... nem feltétlenül kell vagyonokat szánni egy többféle öltözködési stílushoz alkalmazkodó karóra kollekció összeállítására.
Ahogy a ruházati cikkeknek, parfümöknek és sportszereknek, az óramárkáknak illetve egyes modelleknek is vannak reklámarcai. George Clooney és az Omega, Ryan Gosling és a Tag Heuer Carrera Chronographe, Palvin Barbara és a Longines manapság összetartoznak, mint a borsó meg a héja. És nem csak reklámszerződés létezik az órás világban, előfordul, hogy egy híresség pusztán szerelemből kezdi el az adott márka jó hírét költeni. Közismert, hogy Sylvester Stallone sokáig a Panerai órák elkötelezett híve volt, és lelkesedésével több hollywoodi hírességet is a márkához vonzott.
Frank Sinatra és a Bulova márka kapcsolatában mindkét verzió kimutatható: üzleti alapon indult és szerelem lett belőle. A művész televíziós műsorát az amerikai óragyár szponzorálta, és bár a produkció nem futott hosszú ideig, Sinatrának a márkához való kötődése olyan szorossá vált, hogy a híres előadóművész egész hátralévő életében kizárólag Bulova karórákat viselt. Sinatra immár huszonhét esztendeje nincs közöttünk, ám emlékét nemcsak archív felvételek őrzik, hanem a Bulova Sinatra kollekciója is. A gyár jelenleg hat modellt szentel a legendás színész/énekes emlékének, amelyek az egykor általa viselt öltönyórák stílusát idézik, és örökzölddé vált slágereinek címeiről kapták a nevüket.
„Fly me to the Moon“
Talán ez az óra áll legközelebb ahhoz a hajdani Bulova-modellhez, amelyet Sinatra a legtöbbször viselt. Mind külsejét, mind méreteit tekintve a hatvanas évek tipikus öltönyóráira hajaz: 39 mm-es átmérő, 12 mm-es vastagság, fültől fülig 45 mm, napsugaras mintázatú számlap kopja-mutatókkal, rakott vonalas és arab számos indexekkel, éppen olyan elosztással, mint amilyen az egykor Magyarországon oly népszerű Doxák index-kiosztása volt. Acéltok eredeti vagy arany hatású színnel, a hatos fölött Sinatra szignójával díszített ezüstfehér vagy fekete számlappal párosítva, alul-felül zafírkristállyal fedve. Természetesen minden fémrész polírozott, mint hajdanán, s a forma is a hatvanas évek C-tokjait idézi a kerek számlap ívét folytató rátett tokfülekkel. Az 21 köves, 42 óra járástartalékú M8215 automata szerkezet a Miyotától érkezik, az 525 dolláros ár pedig abszolút versenyképes. Nagyjából ennyibe kerül a kis-másodperces Orient Bambino is, ami ugyancsak kitűnő vétel, ám hiányzik mögüle a Sinatra-legenda.
„My Way“
Sinatra talán leghíresebb daláról kapta nevét ez az elegáns, szögletes óra. A Miyota L45 kvarcművel hajtott modell a művész szignójával díszített fehér és fekete számlapos verziója stílusosan követi a Cartier Tank/JLC Reverso által fémjelzett art deco vonalat. Igényes a számlap függőleges szálcsiszolása, amely kiegészülve a körben futó sínpár mintával és a kis-másodperc keretezésével tökéletes öltöny-kiegészítővé teszi az órát. Az ezüst-fehér számlapos aranyszínű indexekkel és tokozással, a fekete számlapos arany/acél szín-imitációval szerepel a kínálatban. Noha a tokozás nem tartalmaz nemesfémet, ez mit sem csorbít az óra stílusos eleganciáján, így akár alkalomra is viselhető. Az árára sem lehet panasz, hiszen „jóárasított“ acél kvarcóráról van szó.
„The Very Tought Of You“
A My Way stílusában, de kevésbé összetett, vékonyabb tokozással és sajátos, befelé hajló tokfülekkel készült elegáns órát látunk. A fekete számlapon az arab számos rakott indexek mellé az egyesnél, ötösnél, hetesnél, kilencesnél és tizenegyesnél piramis alakú indexek kerültek, a tizenkettes jelölése pedig Sinatra híressé vált Fedora-kalapját formázza. A rozsdamentes acéltokhoz passzoló hétsoros karperec pillangócsattal záródik. Szintén Miyota szerkezet működteti az órát, a „Basik Slim“ családba tartozó GN12 kvarcmű.
„Young At Heart“
Ugyancsak vintage jellegű a Young At Heart múltidéző tonneau tokja. A jelenlegi kínálatban ezüstfehér vagy sötétbarna színű, sunburst csiszolású számlapot találunk az aranyszínű acéltokokban, Sinatra szignójával és a Fedora-kalap háromdimenziós képével díszítve. A kalap gravírozott képe, ahogy a széria többi modelljén is, megjelenik a korona végén. Az aranyszínű rakott indexek és a kopja-mutatók a széria jellegzetességei. A Fly Me To The Moon-hoz hasonlóan ezt az órát is a Miyota 8215 jelű automatája működteti. A hátoldalon – ugyancsak a szériára jellemzően – a vonatkozó dal címe, Sinatra aláírása és az emblematikus kalap képe látható. 33x39 mm-es mérete és visszafogottan elegáns megjelenése hétköznapi és alkalmi viseletnek egyaránt alkalmassá teszik a modellt, és szerencsére 200 ezer forint körüli ára sem túlzó.
„The Best Is Yet To Come“
A Bulova honlapja „pergamenszerűnek“ írja le ennek a dekoratív öltönyórának a számlap mintázatát, de szerintem anyagában mintás öltöny-szövetre hasonlít, ami amúgy is természetesebben köthető a mindig elegáns öltözékben fellépő Sinatra stílusához. De akárminek is tartjuk ezt a mintát, mindenképpen feldobja a minden más tekintetben hagyományosnak mondható öltönyóra külsejét. Ennél a modellnél is megtaláljuk az aranyszínű acélt a dobozos zafírkristállyal fedett tokon és/vagy a rakott indexeken, és a mutató formája is megismétli a kollekcióra jellemző dizájnelemet. A 40 mm átmérőjű tok jellegzetessége a kifejezetten rövid, lefelé hajló tokfül, így még több csuklómérettel kompatibilis az óra. Kézi húzós Sellita SW215 tartja mozgásban a mutatókat, ami igazán klasszikus megoldás egy vintage öltönyóra számára. Talán ez a Frank Sinatra kollekció legdrágább darabja a maga 300 ezer forint fölötti árával, de még ez is bőven megérheti a stílus (és Sinatra) kedvelőinek.
„Summer Wind“
A 2020 óta elérhető kollekció legújabb darabja a Summer Wind, amely fekete számlapjával, acél tokjával, mutatóival és indexeivel mindennapi és alkalmi viseletnek egyaránt alkalmas. Némi színt visz a sötét és világos kontrasztjára alapozott számlapra az ötperces jelzetek és a másodpercmutató narancssárgája. Az átlátszó hátoldal zafírkristály fedésén itt is megtaláljuk a Sinatra feliratot a kalappal és a vonatkozó dal címével, és ebben a modellben is a Miyota 8215 jelű, 42 óra járástartalékú automatája ketyeg. Nem meglepő, hogy az öt modell közül négyben Miyota szerkezetet találunk, hiszen a Bulova a Miyotát is birtokló Citizen Csoporthoz tartozik.
Összességében...
Stílus elérhető áron. Talán leginkább így jellemezhető ez a Frank Sinatra művészete és a Bulova órák iránti elkötelezettsége előtt tisztelgő, jelenleg hat darabból álló kollekció. A híres művész valószínűleg bármilyen karórát megvehetett volna magának, de mintegy hatvan esztendőn keresztül kizárólag Bulovákat viselt. Az órák megjelenésén túl a pontosságukkal is elégedett lehetett, hiszen az életben köztudottan fontosnak tartotta a pontos megjelenést. Feljegyezték, hogy gyakran hangoztatta apja egyik mondását, miszerint „Ha nem korábban érkeztél, akkor elkéstél“. Ezek a pontos és stílusos, mai modern szerkezetekkel működő öltönyórák is bizonyítják, hogy nem feltétlenül kell vagyonokat szánni egy többféle öltözködési stílushoz alkalmazkodó karóra kollekció összeállítására. Hasonló árfekvésben léteznek sportos órák, kronográfok, de akár búvárórák is, és nem csak a Bulovánál. Csupán igény kérdése, hogy valaki belevág-e egy „mindenre választ adó“ kollekció fokozatos felépítésébe.
További információ: Bulova
0 Megjegyzések