Ad Code

Responsive Advertisement

INNEN-ONNAN

6/innen-onnan/ticker-posts

Roger Dubuis Monotourbillon Dragon – a sárkány erejével

 


Úgy vélem, hogy a Roger Dubuis nem órákat készít, hanem szobrokat, pontosabban csuklóra való kisplasztikákat.


Az a baj a megírandó témákra és bemutatandó órákra vonatkozó ütemtervemmel, hogy folyton szembe jön egy óra, ami sutba dobatja velem az egész miskulanciát, és erős felindulásból azzal az eggyel akarok foglalkozni, de rögtön. Így voltam legutóbb az Aerowatch kronográfjával, ma pedig megbabonázott egy tűzokádó sárkány, a világ egyik legfurmányosabb fantáziájával megáldott órásmesterének alkotása.



 

Úgy vélem, hogy a Roger Dubuis nem órákat készít, hanem szobrokat, pontosabban csuklóra való kisplasztikákat. Aki látott már egyet is a cégnek a mondabeli kerekasztalt és lovagjait ábrázoló órái közül, az tudja, miről beszélek. És ez csak egyetlen megvalósult ötlet volt a RD kimeríthetetlen tárházából. Még a háromdimenziós, nonfiguratív motívumokkal telepakolt számlapjaikon is el lehet merengeni jó darabig. És ahogy nézel egy ilyen órát, hiába próbálsz minden erőddel arra gondolni, hogy ezt azért már nem kéne, mert néhány perc elteltével felfedezed a szabályt, ami ugyan semmi egyébre, csupán arra az egyetlen órára vonatkozik, de azt az egyet a felismerés pillanatában úgy rendbe teszi, hogy leesik az állad. Persze a gondolat mindig ott motoszkál az ember fejében, hogy ki fogja ezeket a semmire sem hasonlító órákat viselni, de hát a Richard Mille termetes szkeletonjait is viszik, mint a cukrot, nem tud annyi pénzt kérni értük a dealer, hogy az emberek ne kapjanak utánuk két kézzel. A Roger Dubuist sem hallotta még panaszkodni senki, hogy gond lenne a forgalmazással, ami ékes bizonyítéka annak, hogy a népek órának nevezett műalkotásokat ugyanolyan szívesen vásárolnak, mint hagyományos külsejű órákat.



 

Az Excalibur szériába sorolt Monotourbillon* Dragont (Ref.: RDDBEX1111) a cég Rd512SQ jelű, kézi-húzós saját kalibere hajtja, amelynek különlegességét a flying tourbillon gátszerkezet adja. Ez az Abraham Louis Breguet által még a XVIII. és XIX. század fordulója környékén feltalált eredeti tourbillon egy változata, amely a szokásos kettő helyett csak egyetlen rögzítési pontra támaszkodik. A tourbillont sokan tartják az órák legbonyolultabb szerkezeti elemének, amit csak a legexkluzívabb órás cégek képesek elkészíteni. Valójában nem olyan nehéz megcsinálni egy tourbillont, de hát egyáltalán órát sem túl nehéz készíteni. Ami nehéz: , de főleg kiváló minőségben gyártani órát és, ha az a cél, tourbillont is. A RD a Dragon tourbillonjához titánt és kobaltkrómot használt, a kenéshez pedig egy új, tartósabb és nagyobb viszkozitású anyagot. Úgyhogy ez a tourbillon valószínűleg megüti a kiváló szintet. 21600-as rezgésszámmal a werk járástartaléka 72 óra körül alakul, ami, ha nem is döntöget csúcsokat, de átlag fölöttinek számít.



 

Ám ami még a fentieknél is fontosabb, az a dizájn. Az óra a kínai holdújév tiszteletére gazdagítja a cég kínálatát, mindösszesen 28 darabos limitált kiadásban. A 42 mm átmérőjű tok, a mutatók és a süllyesztett indexek kerete tömör vörös-aranyból készült, a sárkányfigura 27 darab három dimenziós sárgaréz összetevőből áll. Az óra tervezője nem akarta, hogy az arany csillogása határozza meg az óra képét. A szál-csiszolt felület tompább hatása közelíti a vörös-arany színét a kevésbé nemes anyagból készült figura színéhez. A csontvázasított óra látványa nem mindennapi. A óraszerkezet elemeit olyan rendbe szervezték, hogy aládolgozzanak a sárkánynak: megtámasztják, körbe veszik, egységbe olvadnak a figurával. Érdemes megfigyelni, hogyan billenti helyre a nyolcas irányába eltolt tourbillon által megzavart összkép egyensúlyát a sárkányfigura nyaka és fejtartása az egyes és kettes, valamint törzsének ívelése a négyes és ötös tájékán. Gyönyörűre tervezett és mesterien kivitelezett, igazi művészi munka a Monotourbillon Dragon. Az a 28 szerencsés, aki majd karóraként vagy vitrinben őrzött műtárgyként birtokolhat egy ilyen különleges órát, nagyjából 80 millió forintnak megfelelő értékű svájci frankért vihet haza egy-egy példányt (itt nálunk erre még vám és Áfa jönne). Az biztos, hogy a Dragon nem dömpingáron kerül forgalomba, ahogy egyetlen Roger Dubuis óra sem. Viszont nem nehéz elképzelni, hogy néhány évtized elteltével mennyit fog érni egy 28 darabos szériából származó ritkaság, amelyen egy flying tourbillonos mechanikus szerkezet ölelkezik egy tűzokádó sárkánnyal.



*Ha a névben külön kiemelik, hogy „monotourbillon“, akkor nyilván akad a RB kínálatában „double“ tourbillon is, egyébként elegendő lenne tourbillonnak nevezni a tourbillont. Így lehet az egyik termékkel reklámozni egy másik terméket, no meg a cég gyártói képességeit :)

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Ad Code

Responsive Advertisement