Az órakérdés megítélésében többnyire a két végpont – „az óra az svájci“ és a „minden óra, ami méri az időt“ – határolta spektrum valamely szegmensében helyezkedünk el.
![]() |
A BLANCPAIN GYÖNYÖRŰ KÍNAI NAPTÁRAS ÓRÁJA. CAL.: 3638, 4 Hz, 168 ÓRA JÁRÁSTARTALÉK |
Az emberiség már időtlen idők óta próbálkozott fel- és megfogni az idő fel-és megfoghatatlan fogalmát. Ez eddig a kínaitól az általunk használt jelenlegi naptárig sem sikerült tökéletesen, hiszen még a mi naptárunk is a szökőév beiktatásával igyekszik utolérni a végtelent. Ám még ezzel a metódussal is el kell majd csalni egy egész napot 4782-ben, ha lesz még, akit akkoriban érdekelhet a napév és a naptár közötti 0,00031 nap, azaz napi 26 másodperc eltérés.
![]() |
JOHN HARRISON (1693-1776) |
Az idő folyamatos mérésére alkalmas óra tehát évszázadokig kizárólag mechanikus volt – ha nem is azonnal „svájci“. Kétségtelen, hogy a XVIII. század közepétől fokozatosan a svájci óragyártás vált a világ óraiparának viszonyítási alapjává, ugyanakkor, mint a fentiekből is kiderülhetett, nem szabad megfeledkeznünk a briteknek vagy a hollandoknak a lehetőségekhez képest pontos mechanikus órákig vezető úton mérföldkőnek számító eredményeiről, mint ahogy a XIV. Lajos hugenották (francia protestánsok) elleni intézkedései elől a svájci Jura-vidékre menekült francia órások szerepéről sem a három nemzetiségű ország óragyártásának felfuttatásában. Arról nem is beszélve, hogy a jelenkor népszerű óramárkái között olasz (Panerai), japán (Seiko, Citizen stb.), német (A. Lange & Söhne, Glashütte Original, Nomos stb.) francia (Bell & Ross, Yema stb.) és számos, más nemzethez tartozó gyártó is szerepel. Ráadásul a Glashütte városkában tömörült német óragyártás legjobbjai már a cikk elején említett Patek Philippe gyár minőségi és esztétikai standardjait közelítik.
![]() |
GLASHÜTTE - ÓRAMÚZEUM |
A mechanikus óra lelke a spirálra hajlított főrugó, vagy más néven motorrugó. Ezt húzzuk fel, pontosabban szorítjuk össze a koronával és/vagy az önfelhúzó rotorral. Ettől kezdve az a cél, hogy a főrugó ne pattanjon szét egyetlen pillanat leforgása alatt, hanem fokozatosan adja le a benne feszülő energiát. E feladat megoldása a gátszerkezetre és a szabályozóra (billegőre) hárul, ami az ugyancsak spirális hajszálrugó mint „ellenrugó“ energiáját felhasználva teszi a dolgát. Ilyenformán a mechanikus karóra működését a főrugónak és a hajszálrugónak a gátkerékből, a horgonyból és a billegőből álló részegység* által moderált párharca biztosítja, ami aztán különféle áttételeken keresztül életre kelti és szabályozza a mutatókat és az óra többi funkcióját, ha vannak ilyenek. A horgony szélesebb ágai és a ritkásan fogazott gátkerék periodikus érintkezése kelti a jellegzetes ketyegő hangot. Ám ez a hang azt is jelzi, hogy az óra működése közben szilárdtest alkatrészek lépnek interakcióba, ráadásul a fogaskerekek és a villa is a saját tengelyük körül mozognak, nem beszélve a szerkezet többi fogaskerekéről, tehát az óra készítésénél számolni kell a fizika törvényeivel.
Az akár több száz alkatrészből álló mechanikus óraszerkezetekre hat a súrlódás, a gravitáció, a hőmérsékletváltozás, a nyomáserősség és a légköri viszonyok alakulása, ráadásul fennállhat a mágneseződés veszélye is. Mindez alapvetően befolyásolhatja az óra pontosságát, sőt, erős fizikai behatás vagy vízzel való érintkezés drámaian rövid idő alatt tönkre is teheti az órát. A mechanikus órák tervezői és készítői azon fáradoznak, hogy minél inkább semlegesítsék a fizika törvényeinek érvényesülését az óraszerkezetekben. Sajna azonban a tökéletes pontosságú mechanikus óra elkészülte valószínűleg mindaddig várat magára, amíg valaki megalkot egy olyan szerkezetet, amely kijátssza a fizika törvényeit.
0 Megjegyzések