Ad Code

Responsive Advertisement

INNEN-ONNAN

6/innen-onnan/ticker-posts

H. MOSER & CIE. ENDEAVOUR CHRONOGRAPHE – VISSZA A JÖVŐBŐL


(Ez az óra) nem elégszik meg azzal, hogy egyszerűen elmeséljen egy történetet, hanem elviszi viselőjét egy utazásra és elmeríti egy olyan világban, amelyben az idő találkozik a felfedezéssel és az innovációval. (Edouard Meylan H. M. & Cie vezérigazgató)

 

Az órás cégek porfólió fejlesztésének egyik gyakori módja a visszatekintés, valamely régebbi modell feltámasztása, jobb esetben modernizált formában és korszerűbb szerkezettel megvalósított újrázása. A „régiből újat“ elv alkalmazásának sokkal kisebb a kockázata, mint valami nóvummal előállni, ráadásul jelentős reklámértékkel bírhat, ami jót tesz a bevételnek, és végső soron az óraipar is nyereség-orientált üzlet. És ezzel együtt is akadnak cégek, amelyek nem vagy csak ritkán használják üzleti célra a saját múltjukat. Ha létezik olyan márka, amelynél még soha nem nyúltak ehhez a széles körben elterjedt módszerhez, akkor az a H. Moser & Cie. A Moser arról volt híres, hogy következetesen kerülte a nosztalgiát, mindig előre tekintett, új utakat keresett és talált. Elég megnézni a cég már egy ideje piacon lévő kronográfját, a Streamliner Flybacket, ami ránézésre nem is hasonlít kronográfra, ugyanakkor mégis valahogy rattrapanténak tűnik, ami rendesen összezavar.


 

Pedig a Streamliner nagyon is kronográf és egyáltalán nem rattrapante, viszont tökéletesen leképezi azt a világot, amelyben a Moser gondolkodik és alkot. Az óra lényegében egyetlen segédszámlapos kronográf, amelyben a kronó alapfunkcióját egy hatvanperces regiszter egészíti ki a hosszabb intervallumok mérhetősége végett. Csak éppen erről az óráról elhagyták a segédszámlapot, és az eltelt percek regisztrálását egy központi percszámlálóra bízták, amely úgy fest, mintha második másodpercmutató lenne. Ha ez nem lenne elég, a percszámláló nem siklik, a maga jóval lassabb tempójában követve a másodpercmutató haladását, hanem ugrik, amikor az eléri a hatvanadik másodpercet. Amennyiben a Streamliner kvarcszerkezettel működne, ebben nem lenne semmi különös, de mechanikus szerkezet esetén külön művészet megoldani az ugráshoz szükséges energia periodikus generálását, az impulzus mértékét és a szerkezetnek a hirtelen behatás traumájától való megóvását (bővebben itt). A Maison egész portfóliója a Streamliner kuriózum-jellegéhez hasonló elvek alapján épült fel: újszerű formai megoldások, ritka technika, sajátos színvilág és a hagyományok következetes mellőzése jellemezte. Egészen múlt szerdáig...



Pontosabban 2024. október 16-áig, mert ezen a szerdai napon került piacra a H. Moser & Cie, a speciális werkeket készítő Agenhor és a William Massena alapította Massena LAB közös gyermeke, az Endeavour Chronographe, amely már szemre is kronó, mégis ízig-vérig Moser, miközben a Maison – most először – saját régmúltja előtt is tiszteleg. A Massena LAB egy neves dizájner cég, amely olyan gyártókkal működött már együtt, mint a Habring2, vagy a kis-szériás kollekciókat készítő olasz manufaktúra, az Unimatic és a független svájci órásmester Sylvain Pinaud. A LAB és a Moser egymásra találása különleges és valószínűleg egyszeri alkalom, ami egy kivételes, 100 darabra limitált kiadású órát eredményezett. Ugyanakkor a Moser ezzel az órával is hű maradt elveihez, mert nem egy korábbi konkrét modelljét elevenítette fel, hanem a XX. század negyvenes éveiben hódító kronográf stílust, amely a gyár akkoriban gyártott kronóit is jellemezte.


 

A negyvenes évek karórái még elsősorban eszközórák voltak, a gyártók a funkcionalitást tették első helyre, ami a számlapok esetében tökéletes leolvashatóságot jelentett. Az Endeavournál is fő szempont volt az eszközóra jelleg kidomborítása. Az óra képe erőteljesen kontrasztos lett, a számlap Moser-védjegyként szolgáló fumé festésű „funky“ kékjéből valósággal előugranak a jelzetek. A legkisebb vonalkától a levél formájú mutatókig mindent Super-LumiNova fed, így az óra bármilyen fényviszonyok között kitűnően leolvasható. A tachymeter (itt Kilomètres À L‘Heure) skálájának kicsi, de borotvaélesen megjelenő számait és a másodpercosztás sűrűségét ellenpontozzák a nagyméretű arab számos órajelölők és a belső kör széleihez illeszkedő, viszonylag kicsi segédszámlapok. A bicompax elrendezésben a hármasnál futó kismásodpercet, a kilencesnél negyvenöt perces számlálót találunk. Tehát az Endeavour is „perc-kronográf“, mint a Streamliner kronó, csak nem hatvan, hanem negyvenöt perces számlálóval és a plusz funkciót ellátó kismásodperccel. A múlthoz való konkrét kapcsolódást jelzi, hogy a cég nevét nem a mai, hanem az 1947-ben alkalmazott alakban festették a sunray díszítésű számlapra.




Mai divat szerinti a 41 mm átmérőjű tok felépítése, de a konkáv lünetta és a tokprofil íves bemélyedései a Moser saját stíluselemei. Tökéletes polírozást látunk, amit csak az oldalakon felfedezhető függőleges szálcsiszolás tör meg, gondosan elkerülve a bemélyedések polírozott felületét. Céglogóval díszített a barázdált korona, amelynek két oldalán „gomba“ stílusú nyomógombok szolgálnak a kronográf kezelésére. A tok 13,3 mm vastag, ami nem rossz eredmény egy moduláris felépítésű kronótól, a szerkezet ugyanis a Moser automata „time only“ kaliberéből (HMC 220) és egy Dubois Depraz kronográf modulból áll.


 

Nem akarták tovább növelni a vastagságot domború vagy dobozos fedéssel,ezért elöl-hátul a tok peremével síkban maradó zafírkristály fedi az órát.  A szerkezet 21600 féllengéssel tisztességes 72 óra járástartalékot biztosít. A hátoldalon láthatjuk a mechanikus szerkezetek szokásos, itt genfi csíkozással díszített három hídját, amelyeket a szabadon hagyott billegő kecsesen ívelő saját hídja egészít ki. A fáradhatatlanul mozgásban lévő billegőt az áttört rotor sem takarja el. Homokfúvott és szálcsiszolt részek váltakoznak a félkörív közepén a cég nevét viselő, két irányban aktív szerkezeti elem felületén.

 

Népes konkurenciával találkozik a piacon ez a kivételes óra, hiszen akár már a középkategória is gazdagon kistafírozott bicompax kronókkal, és a felsőbb régiókban is szép számmal sorakoznak az Endeavour konkurensei. Ennek ellenére remélhetőleg nem csak a H. Moser & Cie. törzsvásárlói közül kerülnek ki azok, akik értékelik ennek a cég megszokott stílusától különböző, mégis hamisítatlan Moser órának az erényeit, és hajlandóak kifizetni érte a borsos, 25000 svájci frankos árat.



Képek © H. Moser & Cie.


ADATOK 

Modell: H. Moser & Cie. Endeavour Chronographe (Ref.: 1220-1200) 100 db. limitált kiadás

Jelleg: bikompax kronográf

Tok anyaga: 316L acél

Rögzítés: „kudu“ bőrszíj kézi varrással

Átmérő: 41 mm

Fültől fülig: 47 mm

Fülek között: 20 mm

Vastagság: 13,3 mm

Korona: barázdált, jelzett

Fedés: zafírkristály elöl-hátul

Kaliber: SMC 220 in-house automata kaliber Dubois Depraz kronográf modullal

Frekvencia: 3 Hz (21600 féllengés)

Járástartalék: ~ 72 óra

Vízállóság: 3 Atm (30 m)cseppálló

Ár: 25000 CHF





Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Ad Code

Responsive Advertisement