Aki manapság Urban Jürgensen órára vágyik, az valószínűleg a használt piacra kényszerül, ugyanis jószerével csak másod- vagy sokad-kézből találkozhatunk e patinás márka óráival. Az 1773-ban Dániában alapított cég olyan alapokon nyugszik, amelyekkel még a 18-19. század fordulójának legnevesebb órásmesterei, többek között Louis-Abraham Breguet, Ferdinand Berthoud és John Arnold gyarapították a cégalapító fia, a mindhármuknál megfordult Urban Jürgensen szakmai tudását. Később a család és a márka több ágra szakadt, az egyik ág még Amerikába is eljutott, ahol a minőséget hozzá rontották a korabeli kommersz igényekhez.
Szerencsére, az 1980-as években újra találkozhattunk Európában is a céggel Urban Jürgensen & Sønnere néven, és ez a Peter Baumberger tulajdonos és a hagyományos technikákban jártas Derek Pratt óraművész nevével fémjelzett korszak újra minőségi referenciákat eredményezett. A megújult márka legnagyobb sikerét – már Baumberger és Pratt halála után, de az ő nyomukban járva – 2014-ben a GPHG éves díjosztóján a férfi karóra kategória fődíjának elnyerése jelentette a szerény nevet viselő „Central Second“-dal (UJS Ref. 11 C SC).
![]() |
A DÍJNYERTES "CENTRAL SECOND". FOTÓ: ESCAPEMENTMAGAZINE |
Napjainkban pedig küszöbön a következő megújulás. Kari Voutilainen, a saját óramárkával is rendelkező finn független mester 2021-ben egy befektetői csoport élén megvásárolta a céget, és az első új modell megjelenését erre az évre ígéri. Voutilainen kapcsolata az Urban Jürgensennel nem új keletű, annak idején már Pratt-nek is segédkezett egyes modelleknél, és azóta sem tévesztette szem elől a márkát. Oly annyira nem, hogy a Pratt által kialakított stílus bizonyos jegyei felfedezhetők Voutilainen saját óratervein is (pl. a csepp alakú tokfülek). Akárhogy is, egy üzleti tapasztalatokkal rendelkező kvalitásos mester és a világ második legrégebbi óramárkájának találkozása várhatóan nem mindennapi horológiai csemegét tartogat az órakedvelők számára.
További információk: Urban Jürgensen
0 Megjegyzések