A bronz a használat során fokozatosan zöldes színű patinát ölt majd magára, a bronztokos órák szerelmeseinek legnagyobb örömére.
A korai mikromárkák a kétezres évek első felében jelentek meg az óragyártásban, mára már havonta lépnek színre újak valahol a világban. Kezdetben olyanok is akadtak, amelyek valamely ismert óragyár leágazásaként jöttek létre, így kívánván új vásárlókat bevonni az anyacég bűvkörébe, de ez a trend hamarosan megváltozott. Egyre több órásmester érezte és érzi úgy, hogy nem ülne be a „sorra“ egy óragyár valamelyik emeletén, ha egyszer alkothat is valamit a saját szája íze szerint. A legtöbb mikromárkát ténylegesen manufaktúraként kell elképzelnünk, noha kézzel összeszerelt és finiselt óráikban elvétve találhatunk akárcsak licencelt in-house szerkezetet is. A microbrandek óráinak fő piacszerző jellemzője ugyanis – a kidolgozás magas színvonala mellett – a minél jobb ár/érték arány.
![]() |
ADAMASCUS AD840B.C |
A „minőséget olcsón“ elv érvényesítését két tényező biztosítja: az olcsóbb, de megbízható szerkezet (pl. japán vagy svájci kvarc, esetenként szerkezetgyárban készült automata) alkalmazása, valamint a drága marketingköltségek és a hagyományos kereskedelmi lánc megkerülése. A microbrandek kizárólag interneten keresztül értékesítenek, aminek a vevő a megfizethető árban látja hasznát, a hátrányát pedig abban, hogy kénytelen tüzetesebb szemrevételezés és felpróbálás nélkül, kép alapján órát vásárolni. További hátrány lehet, hogy ezek a kis cégek legfeljebb anyaországukon belül rendelkeznek szervizhálózattal, így az egyébként nem túl hosszú garanciális időszakokon belüli probléma esetén vissza kell küldeni az órát, ha nem a gyártó országában él a vásárló. Később már nem jelenthet gondot a szervizelés-javítás, erre az alkalmazott szerkezetek széleskörű ismertsége a garancia.
A sokak számára megfizethető, viszonylag alacsony ár tehát az óraszerkezet bekerülési költségéből és a magas színvonalat képviselő megmunkálás hozzáadott értékéből tevődik össze. Ez utóbbi tekintetében a cikk témáját adó WISE Adamascus AD8 Bronze még rá is ver egy kategóriányit a mickromárka karórák általában magas színvonalú kidolgozottságára. A 41 milliméteres tokátmérő és a 200 méterig vízálló búvárórák között keskenynek számító, 11,8 milliméteres vastagság, ami nem utolsó sorban a tokban ketyegő Miyota 9039 mindössze 3,9 milliméteres karcsúságának köszönhető, a legtöbb csuklón jól mutathat. A tok, a tokfülek és a letörések szál-csiszoltak, a tok egységes selyemfényűségét a korona meg a lünettaszegély polírozott felületei dobják fel, akár aranyórának is nézheti az AD8-at az éppen csak rápillantó érdeklődő. Persze csupán az óra új korában, hiszen a bronz a használat során fokozatosan zöldes színű patinát ölt majd magára, a bronztokos órák szerelmeseinek legnagyobb örömére. Ha pedig a patina túlzásba esne, akár otthon is eltávolítható, de szervizek is újjá varázsolják az órát, ha az ügyfél úgy kívánja.
![]() |
A PATINA ALAKULÁSA - WISE ADAMASCUS AD820B.C. VINTAGE A KÖBÖN! |
A három színváltozat mindegyike eltérő számlapstílussal készül, de a kék simasága, a fehér egymással ölelkező, függőleges hullámsávokból álló gilosált felülete és a zöld tűz-motívumnak nevezett érdessége egyaránt jól mutat. A rosegold színű kerettel ellátott, applikált indexek a 12-esnél, a 3-asnál, a 6-osnál és a 9-esnél hosszabbak és laposak, a többi pozícióban rövidebbek és nagy dőlésszögű sátortetőt formáznak, ami különleges fényjátékot eredményez a belülről tükröződésmentes bevonattal ellátott zafírüveggel és az ugyancsak karcmentes, forgatható, kerámia búvárlünettával lezárt számlapon. A búvárórák jellegzetességeihez egyedi formatervvel igazodó mutatók, az indexek és a lünetta jelzései sötétben kifejezetten erősen világítanak, köszönhetően a Super-LumiNova Light Old Radium X1 bevonatnak. Az AD820 és 830 a 6-osnál dátumablakot kapott, a 840-nél semmi sem töri meg a számlap egységes képét.
![]() |
AD820 - AD830 LIMITÁLT 666 ÉS 333 PÉLDÁNY. VILÁGOS SZÁMLAPPAL ÉS KÉKBEN IS GYÖNYÖRŰ... |
Az ugyancsak zafírüveggel fedett hátlapon át látható Miyota 9039 jól bevált, másodperc stoppos, koronáról is húzható automata szerkezet, a gyár „ultra-thin premium“ kategóriás werkje, amely 28800-as lengésszámával nem vall szégyent. A 42 órás járástartalék a svájci ETA 2824-gyel szerelt automaták (38 óra) és az egyes automata Roamerekben is alkalmazott STP 1-11-esek (44 óra) szintje közötti érték. Hétköznapi használatra ennyi tartalék tökéletesen elegendő, csak akkor kell óraforgatót segítségül hívni, ha több órát tartalmazó gyűjteményből akarjuk időnként felcsatolni az Adamascust. Például, ha valaki tényleg csak vizes programokhoz kíván búvárórát viselni. De igazság szerint a WISE búvárja túl szép ahhoz, hogy csak vitrinben patinásodjon, tökéletesen betöltheti a mindennapokban hordható acél..., de miket beszélek: BRONZTOKOS sportóra szerepét.
![]() |
... DE IGAZÁN NAGYOT ZÖLDBEN ÜT. AD840BC, 333 LIMITÁLT PÉLDÁNY |
Az óra vételára 659,50 USD, ami a cikk írásának idején érvényes árfolyamon 250 ezer forint körül alakul itthoni pénzben. Ez igen jutányos ár, de még vámmal és Áfával együtt is bőven kifizethető összeg jön ki egy ilyen különlegesen szép óráért, amihez egy vízben jobban használható kaucsukszíj is jár a szerelt bőrszíj mellé.
A képek forrása: WISE
0 Megjegyzések