Ad Code

Responsive Advertisement

INNEN-ONNAN

6/innen-onnan/ticker-posts

Laurent Ferrier Galet Classic Tourbillon Double Spiral – Az öltönyóra


Egy álmot dédelgettem, hogy olyan órákat készítsek, amelyek az én órakészítési értékeimet képviselik: egyszerűség, precizitás és tiszta, letisztult szépség. (Laurent Ferrier)


Napóleont kivételes tehetségű hadvezérként tartják számon. Ám azt kevesebben tudják, hogy a „kis korzikai“ harctéri parancsnokként semmi újjal nem gazdagította a hadtudományt. Ellenben azokat az ellenfelei által is ismert stratégiai és taktikai elemeket, amelyeket akkoriban Európa valamennyi katonai akadémiáján tanítottak, olyan kreatívan alkalmazta hadjáratai során, mint senki más. Nagyjából ugyanez a lehengerlő zsenialitás mutatkozik meg a Laurent Ferrier, ez a sikert sikerre halmozó, mindössze 15 éve működő független, svájci óramanufaktúra modelljeiben is. Legalábbis, ami az óráik megjelenését illeti. Mert a szerkezetet tekintve az LF eddig már egy korszakos újítással gazdagította Svájc és a világ óraiparát.

LAURENT FERRIER

A harmadik generációs órásmester, Laurent Ferrier ifjúi éveiben autóversenyzőként száguldott a hírnév felé, s legjobb eredménye egy az összetettben elért harmadik hely lett a 24 órás La Mans autóversenyen. A kocsit barátjával, François Servanin-nal felváltva vezették, akivel, mint látni fogjuk, nem csak az autóversenyzés terén működtek együtt. Ferrier gyermekkora óta foglalkozott az órásmesterséggel, később a családi műhelyben szerzett gyakorlati tudását a legmagasabb fokú óraipari iskolákban fejlesztette tovább. Feladva az autóversenyzést, a Patek Philippe cégnél helyezkedett el. A híres óramárkánál töltött 30 esztendő alatt mind feljebb lépkedett a ranglétrán, egészen a kreatív igazgatói posztig. Ám egy napon – Servanin unszolására – úgy döntött, hogy önállósítja magát és saját nevén gyártja tovább az órákat. 2009-ben, 63 évesen Servanin-nal megalapították a Laurent Ferrier manufaktúrát, s egy évre rá az új cég már legelső órájával iparági fődíjat zsebelhetett be, amelyet a következő nyolc esztendőben még kettő követett*. Kevés olyan induló órás cég létezik, amelyiknek már az első termékét rendkívüli érdeklődés övezte. Márpedig a Laurent Ferrier Galet Classic Tourbillon Double Spiral 2010-es megjelenésekor azonnal felkavarta az állóvizet. Az öltönyórák új etalonjaként kezdték emlegetni, miközben a tourbillonban alkalmazott kettős hajszálrugó technikailag emelte az órát az átlag fölé.


Nem lepődhetnénk meg, ha a világ egyik leghíresebb órás cégénél eltöltött harminc esztendő hatása megmutatkozna Ferrier óráinak stílusában, de a mester produktumain nem látszik semmilyen Patek-hatás. Díjat nyert öltönyórájához is egészen más irányból érkezett inspiráció. Aki kicsit is belenézett már az órák világába, észreveheti, hogy a Galet Classic Tourbillon külsejét a zsebóra készítés művészete ihlette. A lekerekített oldalú tokforma, a számlap kiképzése, az indexek jellege, a mutatók külleme és a hangsúlyos korona egytől egyig zsebóra örökség. Mindez klasszikus, visszafogott eleganciával tálalva úgy, hogy a szerkezet leglátványosabb eleme, a tourbillon a számlap felől nem is látszik, csak a hátlap zafírkristály borításán keresztül csodálhatjuk.


Az órát forgatva a rend jut az ember eszébe. De persze nem a mindent „elvágólag“ értelmező katonás rend ridegsége, hanem az a megnyugtató érzés, amit a tiszta és rendezett környezet kelt bennünk. Ezen az órán minden a helyére került, minden négyzetmillimétere a harmonikus egység egy-egy építőköve. A kézzel festett indexek éppen oly mértékben keskenyek és elnyújtottak, ameddig az még elegáns és nem hajlik el a bauhausra jellemző minimalista irányba, a kecses formájú mutatók épp addig a pontig érnek a számlapon, amelyik ténylegesen megfelel a funkciójuknak, a legömbölyített korona formája és mérete harmonizál az ideális oldalívű tokformával, és így tovább. Ez az egyszerűségében tökéletes stílus az úgynevezett csendes luxus, ami csak hozzáértők számára mutatja meg magát, mindenki más átsiklik fölötte. A Galet Classic Tourbillon éppen ilyen: nézheted egyszerű öltönyórának, de ha kézbe veszed és több szögből nézve is megvizsgálod, megbabonáz a komplexitásával.


Ugyanez a harmonikus exkluzivitás köszön vissza a szerkezet oldaláról. Itt is példás rend uralkodik. Egymásnak felelnek a függőleges genfi csíkok és a tartóelemek vízszintesen párhuzamos hézagai, míg az ívesen megnyitott részekben láthatjuk a főrugó helyét, a vonatot és a tourbillont. Léteznek figyelemfelkeltőbb megoldások a szerkezeti elemek látványossá tételére, mégis lenyűgöző a visszafogott díszítés és a letörések egyenletesen polírozott felülete, ami egyértelműen kézi megmunkálásra utal. Nem is lehet másként, hiszen a Laurent Ferrier manufaktúrában valóban kézzel készülnek az órák. Mindegyik órához külön órásmester tartozik, aki végigviszi a munkafolyamatot, s az elkészült darab az ő felelőssége és hozzáértésének bizonyítéka. Az óra különlegessége a dupla hajszálrugós tourbillon. A két hajszálrugó ellentétes irányú mozgása még inkább a ketrec középpontjában tartja a súlypontot, ezzel is segítve a gravitációs hatások kiküszöbölését és az egyenletesebb működést a minél nagyobb pontosság elérése érdekében. A kézi felhúzású, LF619.01 kódjelű in-house kaliber 3 Hz-en 80 óra járástartalékkal működik.


A tokméret nem tipikusan öltönyórás. A 41 mm átmérő ugyan nem számít kiugróan nagynak a kategóriában, a 12.5 mm-es magasság viszont már igen. Az íves tokformának és az enyhén domború zafírkristálynak köszönhetően az óra mégis könnyen becsusszan az ingmandzsetta alá. A tok készülhet 18k sárga-, vagy ugyanolyan gazdag ötvözetű fehéraranyból. A figyelmes vizsgálódás megmutatja, hogy a számlap két részből áll: a kis-másodperc regisztere mélyebben fekszik, utólag illesztik a helyére, és egy keskeny fémgyűrűvel rögzítik. Az óra 2010-es megjelenésekor még csak kétféle számlappal volt kapható: elefántcsont színű zománc vagy fekete ónyx. Azóta más számlapszínek (például az idei Watches and Wondersre kijött az „evergreen“ szín) és variációk is megjelentek, de ma is az elsőnek piacra került verziók számítanak etalonnak. A mutatókat minden esetben fehéraranyból készítik. A művészien gondos tervezés, a nemes anyagok használata és a professzionális kézi megmunkálás tényének ismeretében nem csodálkozhatunk az óra magas árán (180000 svájci frank, magyar pénzben 73 millió körül), különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a Laurent Ferrier legfeljebb 300 órát készít évente.


*A Laurent Ferrier eddigi díjai: 

2010. - férfi karóra, öltönyóra - Galet Classic Tourbillon Double Spiral

2015. - kiváló minőségért - Galet Square

2018. - magas komplikáltságú órák kategória - Galet Annual Calendar School Piece

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Ad Code

Responsive Advertisement