Ad Code

Responsive Advertisement

INNEN-ONNAN

6/innen-onnan/ticker-posts

Maen Manhattan – egy svájci Svédországból

 



A Manhattan függőleges genfi csíkozású számlapjával, rakott indexeivel és egyedi formájú mutatóival kétségtelenül az egyik legsikerültebb modell a kategória seregnyi versenytársat felvonultató piacán.

A mikromárkák az óravásárlók titkos fegyverei. Ahogy a reklám mondja: minőség – jó áron. Legtöbbjük hozza az általa képviselt árkategóriánál jóval magasabb szintet, de akad olyan cég is, mint a cikk témáját adó MAEN, amelyik még feljebb emeli a lécet. A MAEN a „moon“ szó régies holland alakja, az idő végső szimbólumát jelenti, és egyben utalás a cég vintage inspirációjára. A két holland úriember, Sebastiaan Cortjaens és Jules van Helvoort által 2017-ben alapított manufaktúra – az alapítók hitvallása szerint – egy csipet hagyományt kíván ötvözni a legmodernebb technológiákkal. Ezt tükrözi az eddig megjelent hat kollekciójuk, amelyeket körültekintő tervezés és az anyagok gondos kiválasztása után alkottak meg. A Stockholmban bejegyzett cég javarészt a svájci óraipar legkeresettebb beszállítóival dolgozik, így több órájukon méltán szerepel a mágikus "Swiss Made" felirat, de együttműködnek japán szerkezetgyárral is.

 

INTEGRÁLT TOKFÜL ÉS EGYMÁSSAL FELESELŐ FORMÁK.

A MAEN kínálatának jelenleg legnépszerűbb darabja az integrált tokfüles acél sportóra kategóriában piacra dobott, két méretben (37- és 39mm) összesen hétféle számlapszínt felvonultató, dátumablakkal vagy anélkül készült Manhattan. A klasszikus hasábformát kitűnő érzékkel igazították a mai ízléshez. A függőlegesen nyújtott alap az enyhe ívben metszett sarkok által nyolcszögletűvé vált, a szinteltolással rátett, a közepétől rézsűsre váltó és széles, vízszintes felületben végződő lünetta modern formát kölcsönöz a vintage alapnak. Az acéltok oldalai és a zafírüveges számlapot körülölelő lünetta vízszintes síkja szál-csiszoltak, a letörések meg a lünetta oldala tükörpolírt kapott. A lünetta alatt kiszélesedő tok felső peremén végighúzódó keskeny letörés polírozott felülete folytatódik az integrált csat felső részének lecsiszolt élén, így téve egységessé az összképet. Ízléses megoldás, hogy a három modulból összeállított csat elemeinek alul-felül lekerekített végeit díszítő fényes felület csak a csuklóra hajlítva mutatja meg magát. Finom utalás az Audemars Piguet Royal Oak teremtette kategória indusztriális jellegére a csavarfej alakú korona. A Manhattan függőleges genfi csíkozású számlapjával, rakott indexeivel és egyedi formájú mutatóival kétségtelenül az egyik legsikerültebb modell a kategória seregnyi versenytársat felvonultató piacán.


FINOM RÉSZLETEK

A Manhattan 37 alapból a svájci gyártású, 2016 óta hozzáférhető, 40 óra járástartalékkel rendelkező Ronda R150 kaliberrel működik. Bár a szerkezet méretei csaknem milliméterre megegyeznek az ETA 2824-2-ével (a Ronda 0,2 milliméterrel karcsúbb), mégsem annak klónja, hanem a gyár saját fejlesztésű, 24 köves, koronáról is felhúzható, duplán csapágyazott rotorral rendelkező, a finombeállítás érdekében index rendszerű szabályozóval szerelt automata werkje. Ezzel a szerkezettel 849 Euro az óra ára, de 437 eurós, bő 50%-os felárért rendelhető Sellita SW200-1Top Grade-del szerelve is.

 

INCABLOC HATÉKONY ÜTÉSVÉDELEM. FORRÁS: calibercorner.com

Ez a svájci szerkezet tartalmazza az Incabloc által gyártott és a svájci mechanikus órákban rendszerint megjelenő, a gyártóéval azonos nevű, de „lírarugó“ vagy „dupla kúp“ néven is emlegetett ütésgátló mechanizmust, amely a billegő biztonságos működéséért felel. A Sellitával szerelt Manhattan-ek hátlapja is zafírüveg, amelyen át megcsodálhatjuk a genfi csíkozású rotort, a kékített csavarokat és a szerkezet egyéb, ugyancsak díszített részeit. Ennél is fontosabb azonban, hogy az SW200-1 pontossága öt ponton szabályozható, egészen +/- 4mp/nap pontosságig, ami már prémium kategóriás mechanikus órák számára is megfelelő szint. Kis módosítással ugyanez a szerkezet ketyeg többek között a Louis Erard használtan is 1 millió forint körül kínált Regulator-ában. 


Bár a Manhattan 37 is csak 9,3 milliméter vastag, a cég kiadta a 39 milliméter tokátmérőjű „Ultra Thin“ változatot is, 6,9 milliméteres vastagsággal. A méretcsökkentést a kézzel húzós ETA 7001 kódjelű szerkezet mindössze 2,5 milliméteres vastagsága tette lehetővé, így az ezzel a werkkel szerelt változat elmehetne öltönyórának is – legalábbis karcsúsága okán. Én csak az integrált csat/fémszíj/karperec miatt vagyok szkeptikus az ötletet illetően. Ám, ha nem vesszük túl komolyan a fémcsatos órákra vonatkozó dresszkódot, nem lehet kétségünk afelől, hogy a Manhattan 39 Ultra Thin könnyedén becsusszan egy ingmandzsetta alá, a hétköznapokban viselve pedig minden bizonnyal kényelmes érzés lehet a csuklón ez a gyönyörű óra. Azt hiszem, én a 37-et választanám Sellitával, „ice grey“ számlappal, és előbb venném meg bármelyik, Royal Oak ihlette konkurensénél. Mert a MAEN integrált tokfülese jó óra, ha pedig az árát is nézem, akkor nagyon jó óra.







Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Ad Code

Responsive Advertisement