Az órák tervezői évszázadokon át kézzel rajzolták meg, amit az óratok szűkre szabott terében elképzeltek, és írásban végezték a szükséges számításokat. 1973-ban történt először, hogy egy óraszerkezetet – legalább részben – számítógéppel terveztek. Megszületett a Valjoux (ma ETA-Valjoux) 7750, amely a mai napig nyomon követhető karriert fut be az automata kronográf szerkezetek szegmensében. Eredetileg az óra megjelenése is rajzasztalon alakult ki, ma már ezen a téren is tervezőprogramok segítik a kreátorokat.
A számítógép nem kreatív, azt tudja, amit betápláltak a bitjeibe, és azokkal az eszközökkel dolgozik, amelyeket az ember alkotta programok lehetővé tesznek számára. Számol, megmutat, színez, árnyékol, elforgat attól függően, hogy kezelője az adott program lehetőségei közül melyiket választja éppen. Az ember kreatív: elképzel és megvalósít. „Invenit et fecit“, ahogy az F. P. Journe szlogenje mondja.
Ámde megjelent a mesterséges intelligencia, az MI (AI), és már az órakészítést is megérintette, bár egyelőre nem a szerkezet, hanem a dizájn szintjén. Az egyik első fecske a Baltic műhelyéből röppent ki, és a kortárs művészeket támogató New York-i Swiss Institute „Time For Art“ név alatt futó, éves jótékonysági árverésére készült limitált darabszámban.
![]() |
BALTIC PRISMIC - TIME FOR ART EDITION, REF.: PRI12TEA16. KÉP: TIMEFORART.CH |
A Prismic sorozatba tartozó „Time For Art Edition“ organikus mintázatú, tökéletes szimmetriájú számlapját akár számítógéppel is tervezhették volna, hiszen léteznek erre alkalmas grafikai programok, de bevonták a mesterséges intelligenciát. Az óra az 1971 óta elérhető, kézi húzós, 3 Hz-es, negyven-egynéhány óra járástartalékú ETA/Peseux 7001 kaliberrel működik, akárcsak a sikeres Prismic-széria többi darabja, ám a lényege nem ez, hanem az MI tervezte dizájn. Persze így is szükség volt emberi kreativitásra. Bizonyára nem azt az utasítást adták a programnak, hogy „rajzolj valami szépet kerek kontúrral“, hanem elképzeltek valamit, és azt írták körül. Legalábbis remélem…
Még nem tudjuk, mit hoz magával a mesterséges intelligencia. Lehetséges, hogy az emberi kreativitás új megközelítései születnek meg, pusztán más eszközökkel ölt testet a gondolat. Ez lenne a jobbik eset. Látjuk közeledni a mindent eldöntő versenyt gép és működtetője között. Már folynak az előkészületek, csak még nem világos, hogy ki milyen eszközökkel és céllal áll rajtvonalhoz.
0 Megjegyzések