Ismerve az emberi lét időbeli korlátait, azon el lehet gondolkodni, hogy érdemes-e ekkora időtávokkal foglalkozni.
A Guinness World Records talán nem a legkomolyabban vehető regisztrálója az emberiség különféle teljesítményeinek, de ez nem a szerkesztőség hibája, hanem az emberiségé, amelynek nagybecsű tagjai mindenféle sületlenséggel (is) igyekeznek kitűnni az arctalan tömegből. Szerencsére e jeles gyűjteményben az olyan létfontosságú teljesítménymutatók mellett, mint a gombócevés vagy a dekázás világrekordja, időnként valóban szenzációs mérnöki teljesítmények, technikai bravúrok is megtalálhatók.
A karórában leghosszabb ideig pontosan működő holdfázis címért Andreas Strehler „uhrmacher“ jó darabig saját magával versenyzett. A Sauterelle à lune perpétuelle-ben működő holdfázis pontosságát 2,045 millió évre lőtték be Strehler manufaktúrájában, ezzel a cég egy korábbi „Perpétuelle“-jét verték, amiben 14 ezer és 189 évig garantálták a holdfázis pontosságát.
![]() |
AZ ÚJABB PERPÉTUELLE. KÉP: ANDRES STREHLER |
Idén áprilisban azonban a Guinness WR új győztest hirdetett: az IWC Portugieser Eternal Calendar holdfázisa minden számítás szerint mindössze egyetlen napot fog késni valamivel több, mint 45 millió év alatt.
![]() |
KÉP: IWC |
Ismerve az emberi lét időbeli korlátait, azon el lehet gondolkodni, hogy érdemes-e ekkora időtávokkal foglalkozni, de úgy gondolom, nem az a lényeg, hogy 45 millió (vagy akár 14 ezer) év múlva ellenőrzi-e még valaki ezeknek az óráknak a működését. Hanem az, hogy akinek ma birtokában van egy IWC Eternal, vagy akár a két említett A. Strehler óra valamelyike, tökéletesen biztos lehet benne, hogy órájának holdfázisa az ő életében hajszálpontosan fog működni. Pont, mint a Hold.
0 Megjegyzések