![]() |
Fény hatására életre kel a fém. (Genus)
A „time only“ karórák tokjában általában nagyon egyszerű kaliber ketyeg. Természetesen ebben a szegmensben is léteznek kifinomultabb megoldások, akár kronométer minősítésűek is, de a két vagy három mutatós órák a legegyszerűbb szerkezettel is elműködnek. Hacsak...
Hacsak nem kívánja a gyártó az idő kijelzését a megszokottól eltérő módon megvalósítani. Mert akkor olyan technikai bravúrok születnek, mint amilyenekről ebben a cikkben olvashatsz. Meg persze a mostaniban is, ugyanis a Genus GNS sorozatába tartozó órák a pontos idő közlésén túl a halandó ember számára végtelennek tűnő idő jelképeként is szolgálnak. Ehhez pedig vas kell.
Beszéljünk a GNS1-RŐL!
Már csak azért is, mert a GNS2-ben az előd díjnyertes werkjének némileg egyszerűsített változata működik. Sébastien Billières órásmester/művészeti vezető és Catherine Henry marketing stratéga/operatív igazgató 2019-ben alapították a Genust, és a GNS1-ben szereplő kézi húzású, 2,5 Hz-en oszcilláló, 50 óra járástartalékú 16OR-1.2 kaliberrel azonnal elnyerték a „Kivételes mechanika“ kategória fődíját a Grand Prix d’Horlogerie Genève (GPHG) éves díjosztóján. Természetesen nem a semmiből született meg ez a két szabadalommal is védett werk, Billières, aki korábban a Harry Winstonnál dolgozott, tíz évet szánt az életéből a tervezésre és kivitelezésre.
![]() |
GENUS GNS1 RG (ROSE GHOLD) |
A 16OR-1.2 418 darab egyedileg készített, kézzel finiselt alkatrészből áll. A hátul nagyrészt fedett, szemből igazán látványos csontvázas kialakítás három dimenzióban tárja elénk a szerkezet működését. Két kék színű, áttört korong uralja a számlapot, amelyek tengelyéhez illeszkedve fix percjelölő számokat látunk. A felső korong az óramutató járásával megegyező, az alsó azzal ellentétes irányban forog, s közöttük, nyolcas alakban rója végtelen útját a látszólag összefüggő szerkezetű, kígyószerű modul. A pontos percek a hármasnál forgó, tíz számot megjelenítő tárcsáról olvashatók le, az órákat pedig a kilencesnél található fehér nyílhegy jelzi. A külső gyűrűn elhelyezett órajelölő korongok a saját tengelyük körül forogva haladnak körbe, és éppen akkor kerülnek függőleges helyzetbe, amikor elérnek a fehér nyílhegyhez. Mindez együtt valóban méltán díjazott technikai bravúr – egy alapfunkciójú, kétmutatós óra működtetésére.
GNS2 – a polgári változat
A GNS1 széria verziói, mint a Dragon, amelyen egy sárkánykígyó siklik körbe-körbe a végtelent jelképező, nyolcas alakú pályán, a kékbe borult TD, a rózsaarany RG és a vidám színekkel operáló Rainbow Green (képek a Genus honlapján, link alább) még látványosabban jelenítették meg az alapkoncepciót, ugyanakkor nem változtattak azon, hogy az óra számlapját egy darabig böngészgetni kellett a pontos idő megállapításához. A GNS2 más oldalról közelít: az újabb öt évnyi tervezőmunka eredményeként kevésbé feltűnő, ha úgy tetszik, „polgáribb“, egyszerre sportos és elegáns külsőbe öltözteti az új kalibert, a korábbinál finomabb eszközökkel produkálva látványos összhatást. A mechanika szerelmeseit megcélzó csontvázasított számlap irányított káosza felfedi a titkokat és megnyitja a teret, ugyanakkor egybefüggő számlappal is létrehozható többdimenziós hatás, amelyet a felületkezeléssel való játék újabb szintekkel gazdagíthat. És éppen ezt látjuk a GNS2 számlapján.
A tok változatlanul ugyanaz a lapított párnaforma, mint amit az elődmodelleknél megismertünk, viszont azoknál könnyebb, mivel titánból készült. Bár nem kis darab (43 mm átmérőjű és 18,8 mm vastag!), a rövid tokfülek miatt keskenyebb csuklóról sem lóg le. A dobozos zafírkristály fedés jelentősen hozzájárul a vastagsághoz, cserébe oldalról is láthatóvá teszi a számlap peremén sikló három kékített, nyílvesszők tollazatának formájára emlékeztető órajelölőt. Ugyanez a mintázat futja köreit a nyolcas alakú pályán, s így az idő a korábbi modelleknél könnyebben leolvasható.
A süllyesztett korongokat két oldalról ölelő íves részek szemcsés textúráját kézi megmunkálással, egy speciális, mindössze 0,1 mm átmérőjű ütőfelületben végződő „kalapács“ több tízezer ütésével hozzák létre. Ezzel a módszerrel sajátos fény/árnyék viszonyokat eredményező felszín képződik, vagy ahogy a Genusnál mondják: „Fény hatására életre kel a fém“.
A matt és csillogó felületek váltakozását a számlapon a három-három csepp alakú órajelölő, a korongok forgó részének áttört elemei és a szélek anglázsa biztosítja, a tok oldalán pedig a homokfúvással képzett, betétként ható íves bemélyedés. Egy pillanatig sem éreztem visszalépésnek a GNS2-t a csontvázasokhoz képest. Noha a látványt a szimmetrikusan elrendezett, tele számlap uralja, a szintek és textúrák izgalmasan harmonikus összhatása legalább annyira megkapó látványt eredményez, mint a csipkeszerűen elénk táruló szerkezeté.
278 alkatrészből áll az órát működtető, 260Rh-2 jelű moduláris werk, amelyben külön rész felel az 50 óra járástartalékot biztosító energia létrehozásáért és átviteléért, egy másik pedig az erő elosztásáért és a szabályozásért, beleértve a Genus speciális óra- és percmutató rendszerének mechanikáját. Kékített csavarok helyett a balanszot tartó híd elemei kékítettek, oldalaikon kézzel készült anglázzsal díszítve. A „By S. Billieres“ felirat arra utal, hogy a werket maga a mester készítette. Ha létezik valóban in-house szerkezet, akkor a GNS1 és GNS2 kaliberei ténylegesen azok. Ami persze az áron is meglátszik. A 18 darabos limitált széria egy-egy példányáért bő 24 millió forintot kérnek. Nincs mit tenni, ennyiért viselhető csuklón a végtelenség élő-mozgó szimbóluma.
Képek: © Genus
ADATOK
Modell: GNS2
Referencia: GNS2 T5
Funkciók: óra, perc
Tok anyaga: titán (5.)
Számlap: kézzel szemcsézett felület, segédszámlap hatású fix és áttört forgó tárcsák, speciális mutatórendszerrel
Korona: homokfújt alapon mart, jelzett
Rögzítés: választható bőr- vagy gumiszíj
Fedés: torzításmentes dobozos zafírkristály
Átmérő: 43 mm
Vastagság: 18,8 mm
Kaliber: 260Rh-2, 26 köves mechanikus kézi húzós
Frekvencia: 2,5 Hz (18000/h féllengés)
Járástartalék: 50 óra
Vízállóság: 30 m
Ár: ~24 millió Ft.
0 Megjegyzések