Márpedig egy mítoszt butaság lenne veszni hagyni, ha már egyszer sikerült felépíteni. És a Rolex sosem követne el egy ilyen hibát.
Hogyan képes egy "se hús, se hal" külsővel megvert karóra karriert csinálni? Úgy, hogy rajta van a Rolex felirat. Ha az Explorert odateszem a Seiko Alpinist mellé, egyértelműen a Seiko kapja a díjat. És nem csupán a japán óra külseje veri kenterbe az Explorert, de az sem mindegy, hogy egy sokmilliós ketyerével a csuklómon nem mászom meg a Csomolungmát, vagy egy háromszázezressel. Az 1953 óta piacon lévő Rolex Explorer szokatlan rekorddal dicsekedhet: minden field-óra ősatyjaként elmondhatja, hogy számos klónja jobban néz ki nála.
Az, hogy az Explorert egy olyan marketing-trükk* emelte trónra, ami nem idegen a svájci (vagy bármely más országban működő) óragyártástól – gondoljunk a Panerai lebukásaira nemlétező előzményórák emlegetése kapcsán, vagy a Tag Heuer magyarázkodására, miután egy japán szerkezet mását sajátjaként vitte piacra – önmagában nem kuriózum, mint ahogy az sem, hogy a publikum nagy kanállal falta a legendát, és az óra kategória-teremtőnek bizonyult. Más kérdés, hogy az Explorer sosem volt várólistás, szemben más Rolex modellekkel, de mindig is gazdagította a gyártó auráját az elpusztíthatatlanság mítoszával. Márpedig egy mítoszt butaság lenne veszni hagyni, ha már egyszer sikerült felépíteni. És a Rolex sosem követne el egy ilyen hibát.
![]() |
EXPLORER ÉS EXPLORER II |
Ha egy gyártó megújít egy modellt vagy egy egész szériát, azzal a lanyhuló eladásokat szeretné felpörgetni. A Rolex 1971-ben nyúlt hozzá komolyabban az Explorerhez, és az átalakított óra betagozódott a gyártó forgatható lünettás, vagy olyannak kinéző óráinak sorába. Az Explorer II-nél is a „hegymászó, felfedező“ mítoszra kívántak építeni, ám konkrétan egyetlen felfedező típusnak dedikálták, a barlangászoknak. És az óra bukás lett, talán a publikum barlangászat iránti csekély lelkesedése miatt. De a gyár nem adta fel, így az Explorer II már fél évszázadnál is régebben létezik és élteti a mítoszt.
![]() |
REF.: 1655. KÉP: WATCHPOOL24 |
A jelenléte nem is baj, mert míg az eredeti Explorer – noha természetesen mindig is kitűnő werk ketyegett benne – külsejét tekintve többféle stílust ötvöző számlapjával kíván valamilyen lenni, és így lesz semmilyen, addig az Explorer II legalább tényleg valamilyen. Olyan, mint a cég többi lünettás órája, valahol az ugyancsak etalonnak számító Submariner, a GMT Master II, az indokolatlan** Yacht Master és a Daytona között. Mármint ránézésre olyan, mert az E II acél-lünettája rögzített, nem forgatható. A lünetta 24 órás osztásához a számlapon egy huszonnégy órás mutatót rendeltek, aminek az volt a feladata, hogy a föld alatti járatokban is követni lehessen a napszakok váltakozását. Ez az eredeti (Ref.: 1665) verzió 1984-ig maradt gyártásban.
1985-től, a Ref.: 16550 megjelenésével változott az óra számlapja (és persze a kaliber is), s az addigi egyéni vonásokat (festett vonalas indexek és 24 órás osztás a számlap külső gyűrűjén) elhagyva, az óra jellegét a Submarineréhez és a GMT Masteréhez igazították. Megjelentek a rakott korong-indexek és a nyalóka motívumos másodpercmutató. A 24 órás mutató már nemcsak az AM/PM viszonylatban szolgáltatott információt, hanem valódi GMT mutatóként funkcionálhatott. Szóval egy olyan GMT Master lett az órából, amelyen, noha a két modell azonos kaliberre épült (R3085), a fix, illetve forgatható lünetta okozta különbség miatt a két különböző időt más módon kellett beállítani és leolvasni. A Rolex sosem volt rossz a róka/rókabőr reláció kreatív alkalmazásában, lásd az Oyster Perpetual-Datejust-Day Date tengelyt és a lünettás sportmodelleket.
![]() |
KÉP: ROLEXNEWSROOM |
Ezt a verziót 1989-ig gyártották, akkor reszeltek a kaliberen, és a következő években többször is változtattak a fénykibocsátó bevonat anyagán, majd az óra megjelenésének 40. évfordulóján visszahozták a narancssárga GMT mutatót. A 2021-es újabb ráncfelvarrásnál az óra külsejét hozzáigazítva az aktuális ízlésvilághoz, vékonyabb tokfülekkel, szélesebb karpereccel jelentették meg a modellt. Ma is ezt a verziót vásárolhatjuk meg fehér vagy fekete számlappal, 42x12,5 mm-es méretben. Természetesen a szerkezet (R3285, Ref.: 226570) minden ízében Rolex. Akár a pontosságot (Superlative Chronometer), akár a 70 órás járástartalékot, a szabadalmaztatott ütésvédelmet vagy az ugyancsak saját kísérletek nyomán készült mágnestűrő anyagokat nézzük, mindenhol magas minőséget találunk. Egy olyan órában, amit lényegében ma is a fix acél lünetta különböztet meg a többi, hasonló külsejű és gyakran szerkezetükben is azonos Rolexektől.
![]() |
KÉP: ROLEX |
És manapság talán ez a hasonlóság az Explorer II legnagyobb vonzereje. A Rolex kínálatában az acél sportórák a leginkább keresettek és a legnehezebben beszerezhetők, mivel olcsóbbak a kerámia lünettás és/vagy nemesfémből készült modelleknél. Az Explorer II masszívabb külsejű, sportosabb, csibészesebb, mint az eredeti Explorer, ami átlagos megjelenésével rászürkül a csuklóra. Nem kell közel hajolnunk hozzá, hogy a koronás logót és a feliratot látva konstatáljuk: egy Rolex-szel van dolgunk, ráadásul jelentősen olcsóbban elérhető, mint egy GMT Master II. Bár nem tudhatjuk, meddig marad a Rolexhez képest jutányosnak számító ár, mert a mutatók már most is fehéraranyból készülnek. Az Explorer II ma még hellyel-közzel eszközórának tekinthető, de a Rolex világába vágyók csak remélhetik, hogy még sokáig így is marad.
*A közhiedelem szerint az Explorer volt az első karóra a Mount Everesten, ám még csak nem is létezett Edmund Hillary és Tendzing Norgay csúcsra jutása idején. A Rolex a hegymászók órájaként reklámozta az Explorert, és a plakátokon Hillaryék fotóival illusztrálták a hegymászást. A két dolgot már a vásárlók – a Rolex által a képekkel irányított – fantáziája kötötte össze.
**A hajósoknak dedikált óra ránézésre könnyen összekeverhető a Submarinerrel, viszont csak 100 méterig vízálló, mint egy Datejust. Tehát ez lényegében egy Datejust, submarineres külsővel és saját névvel, ami semmivel sem teszi alkalmasabbá a „yachtozásra“, mint a Rolex alap naptárasát, vagy akár egy Tissot PRX-et..
0 Megjegyzések