Ez a „neo-vintage“ stílus a jelen trendjeinek fényében valószínűleg sikerre ítéltetett.
A közel ötven éve létező Raymond Weil, független genfi órás cég létére, most először vesz részt a Watches & Wonders kiállításon, és mindjárt egy ragyogó, osztott számlapos (sector dial), hétköznapi viseletnek és öltönyórának egyaránt beváló modellel debütál. Az öltönyóra műfaj jellemzően kevés jelzettel ellátott, letisztult, a típus kritikusai szerint ingerszegény számlapokat jelent. Ilyen kritériumok mellett nem könnyű olyasmit alkotni, ami felett nem siklik el pislogás nélkül a tekintet, de azért akad gyártó, amelyiknek sikerül. A RW Millesime széria már tavaly óta velünk van, és eleve többféle verzióval kényeztette a vásárlókat: négy központi-, és két kis másodpercessel, amelyeket négyféle számlap színnel kombináltak. A most megjelent verzió újdonsága a kis másodperc helyére került holdfázis.
„Független óragyártás, kreatív és kortárs, kiváló minőségű és megfizethető – minden tekintetben a Raymond Weil ethosz kifejeződése“. Így ír a cég honlapja a Millesime órákról, amihez csak annyit lehet hozzáfűzni, hogy ez a „neo-vintage“ stílus a jelen trendjeinek fényében valószínűleg sikerre ítéltetett. Már a kis másodperces verzió is elnyerte a Challenge díjat tavaly a Grand Prix d'Horlogerie de Genève 2023-on, és a holdfázis beiktatásával egy kézenfekvő módot találtak az eredeti óra hatásának további fokozására. A Hold járását lekövető komplikáció igen hálás „fícsör“, bármely számlapot feldob és elegánsabbá tesz, ha nem tolják túl. A RW pedig jól használta fel és ki a lehetőséget.
A W&W-re két új számlapszín is került: a Denim Blue és a British Racing Green már rendelhető a széria eddigi óráihoz. Viszont a holdfázisos változat „éjkék“ színben is kapható lesz, és ez a sötétebb kék a tok és a mutatók PVD arany bevonatával tökéletes összhangot mutat. Alternatívaként monokróm verzió is létezik eredeti színű acéltokkal, világos szürke számlappal, antracit indexekkel és mutatókkal. A vintage jelleget erősíti a sík felületű és négy részre osztott számlap. Ez az elrendezés erősen emlékeztet a Furlan Marri Sector szériájának dizájnjára, vagy a Longines Heritage Classic Sector Dial-ra, ám nincs okunk hibáztatni a gyártót, hiszen a vintage jellegű óradizájnok között ez a stílus az egyik dobogós. Sőt, a Millesime Automatic Moon Phase, miként a teljes széria, kifejezetten egyéni módon közelít a "sector dial" stílushoz. A középső rész – a 30-as és 40-es évek divatját idézve – kazettás elrendezésű, amelyen a függőleges osztás megszakad a cég nevének feliratánál és a holdfázisnál. A középső részt övező koszorú egy árnyalattal sötétebb kék, és ez tartalmazza az órák fehérrel festett jelölését, majd a középrésszel azonos színű koszorú következik a percosztással, amelyek közül az órajelek fölé esők hosszabbak. A legkülső, keskenyebbre hagyott koszorú a középrésszel határos sáv színárnyalatával azonos tónusú, és 180 további festett jelölőt tartalmaz. Az indexek minden eleme Super-LumiNova bevonattal ellátott, a rossz fényviszonyok közti leolvashatóság biztosítása végett. Ezen a szinten természetes a számlap dupla tükröződésmentes bevonattal ellátott (jelen esetben dobozos) zafírkristály fedése, és minimum-követelmény a legalább 5 bar nyomástűrés.
Az összhatás valóban egyszerre vintage és kortárs. A 39,5 mm átmérőjű és 10,5 mm magas tok (létezik 35 mm átmérőjű verzió is) kidolgozása több, mint rendben lévő. Az oldala és a lünetta felső, sík része egyirányú szál-csiszolt, a tok többi része polírozott. Az óra mindent egybevetve kifejezetten elegáns hatást kelt, és a céglogóval ellátott, barázdált koronával együtt sem hivalkodó. Mivel a PVD a hagyományos aranyozásnál tartósabb felületet biztosít, az arany színű verzió hétköznapi viseletnek is alkalmas, a sima acéltokossal pedig egyébként sincs kopás probléma, legfeljebb a hajszálkarcokat kell elviselni.
A kalibert sajátnak mondja a RW, és RW4280-nak nevezi. Viszont ez a Sellita SW280-1 alapján készült, ami pedig az ETA 2824-2 népszerű klónja. Az átdolgozás mibenléte nem ismert, talán a billegő környékén keresendő. Azonban bármiben nyilvánult meg a változtatás, elgondolkodtató, hogy jobbá tette-e az órát az alapul szolgáló kaliber eredeti képességeihez képest mínusz 3 óra járástartalék és a mellőzött dátumkijelzés, mivel a Sellita werk – a holdfázis mellett – ez utóbbit is biztosíthatná. Persze, ha jövőre „megnövelt járástartalékkal és immár dátumkijelzéssel“ jelenik majd meg egy új verziójú Millesime órával a Raymond Weil a W&W-n, akkor visszatérhetünk arra, amit most senki sem látott, hogy tudniillik írás közben kacsintottam... Viszont most ne keressünk a kákán is járástartalékot, elégedjünk meg azzal, hogy igazán szép, új variációk jelentek meg a Raymond Weil kínálatában, és valóban elérhető áron: PVD - 2225 Euro, acél - 2125 Euro.
0 Megjegyzések