Mindent egybevetve, egy kimondottan esztétikus „három az egyben“ órát kap a pénzéért a vásárló.
A Prospex sorozatba integrálódott, zöld számlapos Alpinist (SPB121J1 Green Dial) a „field watch“ kategóriában indult hódító útjára, tehát egy olyan csapatban, amelyben a műfajt domináló Rolex Explorer körül már amúgy is igen nagy volt a tülekedés. Ezek az órák tökéletesen alkalmasak hétköznapi viseletre, ám a tényleges célcsoport a kalandos kedvű ifjú vagy örökifjú ember, aki végigjárja, felkutatja, eléri, felfedezi, leküzdi, meghódítja, teljesíti, megmássza, stb. Esetünkben megmássza, ugyanis az Alpinist, mint a neve is mutatja, hegymászók, de legalábbis a domborzati viszonyokkal eltökélten dacoló, intenzív kirándulók számára készült „field“ és „every day“ watch. Sőt, még búváróra is, tekintettel a 20 bar nyomás könnyed elviselésére, ami akár 200 méteres mélységig megóvja az órát a nem fölfelé, hanem lefelé törekvő, a tenger alsóbb régióiban kalandozó csuklóján. Tökéletes „egyetlen óra kollekció“. Talán csak öltönyórának nem alkalmas, tekintve a tok sportos, befelé dőlő külső lünettáját és 13,2 milliméteres, mandzsetta akasztó vastagságát.
Ha arra használjuk ezt az órát, amire való, a paraméterei csaknem ideálisnak mondhatók. A tok átmérője 39,5 milliméter, tehát kisebb és nagyobb átmérőjű csuklón egyaránt jól mutat. A számlap zöld árnyalata az aranyszínű indexekkel és a hasonló színnel keretezett mutatókkal tökéletes egységet alkot, amit a minőségi, sötétbarna bőrszíj tesz teljessé. Azonban ezt vizes mókákhoz nem árt kaucsuk-, textil- vagy NATO szíjra cserélni a bőr víziszonya miatt. Talán csak a dátumablak fölötti nagyítóüveggel, azaz a „küklopsszal“ barátkozom nehezen, ahogy a különféle Rolex szériákon is. Nyilván éppen elegen kedvelik ezt a „skillt“, egyébként nem vennék a vásárlók az ezzel szerelt órákat. Bizonyára csak az én szemem látja úgy, hogy felborítja a számlap arányait, s ha nem pontosan szemből nézünk a dátumra, erősen torzít, vagy egyszerűen alá látunk, s a karcmentes zafírüvegre biggyesztett nagyító idegen testként hat.
Túrázók számára jelent többletet a második gombbal forgatható belső lünetta, ami a tájolást* könnyíti meg, valóban használható segédeszközzé téve a menetes koronáról is húzható, másodperc stoppos automata órát. A 6R35 kódú modern szerkezet a Seiko sajátja, az ETA 2824 képességeit idézi, de alacsonyabb lengésszámmal és tekintélyes, 70 óra járástartalékkal. Ismerve, hogy minden mechanikus óra jelentős mértékben a gyárilag megadott tűréshatáron belül teljesít, megfelelő pontosságot várhatunk az Alpinisttől, akár eltérő mértékű nyomás alatt és változó hőmérsékleti, légköri viszonyok között is. Persze érte már kritika is az órát, és nem csak a küklopsz miatt: akad, akinek szemet szúr a kismutató „rolexes“ jellege. Annak ellenére, hogy a fél világ a Rolexeket koppintja, én nem hiszem, hogy az Alpinisttel kapcsolatban hasonló váddal illethetnénk a Seikót. A szélesebb mutatók a búvár- és field órák sajátjai, a különféle rajzolatú belső osztásokra pedig azért van szükség a mutatókon, mert a fényvisszaverő festék könnyebben megtapad az így létrejött kisebb felületeken. Mindent egybevetve, egy kimondottan esztétikus „három az egyben“ órát kap a pénzéért a vásárló, s az ár is megáll egy hajszállal 300 ezer forint alatt, ami, noha jelentős összeg, „nem pénz“ egy különleges, sokoldalú és szemet gyönyörködtetően szép karóráért.
Tájolás a Seiko Alpinist-tel
Északi félteke
1. Tartsd vízszintesen az órát!
2. Fordítsd a számlapot úgy, hogy a kismutató a Nap felé álljon!
3. Az alsó koronával állítsd a belső lünetta Dél (South) jelzését a kismutató és a 12-es pozíció közötti távolság közepére.
4. Az iránytű jelzetei helyesen mutatják az égtájakat.
Déli félteke
1. Tartsd vízszintesen az órát!
2. Fordítsd a számlapot úgy, hogy a 12-es jelzés a Nap felé mutasson.
3. Az alsó koronával állítsd a belső lünetta Észak (North) jelzését a kismutató és a 12-es pozíció közötti távolság közepére.
4. Az iránytű jelzetei helyesen mutatják az égtájakat.
(A Seiko Alpinist hivatalos használati utasítása alapján)
0 Megjegyzések