A sorozat egyik lába még a belépő kategória felső határán egyensúlyoz, a másikkal azonban már igyekszik egy lépcsőfokkal feljebb lépni.
Ha szeretnél egy igényes órát, de nem akarsz sokat költeni, veszel egy alsó középkategóriás európai vagy japán mechanikust vagy modern kvarcot, és akár egy életre letudtad az óra kérdést. Megfelelő karbantartás mellett egy ilyen óra nagyon sokáig bírja. Pénzbe kerül, de nem vagyonokba, ha megunod, lecseréled, ha a szívedhez nőtt, kitart a csuklódon, amíg csak szükséged van karórára.
Ilyen órákat kínál a Citizen a Series8 890 (Ref.: Nb6060-58L) modellekkel is, amelyek az integrált tokfülesek mezőnyében méretik meg magukat, és miközben búvárórák, megjelenésükkel a sportos utcai-hétköznapi vonalat erősítik. A sorozat egyik lába még a belépő kategória felső határán egyensúlyoz, a másikkal azonban már igyekszik egy lépcsőfokkal feljebb lépni. És ez jól van így, a minőségen meglátszik az igyekezet, mégsem szálltak el az árral. A Citizen már régen nem az az „ez is japán, mint a Seiko“ jellegű cég, mint amilyennek Európában látták a kvarcórák térnyerése idején. Rengeteg órát ad el, és felépítette a Miyota szerkezetgyárat is magában foglaló cégcsoportját, ami mások mellett az amerikai Bulova és a svájci Frederique Constant céget is tulajdonolja. Van saját stílusú szériája a rádió-vezérelt és napenergiával működő kvarcóra vonalon, ráadásul az atomórára támaszkodó időmérésben világelső volt. Ugyanakkor nem restell ismert elemeket is felhasználni az órák tervezésekor. Nem lehet mindig valami újat kitalálni, jönnek-mennek a motívumok, és barna cipőt sem csak egyetlen cég gyárthat.
Az órát éltető, 24 köves Caliber 9051 28800-as rezgésszámmal és nem túl izmos, 42 órás járástartalékkal rendelkező automata, a Citizen (Miyota) saját werkje. A tűréshatárként megadott gyári adat szerinti +20/-10 másodperces napi eltérés nagyjából az ETA top kategóriás szerkezetéhez hasonló adat. Ha az órát megfelelően finomhangolták, ez nem jelenthet többet napi 3-4 másodperc eltérésnél, tehát elegendő két és fél/három hetente ellenőrizni a pontosságot. A szerkezetet egyirányú, golyóscsapágyas rotor hajtja, a billegőt a Citizen saját fejlesztésű, Parashock nevű rugós ütésvédelmi modulja védi. Ez nem túl fiatal szerkezeti elem, mivel 1956 óta teljesít szolgálatot a Citizen mechanikus óráiban, és már akkor sem a hasonló funkciójú svájci modulokkal kívánt konkurálni, hanem a Seiko Diashock nevű rendszerével. Mindenesetre teszi a dolgát. Az óra fokozottan (16000 A/m-ig) ellenáll a mágneseződésnek, és 200 méterig vízálló.
A 42,6 milliméter átmérőjű tok robusztus felépítésű, minőségi kidolgozású, ahogy az egy modern búvárórához illik. És azonnal felfedezni, hogy fő motívumai honnan valók. Az oktogonális lünetta a Royal Oak lünetta-formája, de a csavarok nélkül, tehát a Girard Preregaux Laureato féle verziótól jön, a tok alsó részén a korona túloldalán lévő, a koronavédő sziluettjét teliben megismétlő kiálló rész Patek Philippe Nautilus, akárcsak a karperec. Utóbbi azzal a különbséggel, hogy a középső szemet nem polírozták halálra, mint a Nautiluson, ami igen örvendetes, mert hát a Patek óráján se ártana kevesebb csillogás.
A számlapon érdekes textúrájú díszítést látunk, ami a gyár szerint a horizontot jelképező és a jólét japán jelét tartalmazó elemekből áll. A textúrált közép körül belső forgatható búvárlünettát találunk, amit a felső koronával lehet mozgatni. Ez a megoldás, akárcsak a Longines Legend Diverén, hanyagolja a hangsúlyos, külső búvárlünetta alkalmazását, így közelítve az óra képét a casual stílushoz. Bár sokan hordanak kerámia-lünettás búvárórát a hétköznapokban, ez a verzió alkalmasabbá teszi az órát mindennapi viseletre, miközben megtartja a funkciót. Az egyenes kard formájú mutatók búvárórához méltóan szélesek, rajtuk és a termetes, rakott indexeken Super-LumiNova festés biztosítja az éjszakai láthatóságot. A leolvashatóságra nappal sem lehet panasz, a számlap megfelelően kontrasztos, tiszta képet mutat. Ha a szépen keretezett dátumablakban a háttér megegyezne a számlap alapszínével, a Citizen új órája egy fél lépéssel előrébb juthatna a középkategóriában, de az összkép így is harmonikus. A számlapot zafírkristály fedi, amit nemcsak tükröződésgátlóval vontak be, hanem ütésvédelmi bevonatot is kapott. Mivel a zafírkristály nem karcolódik, viszont törékenyebb az ásványi üvegnél, ez külön jó pontot jelent a gyártó számára.
A tok és a karperec kidolgozása nagyon szép. A szálcsiszolással nem akartak a szaténfényig elmenni, jól látható, egyenletes elosztású vonalakból áll, ami teljesen megfelelő egy sportos óránál, és napsütésben sem vakít. A lünetta oldalának felső része és a koronavédők végei polírozottak, de a lünetta alsó részén már függőleges irányú szálcsiszolást látunk, az óra többi részéhez hasonló, az összkép matt jellegét erősítő stílusban. A három komponensű karperec oldalsó és középső szemeinek felső részén található keskeny csíkon látható még tükörpolír. Ez így együtt egyszerre sportosan erőteljes és visszafogottan elegáns külsőt biztosít az órának. A Citizen Series8 890 kétféle tok- és karperec színben és háromféle számlapszínnel kapható. Összességében átgondolt és szépen megmunkált benyomást kelt az óra, ami a benne ketyegő, jó minőségű automata szerkezettel sok örömet okozhat annak, aki rászánja a 600 ezer forint körüli vételárat.
0 Megjegyzések