Ad Code

Responsive Advertisement

INNEN-ONNAN

6/innen-onnan/ticker-posts

BULOVA SUPER SEVILLE PRECISIONIST – A KEVESEBB TÖBB


Úgy tűnik, a múlt század 50-es/60-as éveinek televíziós képernyőit idéző forma képes aktivizáló nosztalgiákat életre hívni.


Ki gondolná, hogy ilyen kevés is elegendő ahhoz, hogy egy hajdan eladási csúcsokat döntögető gyártó előléphessen az árnyékból, ahonnan évtizedek óta próbál kitörni. De, mint a mondás tartja: a kevesebb néha több. A Bulova Super Seville Precisionist legnagyobb érdeme, hogy az elődjétől eltérően már nem tűnik a Rolex Day Date egy az egyben koppintásának, és nem csak azért, mert a számlapról eltűnt a „Day“. A Bulova persze nem ezt hangsúlyozza, hanem a kvarckristály 262 KHz-es frekvenciáját, de erről később...


AZ ELŐD, MÉG AUTOMATAKÉNT. KÉP: VINTAGETIMEPIECE

Bizony régen volt, a múlt század ötvenes éveiben, amikor az egész világ a Bulovára figyelt, és az emberek egymás lábát taposták egy Accutronért. Az sem lendített sokat a cég üzleti sikerein, amikor kiderült, hogy egyik órájuk, a mostani Lunar Pilot őse csak úgy zsebben feljutott a Holdra az Apollo 15-ön, a NASA által rendszeresített szolgálati Omega Speedmaster Moonwatch meghibásodása után pedig kitűnőre vizsgázott David Scott űrhajós csuklóján. Ez sem akkor, sem a kései utód piacra kerülésekor, sem annak legutóbbi ráncfelvarrásakor nem bizonyult perdöntőnek. Napjainkban talán azért sem, mert korunk Lunar Pilotja a méretcsökkentés után lett 43.2 mm átmérőjű...


AZ ÚJ. KÉP: BULOVA
 

De ami elmúlt, elmúlt, most itt a megújult Super Seville, és pont olyan, amilyenből a piac mostanában nem győz eleget rendelni. Úgy tűnik, a múlt század 50-es/60-as éveinek televíziós képernyőit idéző forma képes aktivizáló nosztalgiákat életre hívni, s a Bulova nem az első gyártó, amelyik ráérzett erre. A Vesuviate és a Mido után újabb óra hozza a TV feelinget, és ennek is jól áll. Ez a lekerekített sarkú négyzet forma egyébként valóban praktikus, amolyan szürke eminenciás: nem hivalkodó, mégis érdekesebb a szimpla körnél, majdhogynem elegáns. A Bulova teljesen átlagos, vonalas indexekkel és egyenes kardmutatókkal szerelt számlapot társított hozzá, amit a fehér mellett két jól eltalált színárnyalatú kék és zöld dob fel. A Day Date küklopsza még ott van, akárcsak a szintén a Rolex népszerű három mutatósára jellemző barázdált lünetta, de a forma valahogy mégis új ízt ad az ismerős jellegnek.


KÉP: BULOVA
 

Az óra másik erénye a pontossága, és a Bulova erre építi a marketinget. 262 KHz tényleg sok, messze több a mechanikus órák átlagosan használt 28800 Hz-énél, de bőven veri a kvarcórák megszokott, 32768 Hz-es rezgésszámát is. Ez utóbbi hosszas kísérletezés után rögzült a gyártóknál olyan oszcillációs rátaként, amely mellett az óra nagy pontosságra képes, az elem pedig hosszú élettartammal bír. Bárki előállíthat nagyobb rezgésszámot egy kvarcórában, de csak akkor éri meg, ha nem befolyásolja az elem élettartamát. A Bulova órájának technikai bravúrja abban áll, hogy ez sikeresen valósul meg benne, ráadásul a kvarcórák legnagyobb ellenségével, a hőmérséklet-ingadozással is hatékonyan száll szembe. A Citizen csoportba tartozó amerikai gyártó órája valóban még pontosabb, mint egy átlagos kvarcóra, bár a vásárlók ezt nem biztos hogy érzékelni fogják, szemben azzal a valóban lenyűgöző látvánnyal, ahogy a másodpercmutató rezzenéstelenül, folyamatosan söpör végig a számlapon. Mindenesetre örvendetes, hogy az önbeállítás, a hőkompenzáció, a rádióvezérlés és egyéb újítások mellett született még egy megoldás a kvarcórák amúgy is szemérmetlenül nagy pontosságának növelésére.


KÉP: WATCHONISTA
 

Mivel a Citizen csoportról van szó, a werk a csoporton belülről, tehát a Miyotától jön (Miyota NM50). Azaz nevezett technikai bravúr a japán szerkezetgyár érdeme is, a Bulova az óra megtervezésével és a kidolgozás magas minőségével járul hozzá a várható sikerhez. Szép, egyenletes felületet ad a számlapok függőleges, egyirányú szál-csiszolása, a polírozott indexek és mutatók pedig biztosítják a kitűnő leolvashatóságot. Az integrált tokfüles óra leginkább minőségi eleme mégis a karperec. A három szemből álló szerkezet konkrét megvalósítása ugyan felidézi a Rolex Datejust oyster-szíját, de az lenyűgöző, ahogy a tok sziluettjét törés nélkül folytató, a tokfüleknél még 25 mm széles „fémszíj“ 18 mm-esre keskenyedik, mire a pillangócsathoz ér. Olyan a hatás, mintha az óra tokját együtt öntötték volna ki a csattal folyékony acélból. Ahogy mondani szokás: nagyon egyben van. Nem sajnálták az anyagot a karperecből, a szélső szál-csiszolt és a középső polírozott elemek egyaránt szépen megmunkáltak, noha a külső éleken elkelt volna egy árnyalatnyi polírozott letörés. Összességében elmondható, hogy egy szép és jól használható casual kvarcóra került piacra a Bulovától, aminek az ára sem szemtelen: az acél színű tokkal 695 dollárba, az arany színűvel pedig 775 dollárba kerül (mai árfolyamon 250000 illetve 280000 Ft körül).

KÉP: BULOVA


Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Ad Code

Responsive Advertisement