Ad Code

Responsive Advertisement

INNEN-ONNAN

6/innen-onnan/ticker-posts

NOVE ATLANTEAN AUTOMATIC – SZÁMLAP A MÉLYBŐL

 


Ám a hatalmas jelzetek sem tudják elvonni a figyelmet a számlap tárcsájának lenyűgöző látványáról.


A NOVE (noh-way) Atlanteanról már messziről látszik, hogy búvárórának szánták, hiszen magán viseli a műfaj valamennyi jellegzetességét, de ahogy nézegetjük, rájövünk, hogy egyetlen eleme sem szokványos. Formabontó, érdekes, izgalmas és bátor, mint azok az emberek, akik egy búvárórával a csuklójukon lemerészkednek a vizek mélységeibe.


KÉP: NOVE


A NOVE fiatal cég, 2015 óta készítik kézi megmunkálással óráikat, így szó szerint ötvöződik modelljeikben a klasszikus svájci tradíció és a normákat feszegető lendületes innováció. De vigyázat, a mondabeli Atlantiszról elnevezett Atlantean tényleg búváróra. Ezt nem csak a 30 bar nyomástűrésről tudjuk, ami 300 méteres mélységig garantálja az óra működését, de a méretéről is. 50 mm-es átmérőjével még a közelmúlt nagyobb óratokjai közül is kikandikálna, és öt század milliméter híján 14 mm-es vastagsága is arra figyelmeztet, hogy ezt az órát a búvárruha ujjára érdemes felcsatolni, nem utcai viseletre tervezték. Persze, akinek van csuklója hozzá, nyugodtan hordhatja akár a hétköznapokban is, sokan meg fogják kérdezni, mi ez az óra, ki gyártja és hogy jutott hozzá. A hatalmas tokátmérőt némileg kompenzálja a tokfülek szinte teljes hiánya. Ez nem csak az integrált karperec miatt van, a tervezésnél kifejezetten rámentek arra, hogy tokfülek ne növeljék tovább az órát. Így viszont már akár 18-18,5 cm átmérőjű csukló esetén is lehet egy próbát tenni vele.


KÉP: NOVE

Folytassuk a 316L acélból készült eredeti színű vagy feketével bevont tokkal, és nemcsak azért, mert ez az óra egyik elképesztő eleme, hanem mert minden további ebből következik. Míg egy utcai szaladgálós casual tokja – a fedéseket is számolva – négy-öt főelemből összeáll, az Atlanteanhoz a dupla szigeteléssel együtt tizenegy főelemet használnak; ha a menetes koronát is ideveszem, akkor eggyel többet. Ritkán látni ennyire összetett tokot, ami még készre szerelve is bonyolultnak látszik – mint ahogy az is. Jellegzetes külsőt kölcsönöz számára, hogy a számlapot rögzítő karimára még egy külön leszorító elem is rákerül, ami a tizenkettesnél és a hatosnál mint két óvó kar „megöleli“ a tokot, miközben szilárd alapot biztosít a masszív lünettának. Oldalnézetben pedig látszik a „keret a keretben“ szerkezet, ami még rátesz egy lapáttal arra a bunkerszerű masszívságra, amit az egész óra sugároz. A korona a négyes magasságában található, így egyrészt nem nyomódhat a kézfejhez, másrészt helyet hagy a tok különleges tartozékának, egy ki-be pattintható hosszúkás kallantyúnak, amelynek a szerepét már a számlappal együtt lesz érdemes bemutatni.


KÉP: NOVE


A tok széles, a lünetta barázdált karimája ugyancsak széles, a PVD bevonatú lünettabetét  ha lehet  még szélesebb, mindez pedig annyi helyet foglal el az 50 mm-es átmérőből, hogy a számlap szokatlanul kis méretűre zsugorodott. És mivel ilyen kicsi, a láthatóság érdekében a jelzeteket és a mutatókat még a diverekre jellemző méreteknél is erőteljesebbre készítették, akárcsak a lünettabetét acélkeretbe foglalt jelzéseit. Minden jelzés a legjobb minőségű Super-LumiNova festést kapta, így a nagyobb mélységekben is valóságos fényár biztosítja a problémamentes leolvashatóságot. Ám a hatalmas jelzetek sem tudják elvonni a figyelmet a számlap tárcsájának lenyűgöző látványáról. Az élénk színekben játszó, három dimenziósnak tűnő tárcsa az abalone kagyló héjából készült, minek következtében az Atlantean órák között nem találunk két egyforma rajzolatú és színű számlapot.


ABALONE KAGYLÓK

 

Az abalone kagyló rendkívül színes egyéniség, dísztárgyakat árúsító boltokban is találkozhatunk vele, sőt, egyes ékszerüzletekben is kapható egészben vagy különféle méretű plakettek formájában. A külseje is színes, viszont barázdált felülete miatt divatékszernek vagy óraszámlapnak inkább belsejének lapos közepe alkalmas. Ráadásul a kagyló belső része különleges gyöngyházfényben tündököl – ezért olyan megkapó látvány egy Atlantean számlaptárcsája. A hármasnál elhelyezett dátumtárcsa fölött nagyítóüveg kapott helyet. Igazság szerint én a „küklopsz-tagadók“ táborába tartozom, de mivel ezen a búvárórán némi képzelőerővel és bizonyos szögből akár vízcseppnek is tűnhet ez az átlátszó valami, ám legyen.


AMIKOR VILÁGÍT... KÉP: NOVE
 

Az anyagok és színek (no meg a „vízcsepp“) dinamikus játéka mellett a frontoldal leginkább jellegzetes elemei talán mégis a hatalmas, arab számos percjelölések. Ezeket a három dimenziós számokat ugyanis nem applikálták a tárcsára, hanem fölötte lebegnek, mint búvár a vízben. Ez a megoldás egyfelől külön is hangsúlyozza az óra speciális funkcióját, másfelől mintegy életre kelti az egész számlapot. Hát még amikor a számok megmozdulnak... Ugyanis ezek a számok a takarásban lévő belső lünettához csatlakoznak, ezt forgatja a kinti barázdált karima, miközben az órajelzeteket tartalmazó rögzített külső lünettabetét helyben marad. Ehhez azonban a tok korona felőli oldalán elhelyezett kallantyú felemelésével ki kell oldanunk a lünettazárat. Amikor a külső barázdált peremet elforgatjuk a rögzített lünettabetét körül, megforgatja a belső lünettát. Lenyűgöző látvány, s emellett valódi innováció és ragyogó mérnöki teljesítmény.


FELSŐ KÉP: NOVE, ALSÓ KÉP: A BLOG TO WATCH

 


Az órát vendégwerkkel szerelték: a míves tokban a 2016 óta gyártott, 4 Hz-en működő és 40 óra járástartalékú Ronda R150 ketyeg. Ezt a werket annak idején egy tervezett mechanikus kaliber-sorozat első darabjaként mutatták be az akkori Baselworldön, de mindmáig ez az egyetlen mechanikus szerkezet a Ronda kínálatában. Természetesen nincs semmi baj az R150-nel, a színvonala nagyjából az ETA 2824-2-ével azonos, bár annak nem klónja, hanem a cég saját fejlesztése. Nem beszélve arról, hogy a szerkezet viszonylagos olcsósága hozzájárul ahhoz, hogy egy ennyire professzionálisan megmunkált óra árát 250 ezer forint alatt lehessen tartani. Ha az Atlantean in-house werkkel működne, vagy egy szerkezetgyárból származóval, amit eléggé megpiszkálnak ahhoz, hogy a saját márkára jellemző önálló elnevezéssel szerelhessék tokba, akkor ez az óra bőven milliós áron lenne kapható, mármint forintban.


KÉP: NOVE
 

Ha valóban tüzetesen, fokról fokra forgatva megvizsgáljuk az Atlanteant kivételesen nagyszerű számlapjával, sajátos, de harmonikus egységet alkotó arányaival, mesterien megálmodott és kidolgozott tokjával, amelyhez a stílust folytatva szervesen illeszkedik az integrált karperec polírozott „H“ elemeivel és hatszögletű, csavarozott középső betéteinek matt felületével, két dolgot tehetünk. Megemeljük kalapunkat a svájci precizitású órásmunka előtt, és drukkolhatunk, hogy ehhez az órához sose készüljön saját szerkezet, ami nem biztos, hogy jobb lenne a gyárinál, de az egekbe lökhetné az Atlantean árát. Márpedig ez az óra nem a magasságokba, hanem a mélységekbe való.


KÉP: NOVE


Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Ad Code

Responsive Advertisement