A számlap tiszta, nemesen egyszerű jellege inkább predesztinálná napi használatra szánt öltönyórának az 1908-at, ám ehhez jól jönne egy acéltok.
![]() |
IDŐTLEN SZÉPSÉG. AZ ÓRA ELNEVEZÉSÉBEN SZEREPLŐ ÉVSZÁM ARRA UTAL, HOGY A CÉGNEK ABBAN AZ ÉVBEN LETT ROLEX A NEVE. |
Az már önmagában üdvözlendő, hogy a sportos óráiról ismert svájci gyár öltönyórát is gyárt, noha sok nagy órás céghez hasonlóan az ilyesmi a Rolexnél is amolyan „melléküzemágként“ működik (például a Breitlingnél még úgy sem). Jóval kevesebb az olyan gyártó, amelyiknél a kifinomult elegancia a fő irány, és ezek általában a Rolex átlagos árainál magasabb pénzügyi régiókban szárnyalnak. Ezzel szemben a Rolex kitart, mindig akadt a kollekciók között legalább egy elegáns is. Az utóbbi időben a Cellini képviselte az öltöny-vonalat a koronás márkánál, és jól képviselte. Lévén öltönyóra, nem hordozhatta magán a megszokott Rolex-jellegzetességeket, de oldalt rovátkolt, keskeny lünettájával és nyújtott (római számok) vagy hosszanti irányban megkettőzött (vonalas) indexeivel meg némi art deco beütéssel úgy sikerült egyéni vonásokat csempésznie az öltönyórák ingerszegény világába, hogy még nem lépte át a műfaj határozott vonalakkal meghúzott határait.
![]() |
HOLDFÁZIS ÉS DUAL TIME KOMPLIKÁCIÓ |
Akár az egyszerűbb, akár a hatos helyén díszelgő holdfázissal készített verziót nézzük, vagy a fekete számlapos, macsós Dual Time-ot, a Cellini a férfiöltöny megfelelő kiegészítőjeként funkcionált. Más kérdés, hogy az óra kitűnő automata werkjét – variációtól függetlenül – aranytokba öltöztette a Rolex, így inkább alkalmi viselet lett belőle, kevésbé mindennapi nyúzásra szánt öltönyóra. És persze a nemesfém miatt megugró árazás sem segítette elő, hogy öltönyben robotoló középvezetők vagy brókerek tömegeinek csuklóját díszítse.
![]() |
MESTERI KIDOLGOZÁS |
Akárhogy is, a Cellini ment, és megérkezett az új „elegáns“. Azonban akadt némi furcsaság. Ránézésre, a Perpetual 1908 inkább tűnt réginek, mint újnak – és nem tévedett nagyot, aki így látta. De haladjunk sorban! Ami minden kétséget kizáróan újnak bizonyult, az a werk. A gyártótól megszokott kiváló minőség újrázott a 2023-ban bemutatott Caliber 7140-ben, amely mind a hivatalos svájci (COSC), mind a Rolex saját, „Superlative Chronometer“ szabványának megfelel (tűréshatár +/- 2mp eltérés/nap). A lengésszám 28800, a járástartalék 66 óra, az 50 méterig vízálló tokban szabadalmaztatott geometriájú, mágnestűrő hajszálrugó és fokozott ütésállóságot biztosító mechanizmus működik. Az automata szerkezet üzemben tartásáért a két irányban aktív rotor felel. A technikát tekintve az óra a Rolexhez méltóan magas színvonalú.
![]() |
A MÚLT ÉS A MÚLT - ROLEX OYSTER PERPETUAL 1931 ÉS A "MAGYAR" DOXA |
Akkor tehát új létére miért tűnik réginek a Perpetual 1908? A gyártó szándéka szerint az óra a nagy előd, az 1931-ben debütált Rolex Oyster Perpetual előtt kíván tisztelegni, azaz: klasszikus, házon belüli homage-nak szánták. Az arab számos és vonalas indexek egymás melletti alkalmazása valóban az Oysterre hajaz, csakhogy ez a váltott-index dizájn évtizedeken keresztül volt kedvelt látványelem számtalan egyéb gyártó óráján, például a Magyarországon egykor non plus ultrának számító ős-Doxákon is. Ráadásul ennél az óránál is működik a Rolex nemesfém-fétise, itt bizony mind arany, ami fénylik. Az arany pedig puha fém, főleg az európai óragyártásban alkalmazott 18 meg 24 karátos ötvözet. Még nem nyúltál hozzá, de már megkarcolta egy levegőben szálldosó porszem. A számlap tiszta, nemesen egyszerű jellege inkább predesztinálná napi használatra szánt öltönyórának az 1908-at, ám ehhez jól jönne egy acéltok, ami jobban bírná a gyűrődést. Csak hát muszáj volt mindegyik variációt aranyba bújtatni...
![]() |
VAJON MEDDIG MARAD ILYEN KARCMENTES? |
Aztán ott a kismutató, amely egy Rolexen szokatlan formával hívja fel magára a figyelmet – az is ismerős valahonnan. Ez az "observatory style" elnevezésű motívum a 250 éves múltra visszatekintő és éppen megújuló Urban Jürgensen manufaktúra minden órájának kötelező látványeleme. A sima felületű számlap pedig mindenhonnan örökölt, hiszen ez a leggyakrabban alkalmazott megoldás egy óraszámlap dizájnjánál. Az oldalán rovátkolt lünettát is láttuk már – éppen a Cellinin, ez biztosítja a folytonosságot a két, alapvetően különböző óra között. Semmi egyedi, az új öltönyóra minden részletének ismerhető az eredete. A világ óragyártásának a felét megvádolták már azzal, hogy valamelyik Rolex-modellt másolja, és most a Rolex szemezget? Nos, igen.
![]() |
URBAN JÜRGENSEN - VÉDJEGYKÉNT SZOLGÁLÓ KISMUTATÓ |
És mégis! Az 1908 méretei ideálisak (tokátmérő 39mm, vastagság 9,5mm), az arányai tökéletesek, akárcsak a kidolgozás Rolexhez méltó minősége. Az óra a maga összeválogatott „köznapiságában“, nemes tisztaságában egyszerűen gyönyörű. Igazi öltönyóra: nem lenyűgözi, hanem pihenteti a tekintetet. Esztétikus, de nem szépelgő, visszafogott, de nem unalmas, ékít, de nem tündököl. Nagyon úgy fest, hogy számomra éppen ez a szerves egységbe komponált, részleteiben ismerős jelleg adja a Rolex Perpetual 1908 értékét. A választással azonban bajban lennék, mert mind a négy jelenlegi variáció megvett magának. Ha én is megvenném őket, hétfőtől csütörtökig rendben is lennék, a maradék három napra meg majdcsak kitalál új verziókat a Rolex, hogy a hét többi napján se maradjak óra nélkül.
![]() |
MELYIKET VÁLASSZAM? |
0 Megjegyzések