Ad Code

Responsive Advertisement

INNEN-ONNAN

6/innen-onnan/ticker-posts

Dresszkód – Milyen órát viseljünk?



Magunk közt szólva: míg a hölgyeknek az öltözék mellé ott a frizura, a smink, a táska, a cipő és a kiegészítők (urambocsá‘ ékszerek), addig mi marad a férfiaknak: a nyakkendő, a cipő és az óra.

Ellentétben néhány vállalati vagy „white tie“ fogadáson elvárt öltözködési előírással, az a dresszkód, amiről ez a cikk szólni fog, nem kötelező. Nyilván nem illik bárkit is megszólni, ha az illető öltönyhöz is ugyanazt az órát viseli, mint a hétköznapok farmer-póló együtteséhez, hiszen a legtöbb embernek ezernyi egyéb dolga akad, mint összevásárolni egy minden alkalomra megfelelő darabot tartalmazó órakollekciót, ugyanakkor az sem járja, hogy azért nézzünk ferde szemmel valakire, mert fontosnak tartja és meg is engedheti magának az alkalomhoz illő öltözékhez passzoló óra viselését. Magunk közt szólva: míg a hölgyeknek az öltözék mellé ott a frizura, a smink, a táska, a cipő és a kiegészítők (urambocsá‘ ékszerek), addig mi marad a férfiaknak: a nyakkendő, a cipő és az óra. Az itt következőket tehát tekintsük ajánlásnak! Nyugodtan figyelmen kívül lehet hagyni, de akár követni is, ha van erre igény, idő, energia és valamennyi pénz.

Valahogy így

KATTINTÁSRA OLVASHATÓ MÉRETBEN NYÍLIK.


Csak rugalmasan!

A táblázatban látható óra alaptípusok jellemzői persze keveredhetnek, akárcsak a funkciók. Például gyakran alig észlelhető a különbség egy field és egy katonai* óra dizájnja között, a szigorúan vett öltönyórákon kívül pedig bármilyen stílusú óra kaphat GMT-funkciót, ahogy búvár- vagy pilótaóráknak is lehet kronográf és/vagy egyéb komplikációjuk. És még valami! Noha az öltönyórák mellett sportórákat is készítenek arany tokkal, sőt, olykor arany csattal is, az arany puhasága miatt ilyen órát csak az viseljen napi rendszerességgel, akit nem zavar, hogy a nemesfém tok nyakló nélkül gyűjti a hajszálkarcokat és egyéb sérülésnyomokat.

*Az ún. taktikai óra külön kategória, a harcterekre való, utcán csak elvétve lehet találkozni ilyennel.


HANHART PILÓTA KRONOGRÁF ÉS BLANCPAIN TRIPLE CALENDAR BÚVÁRÓRA HOLDFÁZISSAL


Az óra jellegén kívül érdemes a szíjakat is megemlíteni. Az alap három mutatós, a field- vagy a katonai időmérő jól mutathat NATO szíjon, akárcsak a pilótaórák, de ugyanezek meghálálják a fémcsatot vagy a bőrszíjat is. Általában igaz, hogy érdemes az órát fémcsattal venni, ráadásként pedig vásárolni hozzá egy bőrszíjat (búvárhoz gumiszíjat), mert a bőrszíj alkalmasint alapvetően megváltoztatja az óra jellegét, és ez olcsóbb megoldás, mint külön bőrszíjas órát tartani. A szíj tekintetében csupán egyetlen rigorózusnak mondható szabály létezik: zakóhoz lehetőleg, öltönyhöz pedig semmiképpen ne viseljünk csattal (fémszíjjal) a csuklónkra rögzített órát. 

A SZÍJ CSERÉJE SZINTE EGY MÁSIK ÓRÁT EREDMÉNYEZ.


Igaz, hogy Daniel Craig szmokinghoz is fémcsatos Omega Seamastert visel a Casino Royale című James Bond filmben, így ez bevett stílusnak tűnhet, de a Bond csuklóján lévő szerkentyű nem óra, hanem egy órának álcázott kémeszköz, amibe éppen csak csuklóról indítható ballisztikus rakétát nem telepítettek a képzeletbeli kémlaborban... 




És végül egy jó hír

Tény, hogy a karórák árát tekintve a felső határ a csillagos ég, mégsem szükséges feltétlenül vagyonokat költeni egy órakollekcióra. Ráadásul nem előírás, hogy egyszerre vegyük meg a kollekció darabjait. De, ha már összeállt a készlet, a megfelelő órát viselhetjük minden öltözködési stílushoz. Íme néhány ötlet egy jutányos árú kollekcióhoz:

CITIZEN 83230Ft., ZEPPELIN 134000Ft., ORIENT 104900Ft.

A kép csal: a Citizen 41 mm, a Zeppelin 42 mm, az Orient 40,5 mm tokátmérőjű.


 





Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Ad Code

Responsive Advertisement