Visszatekintve erre az elmúlt időszakra, végig lehet követni az óra kisebb-nagyobb változásait, de minden esetben ízléses, gyönyörű és értékes karórákat fogunk találni.
Már egy napja tart a Watches & Wonders, túl vagyunk az első meglepetéseken. Mivel a Reverso cikkek révén amúgy is benne vagyok a Jaeger-LeCoultre világában (meg egyébként is a JLC a kedvenc gyártóm – na, most elárultam...), miért ne kezdjük az ő újdonságaikkal? Amikor 2007-ben megjelent az első Duomètre à Chronographe a cég kínálatában, mindenki a csodájára járt a két rugóházas, dupla szerkezetes flyback-rattrapante kronográfnak, amely képes volt 1/6-od másodperces pontosságú mérésre. Ráadásul az óra gyönyörű volt, és 42 milliméteres átmérőjével valamint a tok 13,4 milliméteres magasságával még éppen viselhető méretűnek bizonyult. Csak hát hamar elvitte róla a fókuszt a nem sokkal később megjelent Master Compressor Extreme LAB, a JCL 2005-2006 táján létesített, új anyagok és eljárások kidolgozásával foglalkozó kutató-laborjának első produktuma, amely teljes mértékben kenésmentes szerkezettel jelent meg a piacon. Ez az óra önmagában annyi szabadalmat tartalmazott a különféle új ötvözetektől a lendítősúlyos és pánt nélküli billegőn át egy sor más újdonságig, hogy amíg ezeket számolgatta a piac, minden más háttérbe szorult. Viszont az Extreme LAB-ról ma már nemigen hallani, a Duometre pedig még mindig itt ketyeg velünk.
![]() |
JLC DUOMETRE CHRONOGRAPH MOON PLATINA TOKBAN 86000 USD |
Az elmúlt tizenhét évben a Duometre sokféle variációban fordult meg a piacon. Az eredeti Cal.: 380-ból előbb 381, majd 391 lett, s az utóbbi, jelenleg is futó kaliber a kettős szerkezetet, jelesül az időmérés és a kronográf funkciót most is közös szabályozóval működteti. Visszatekintve erre az elmúlt időszakra, végig lehet követni az óra kisebb-nagyobb változásait, de minden esetben ízléses, gyönyörű és értékes karórákat fogunk találni, amelyek használtan is érdemesek a figyelmünkre. 2015-ben jelent meg először az áttört számlap (semi-skeleton, open heart), és láttunk már az órán pointer date-tel kombinált holdfázist is. A dátum 2019 után eltűnt, és az új verzión sem szerepel. A segédszámlap elosztás a 2007-es eredetit követi, de a korábbiaktól eltérően a holdfázis a 3-as oldalára került a 60 perces segédszámlapra, a 12 óráson pedig megjelent az éjjel-nappal kijelzés íves sávja. A számlap egyensúlya szempontjából nagy lépés volt, amikor a kis másodperc két oldalának üres felületét egy-egy esztétikusan kialakított íves formával áttörték, és a már addig is ott lévő járástartalék kijelzők a szerkezetet is látni engedő lebegő skálát kaptak. Most pedig az éjjel-nappal kijelzéssel teljessé vált a szimmetria.
Szeretjük az aszimmetriát is, különösen, ha nem ötletszerűen elhelyezve kerülnek fel funkciók egy számlapra, de ami igazán elringatja a tekintetet, az a szimmetria. Márpedig ezen a számlapon a funkciók, a színek, a tónusok és a formák tökéletes egységet alkotnak, némi játékosságot is engedve a központi másodpercmutató és a járástartalék kijelzők kék színével. Ránézésre bonyolultabb szerkezetnek tűnik a Duometre, mint amilyen valójában. Bármilyen látványos is, ez "csupán" egy kronográf – igaz, a műfaj valamennyi lehetséges funkcióját nyújtja. A tokátmérő nőtt fél millimétert és a magasság is nagyobb lett 0,8 milliméterrel. A szerkezet 50 óra járástartalékkal 3 Hz-en működik, a tok 50 méterig vízálló. Az aranytokos, ezüstfehér számlapos összeállítást már ismertük a régebbi modellekről, igazán újnak a fenti képeken látható, platina tokba foglalt, rézszínű számlapos variáció számít, amelyen még jobban érvényesülnek a számlap jellegzetességei.
![]() |
AZ ARANYTOKOS VERZIÓ 70000 USD |
De tévednénk azt gondolván, hogy a JLC ennyivel megelégedve érkezett a W&W-re. A jól bevált Cal.: 381-gyel párosítva visszahozták a régebbi holdfázisos - pointer date-es számlap variációt, acél tokban és opálosan fénylő sötétkék színbe öltöztetve. Ezen egyfelől a színváltozás teremt új optikai egyensúlyt, másfelől az az apró változtatás, hogy az áttörés helyét eltérő árnyalattal és felületkezeléssel töltötték ki, meghagyva a járástartalék kijelzők skálájának íves sávját. Ez a verzió is képes 1/6-od másodperces méréspontosságra, viszont elhagyták a rattrapante funkciót, így csak egy központi másodpercmutatóval működik a stopper.
![]() |
JLC DUOMETRE QUANTIEME LUNAIRE ACÉLTOKBAN |
Az igazi nagy durranás pedig most következik. Mindössze 20 darabos limitált kiadásban, 438000 dolláros áron elhozták a világ jelenleg legösszetettebb tourbillonját egy zseniálisan megkomponált öröknaptáras szerkezetbe integrálva. A már eddig is csodált gyrotourbillonra épült újdonság egy kerámia golyóscsapágyon mozgó, hármas platina ketrecbe illesztett, 163 alkatrészből álló háromtengelyes variáció, amelynek az összetett mozgása (az egyik tengely körül 30 mp, egy másik körül egy perc alatt fordul körbe) a tok megfelelő oldalába illesztett zafírkristályon keresztül oldalról is nyomon követhető. A kézi-húzós Cal.: 388 4 Hz-en jár és 46 óráig képes működni felhúzás nélkül. A dátumot, napot, hónapot és évet is kijelző öröknaptár funkció mellett felfért a számlapra egy holdfázis, a tourbillon körül egy éjjel-nappal kijelzés, a túloldalon pedig harmonikusan illeszkedve látható a dupla járástartalék kijelzés, bizonyítandó, hogy lehet ezt jól is csinálni. JLC szabadalom, hogy az év kijelzésénél a szökőévek utolsó számjegye piros színnel jelenik meg. Az ezüstfehér, az arany és a platina szépen megfér a nap és hónap kijelzés kékített mutatóival. Ami gyakorlati szempontból felróható az órának, természetesen a horribilis ára mellett, az a mérete. Már a 44 mm-es tokátmérő is szokatlan a mai trendek mellett, nem beszélve a 15 mm feletti magasságról. De hát egyfelől öröknaptáras órában ritka a kicsi, másfelől a több tengelyes tourbillon is helyet kíván magának. Az ár tekintetében pedig kénytelenek vagyunk elfogadni, hogy olajsejktől fölfelé is szüksége lehet az embereknek karórára...
![]() |
JLC DUOMETRE HELIOTOURBILLON PERPETUAL CALENDAR |
A Duometre szerkezetének koncepciója egy a JLC által 1881-ben készített, dupla főrugós zsebóráéból ered. Ennek a régi werknek (19/20RMSMI) a többszörösen továbbfejlesztett változatai nyűgöznek le most bennünket, amikor az idei Watches and Wonders újdonságai közül szemezgetünk. Ki tudja, 140-150 év múlva lesz-e valamilyen utóélete a manapság születő kaliber-konstrukcióknak? Ükunokáink talán látni fogják.
0 Megjegyzések