolt játékórának tűnhet, kézbe kell venni ahhoz, hogy az ember rájöjjön, minőséget lát. Nem mintha nem lenne szép, mert nagyon is az. Akár a kék-ezüst-fekete, akár a fekete-arany verziót nézem, gyönyörű és ízléses, csak éppen semmilyen öltözék nem igényel egy ilyen kiegészítőt. És ezzel együtt is felébreszti az emberben a birtoklási vágyat. Csak zseniális dolgok képesek ilyen hatást elérni.
![]() |
KÉP: CD |
Hangsúlyozom, a férfiaknak szánt verziókról beszélek. Ha lenne egy ilyen, mondjuk a fekete-arany a gyűjteményemben, minden nap nézegetném, de csak itthon csatolnám fel. Ízlés dolga. Én a feltűnővel úgy vagyok, mint Petőfi a zordon Kárpátokkal: tán csodálom, ámde nem szeretem. Viszont egész más a helyzet, ha a nőknek szánt modellt nézzük. Ugyanaz a stílus másfajta összhatást eredményez női csuklón, mint férfin. Különösen, ha némi változtatással közelebb is hozzák ahhoz, amit nőiesnek nevezünk.
![]() |
A fehér keret a kék-ezüst-fehér számlappal telitalálat. Női csuklón ez az összeállítás úgy feltűnő, hogy közben egyszerre elegáns, sportos és különleges. Mindehhez hozzájárul a tokfülek nélküli dizájn és a tok lekerekített széleivel hangsúlyozott lágyság, ami finom, nőies külsőt eredményez. Kisestélyihez és attól fölfelé talán másik órát kéne viselni, de egészen addig bármilyen öltözékhez megfelel. Egyszínűhöz, színeshez, hosszúhoz, rövidhez, állig gombolthoz, lengéhez, szoknyához, nadrághoz, sportoshoz vagy elegánshoz, mindegy, mert maga az óra harmonikus, finom és nőies. Ja, hogy 43 milliméter az átmérője és 15,5 milliméter vastag? Na és? Hol van az előírva, hogy hölgyek kizárólag miniatűr karórát hordhatnak? Ami szép, az szép. És ami szép, az miért ne látszhatna rendesen? Amíg nem lóg le valakinek a csuklójáról, addig minden méret megfelelő lehet.
![]() |
KÉP: CD |
Az automata szerkezet ETA 2824-2-re hajaz, tehát elvileg 28800 féllengéssel 40 óra járástartalékot tud. A werk lehet eredeti is, de akár a kínai Seagulltól is eredhet, mivel ennek az óragyárnak létezik az említett ETA-hoz megszólalásig hasonló kalibere, remélhetőleg hasonlóan minőségi anyagokból. A Ciga csak annyit ír a szerkezetről, hogy „self-designed“, ezért estem gondolkodóba, hogy akkor mi is ez. Ha tényleg ETA, vagy nem eredeti, de nem rontottak rajta sokat, akkor elketyeghet a végtelenségig, és elvileg elegendő két-három hetente ellenőrizni a pontosságot.
![]() |
KÉP: CD |
Ugyanakkor ETA vagy Sellita belépő szintű szerkezettel szerelt svájci vagy máshonnan származó európai órához a Blue Panet 1262 eurós áránál jóval olcsóbban is hozzá lehet jutni, tehát ennek az órának többet kell tudnia az alap három-mutatósoknál – és tud is. Az ár jelentős hányadát a fantasztikus dizájn, az alul-felül zafírkristály fedés meg a kerámia tok és csat már indokolják, ehhez járul a számlap különleges leolvashatósága, amihez a díszítésen túl is hozzá kellett nyúlni a werkhez (self-designed). A külső fix gyűrűn találjuk az órajeleket, míg a belsőn a perosztást. Az óra úgy működik, hogy a percgyűrű az óra járásával megegyező irányban forog, mint egy nagymutató, a kismutató pedig a gyönyörűen kivitelezett középső részre applikált iránytű jel.
![]() |
KÉP: CD |
Az óra szlogenje: „Csak egy Földünk van“. A szlogen és a csomagolással együtt érkező szövegek a klímaváltozás veszélyeire és a környezetvédelem fontosságára hívják fel a figyelmet, amivel teljes mértékben egyetérthetünk. Ugyanakkor azon érdemes elgondolkodni, hogy mire egy ilyen óra Kínából ideér, vajon mekkora karbonlábnyomot hagy maga után. Mindenesetre elég nagy lehet a kísértés, mert a Blue Planet Ice Age valóban különleges darab, és alapwerk ide vagy oda, órának sem utolsó.
És ha túlesel minden pro és kontrán, és megveszed a feleségednek, nyugodtan megemlítheted, hogy „Milyen csillagokat? Hát ott van a csuklódon az egész világ.“
0 Megjegyzések