A tavalyi Watches and Wonders sztárja az IWC rekordokat döntő über-bonyolult öröknaptáras órája volt, idén pedig azzal szembesülünk, hogy egy alapnak számító szerkezet "legalapabb" összetevőjének működési elvét is érdemes újragondolni.
Majdnem mindegy, hogy ki milyen újdonsággal rukkol elő az idei Watches and Wondersen, úgyis elhomályosít minden mást a Rolex új órája, a Land-Dweller. Már önmagában attól bennszorul a lélegzet, hogy két évvel az 1908 megjelenése után újabb modellel jelentkezik a koronás gyártó, hiszen náluk ez szédületes gyorsaságnak számít. Mi több, az új óra évtizedek óta divatos, azaz kockázatmentes külsővel lép piacra: integrált tokfülesként triggereli a maximalista úri közönség idegeit. Mintegy bő ötven éve világos a gyártók számára, hogy integrált tokfüles sportórákkal biztos piacra számíthatnak. Sokan kérdezik, miért most, ekkora spéttel váltottak jegyet a Rolex döntéshozói erre a vonatra. A döntés valóban érdekes, hiszen a műfajteremtő Audemars Piguet Royal Oak évtizedek óta eltartja az iparág egyik leghíresebb cégét, és a trendindító óra klónjai között is jó ideje léteznek ikonikussá vált modellek. Bár az is lehet, hogy a stílus új reneszánszára számíthatunk, hiszen nemrég a Vacheron Constantin is hasonlóval jelentkezett a Historiques 222 „személyében“. A valódi választ valószínűleg sosem tudjuk meg, de talán éppen az volt a Rolex célja, hogy ezzel az általános meghökkenést kiváltó dizájnnal irányítsa az új óra szerkezetére a figyelmet. Akár tudatos ez a taktika, akár nem, nagyon is működik, mert míg a Land-Dweller külseje kap hideget, meleget, belső értékeit egyöntetűen hozsannázza a teljes órás-média.
Az órához 32 új szabadalom kapcsolódik, ebből 16 a szerkezet valamely elemét érinti. A Land-Dweller 7135 jelű kalibere az 1908 tokjában debütált 7140-en alapul, de hemzseg az újításoktól. Az innováció intenzitása szokatlan a cégtől, hiszen a Rolex inkább a háttérben folyó folyamatos fejlesztéseiről, a szerkezetek tökéletességig való reszelgetéséről, mintsem a nagy nekirugaszkodásokról ismert. A két legérdekesebb elem a Dynapulse gátszerkezet és a megújított Syloxi hajszálrugó. A szilicium és szilícium-oxid ötvözetből készült utóbbi szerepelt már a 2014-ben kiadott 34 mm-es Datejustban és legutóbb a 7140-ben is, tehát a mostani finomított verzió a cég folyamatosan fejlesztő stratégiáját erősíti, azonban a Dynapulse teljesen új szerkezeti elemként debütál. És nem is valami hirtelen jött ötlettől vezérelten, hiszen tíz esztendeig tartó fejlesztőmunka áll mögötte.
A szabályozás egyes elemeinek megduplázása nem új keletű próbálkozás a pontosság és megbízhatóság növelésére. Már John Harrison, a tengeri kronométer XVIII. századi megteremtője is kettős szabályozást alkalmazott, és időnként a mai gyártók is ehhez a technikai megoldáshoz folyamodnak. Gondoljunk Laurent Ferrier díjnyertes Galet Classic-jának tourbillonba ágyazott két hajszálrugójára vagy a rezonancia elvén működő, kettős billegőt alkalmazó órákra. Dupla gátkereket eddig az Ulisse Nardin-nál és Laurent Ferriernél láthattunk. Az UN próbálkozása nem bizonyult sikeresnek, a Laurent Ferrier manufaktúra szerkezetei pedig nem a tömeggyártás technológiai követelményeit figyelembe véve készülnek. A Rolex Dynapulse nevű rendszerével azonban úgy tűnik, hogy kihozta a maximumot a kettős gátkerék ötletéből, eddig sosem látott szerkezetű gátkerekekkel és ugyancsak teljesen átformált horgonyvillával operál. Mindkét szerkezeti elem új, mágnesálló szilícium-ötvözetből készül. A főrugó energiája egy ugyancsak ebből az anyagból gyártott nagyméretű áttételen keresztül jut el az egyik gátkerékhez, ami mozgásba hozza az ellenkező irányban forgó másikat, így felváltva érintkeznek a szokatlan formájú horgonyvillával.
A végtelenségig tökéletesített speciális geometriáknak köszönhetően a szerkezeti elemek alig érnek egymáshoz, mégis folyamatos a kapcsolat, az üresjárat nélküli mozgás minden pillanatban biztosítja a gátkerekek és a billegő között oda-vissza ható energia hasznosulását. A cég állítása szerint a modul kenésmentes, ami akkor is meghosszabbíthatja a szerviz-intervallumokat, ha nem teszi az egész órát kenésmentessé. A rendszert erősíti a billegő szintén új, kopástűrő kerámiából készült tengelye, amire szükség is van, mivel a szerkezet az átlagosnál nagyobb igénybevételt jelentő 5 Hz-en működik. Jellemző a kaliber kifinomultságára, hogy a Zenith El Primeróhoz hasonlóan a Land-Dwellerben is sikerült a nagyfrekvenciás működés mellett is 60 óra feletti járástartalékot biztosítani.
Mindez pedig az egymással ellentétes vélemények áradatát elindító integrált tokfüles külsőbe ágyazva jelenik meg. Sokan emlegetik elődmodellekként a Rolex múltba vesző kvarcóráit, a hetvenes években gyártott Quartz Date 5100-at és az Oysterquartz-ot. Ezek a modellek valóban integrált tokfülesek voltak, de amikor a gyáriak ráébredtek arra, hogy a tömeg-gyártott japán kvarcórákra nem a svájci „luxuskvarc“ lesz az adekvát válasz, a kvarcmeghajtással együtt ezt a speciális formát is elengedték. Viszont most visszatért, és bár nem tekinthető sem egyedinek, sem „rolexesnek“, végül is profin megcsinálták. Az integrált tokfüles órák kétségtelen pozitívuma viszonylagos laposságuk. A tok vastagságának a lehetőségekhez mérten alkalmazkodnia kell a fémkarperec átmérőjéhez, hiszen a műfaj lényege, hogy az óra e két, minden más esetben különálló összetevője itt szinte egybeolvad. Így a Land-Dweller vastagsága is tíz milliméter alatt marad, ami kényelmes viseletet ígér. A Rolex saját fejlesztésű jubilee csatjának domború felületeit le kellett lapítani, mert az integrált stílus ezt igényelte. Azért megmaradt a felületkezelés játéka a szélső szálcsiszolt és középső polírozott elemekkel, a tok szélei pedig a csaton folytatódó polírozott letörést kaptak.
A számlap háromdimenziós textúráját a hajszálcsíkos alapból kiemelkedő méhsejt mintázattal hozták létre. Az everose* gyémántos és gyémánt nélküli verzióinál kizárólag vonalas rakott indexeket alkalmaztak, a rolesor** és platina modelleken a hatosnál és a kilencesnél nagyméretű arab számot találunk. A kilences szám négyzetes formája hatásosan ellensúlyozza a hármasnál elhelyezett dátumablak küklopsszal súlyosbított hangsúlyosságát, így javít valamelyest a számlap egyensúlyán. Mint látszik, nem egyetlen modellről van szó, a Land Dweller két méretben (36 és 40 mm), háromféle anyagból és három számlap színnel, összesen tíz referenciával kerül piacra. Az óra egyetlen igazán „rolexes“ eleme a klasszikus triászon*** megszokott hullámmintás barázdált lünetta, viszont az egyáltalán nem jellemző a cégre, hogy a hátlapot zafírkristály fedi. Ugyan a díszített hidak szinte mindent takarnak, megvan az illúzió, hogy belenézhetünk a titkokba.
A tavalyi Watches and Wonders sztárja az IWC rekordokat döntő über-bonyolult öröknaptáras órája volt, idén pedig azzal szembesülünk, hogy egy alapnak számító szerkezet "legalapabb" összetevőjének működési elvét is érdemes újragondolni. És persze mindjárt érdekesebb a hír, ha ez a gondolkodás a Rolex tervező részlegénél folyt. A Land-Dweller a genfi gyártó eddigi három-mutatós „every day“ modelljeinél kétségtelenül könnyedebbnek, modernebbnek és divatosabbnak hat. Viszonylagos vékonysága szépen rásimítja a csuklóra, szokatlan díszítettségű számlapja magára vonja a figyelmet, még karperecének megszüntetve megőrzött jellege is hívogató. És ami a fő: most mindenki erre az órára figyel. Ha az újítások egész sorát felvonultató 7135-öt a gyártó beleszuszakolta volna mondjuk egy Datejust-ba, hamar feledésbe merülne a híre. Így viszont könnyen előfordulhat, hogy a nagy érdeklődés és a tízféle variációval megtámogatott választék sok-sok eladott órájában végbemehet az új szerkezet nagy-mintás tesztje, és a tapasztalatok az új kaliber és variációi előtt akár meg is nyithatják az utat a Rolex más modelljei felé.
További információk: Rolex
*Az everose a Rolex saját, rózsaaranyra hasonlító aranyötvözete.
**A rolesor kifejezés eredetileg a Rolex „two tone“ óráin az arany és az acél alkalmazásának meghatározott módjára utal. Egy sztenderd rolesor Rolexen a lünetta, a több soros csat középső eleme(i) és a korona vége készül aranyból. Acél és fehérarany alkalmazása esetén azonban csak a lünetta, mivel a két anyag színe nagyon hasonló.
***Oyster Perpetual, Datejust, Day Date.
ADATOK
Modell: Rolex Land-Dweller White Rolesor 40 mm
Referencia: 127334
Funkciók: óra, perc, másodperc, dátum
Tok anyaga: acél (oystersteel), fehérarany
Számlap: ezüst-fehér, vonalkázott, méhsejt mintás, rakott indexek, lume
Korona: barázdált jelzett
Rögzítés: integrált tokfüles, fémkarperec
Fedés: zafírszendvics
Átmérő: 40 mm
Vastagság: 9,7 mm
Kaliber: Rolex 7135 nagyfrekvenciás in-house automata COCS + Officially Certified Chronometer minősítéssel, gyors dátumváltással, másodperc stoppal
Frekvencia: 5 Hz (36000 féllengés)
Járástartalék: ~ 66 óra
Vízállóság: 100 m
Ár: 14200 CHF
0 Megjegyzések