Az Arcange Sector Dial Collection akár a „mikromárkaság“ jelképe is lehetne: 400 euró alatti áron kínált órák, amelyekért jóval nagyobb összeg sem tűnne aránytalannak.
Mi indít el valakit egy életpálya felé? Van, aki hall egy történetet, valaki más lát egy filmet vagy elolvas egy könyvet, sokak életét a szüleik, ismerőseik példája tereli mederbe, és akad, aki csak sodródik. Virgil Robertréau egyszer a családi fészek padlásán rábukkant a nagyapja egykori karórájára, egy 1969-es Omega Seamasterre, és ezzel eldöntetett. A repülés már addig is vonzotta az ifjú Robertréaut, ehhez mintegy varázsütésre csatlakozott az órák és különösen a vintage órák iránti rajongás. Alig másfél évvel ezelőtt alapított órás cégét a francia postarepülés híres pilótájáról, az „Archangel“ becenévre hallgató Jean Mermozról nevezte el Arcange-nak, a cég logóját a repülőgépek fedélzeti giroszkópjáról mintázta, első szériáját pedig a vintage jellegű szektorszámlapoknak szentelte.
![]() |
KÉPEK: ARCANGE |
Az Arcange Sector Dial Collection akár a „mikromárkaság“ jelképe is lehetne: 400 euró alatti áron kínált órák, amelyekért jóval nagyobb összeg sem tűnne aránytalannak. Első látásra az öt azonos jellegű, zónákra osztott számlap mindössze ötféle színvariációnak látszik, holott nem találunk közöttük két teljesen egyformát. A díszítésben egyetlen számlapon belül is váltakozhatnak a sima, a szemcsés és a körkörösen vagy párhuzamosan kiképzett szálhúzással felületkezelt régiók, és a középső részek felületének megmunkálása alapján akár csoportokba is rendezhetjük a modelleket.
![]() |
KÉP: ARCANGE |
Sima középrész
![]() |
KÉP: ARCANGE |
Egyetlen modell, a D (dial) 01 tartozik ide. A tört-fehér számlapot a különféle szélességű és sűrűségű sínpárminták uralják. A feketére festett mutatók, indexek, óra és percjelölések, valamint a koncentrikusan szálhúzott felületű segédszámlap tíz másodpercenkénti és másodpercenkénti jelölései éles, de nem vakító kontrasztot teremtenek. A számlapot, ahogy a többi modellét is, dobozos zafírkristály fedi, amelyet ötrétegű tükröződésmentesítő bevonattal láttak el. Hamisítatlan vintage art deco hangulat árad az órából, amit a középbarna bőrszíj is kiemel.
Szemcsés középrész
![]() |
D02. KÉP: ARCANGE |
A D02 számlapját a szürke szín két árnyalata határozza meg. A sötétebb, szemcsés középpel azonos színű külső gyűrű körkörösen szálhúzott. A középső kör sínpárminta nélküli vonalas keretet kapott, a világosabb részek sima felületűek. A segédszámlap másodpercosztása a kör külső gyűrűjére került, a frekventált helyek közötti órajelölők rövidebbek, nem érnek el a a külső zóna belső köréig. A fekete mutatók, osztások és a hármasnál, kilencesnél és tizenkettesnél látható, a D01-en lévőknél nagyobb méretű arab számos órajelölők feketesége hozzájárul a számlap monokróm jellegéhez. Stílusos hozzá a világosbarna bőrszíj.
![]() |
D03. KÉP: ARCANGE |
A D03-nál találjuk a legkevesebb zónát. A szemcsés középrész körül egyetlen gyűrűt látunk percosztásokkal és szokatlan helyeken, a kettesnél, a négyesnél, a nyolcasnál és a tízesnél elhelyezett arab számos órajelölőkkel. A D03 mutatója az egyetlen, amelyik nem íves, hanem szögletes levél formájú és Super-LumiNova bevonatot is kapott. A sárgás színű festett jelölések jól mutatnak az antracit számlapon. A sötét számlaphoz sötétbarna szíj társul, bár szerintem a világosbarna vagy akár a fekete jobban illene hozzá.
Szálhúzott középrész
![]() |
D04. KÉP: ARCAGNE |
A D04 zónái és díszítései megegyeznek a D01-en láthatókkal, egyetlen kivétellel: a kék számlapos verzió rakott, vonalas órajelölőket kapott. A középrész függőlegesen szálhúzott, az órák jelzeteit tartalmazó szélesebb gyűrű körkörösen, akárcsak a segédszámlap tárcsája. Az eltérő felületeken másként törik meg a fény, így lehet izgalmas összhatást produkálni különböző színek alkalmazása nélkül is. A sötétkék tárcsán elhelyezett ezüst színű mutatók és indexek divatos mindenessé teszik az órát, nem véletlen, hogy egyelőre ez a kínálat legkelendőbb modellje. A kék számlaphoz adja magát a kék bőrszíj, bár kék színű számlaphoz a fekete szíj is jól mutat.
![]() |
D05. KÉP: ARCANGE |
A második legkeresettebb modell a az aranyszínű PVD-t kapott D05. A középszürke/antracit/arany kombó és a vonalas rakott indexek elegáns öltönyórává teszi ezt a modellt. Csaknem azonos jelleggel operál a Patek Philippe rózsaarany regulátora, az 5235 50R Triple Calendar, persze csillagászati áron. A segédszámlap a D05-ön is körkörösen szál-csiszolt, a frekventált helyek közötti osztások rövidebbek, nem érik el a tárcsa külső gyűrűjét. Az órajelölők széles sávja sima felületű, itt a sötétebb szín teremt kontrasztot. A külső gyűrűn, az arab számos percjelölők fölött sűrű másodpercosztás kapott helyet. Ez az egyetlen modell, amelynek számlapján a cégnév alól hiányzik a logó. Itt is sötétbarna a bőrszíj, de a tok arany színe a későbbiekben a fentieknél is szabadabb színválasztást engedhet, a mézszínűtől a bordón át a feketéig számos variáció szóba jöhet.
Tokozás, szerkezet, ár
Az órák egyforma tokba kerültek, amely 38 milliméteres ármérőjével csaknem minden csuklóméreten jól mutat, akár uniszexnek is tarthatjuk a modelleket. A tok oldala szálhúzott, a felső részek polírozottak. A 10 szögű csavaros hátlap fokozza a vintage jeleget. Az órák 50 méterig vízállóak, ami a hétköznapi használathoz elegendő, nem jönnek zavarba egy kézmosástól vagy a hirtelen jött esőtől.
![]() |
KÉP: ARCANGE |
A modellek 395 eurós áron rendelhetők, ez mai árfolyamon 160 ezer forint körüli összeget jelent. Aprópénz ezekért a gyönyörű kiállítású mindenes órákért, amelyek mindegyike viselhető öltönyhöz is, köszönhetően 9,3 mm-es vastagságuknak. A szemtelenül olcsó árat és a viszonylag „slim“ jelleget a szerkezet teszi lehetővé, amely Kínából, pontosabban az immár Kína uralta Hong Kongból érkezik. A 3 Hz-en működő, 43 óra járástartalékú Seagull ST1700 kézi-húzós werk 4 mm körüli vastagsága tág játékteret enged a tok kialakításánál, és az Arcange élt a lehetőséggel. Nincs okunk kételkedni abban, hogy Kína legnagyobb óra- és szerkezetgyára képes használható kalibereket előállítani, ráadásul az ST17... széria erősen hajaz régebbi svájci werkekre.
![]() |
KÉP: ARCANGE |
Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy itt egy nagyon friss cég legelső próbálkozásáról van szó, és éppen abban a szegmensben, amelyben nemrég a Baltic is letette voksát az Arcange óráknál drágább, de megfizethető árú modelljeivel. Monsieur Robertréau nyilván bízott a saját terveiben és a franciaországi Besançonban történő összeszerelés és kidolgozás minőségében, és mindenképpen alacsonyan akarta tartani az árat, így eshetett a választás a Seagullra. Egy microbrand életében talán nem is az indulás a legnehezebb. Ha jó az ötlet és szakmailag felkészült a csapat, a Kickstarteren elegendő pénz gyűlhet össze az induláshoz. Az Arcange Sector Dial órái jól fogynak, a vásárlói visszajelzések a modellek mellett az ügyfélszolgálat munkáját is dicsérik. Kezdetnek ez nagyon is megfelel, viszont a vízválasztó a második-harmadik generáció lesz. Ezeknél dől majd el, hogy lehet-e jövője az Arcange cégnek – és a szerkezet is számítani fog. Svájc vagy Németország mégiscsak közelebb van Besançonhoz Kínánál, de még egy Seiko vagy Miyota werk neve is bizalomkeltőbb lehet a vásárlók körében.
Egyelőre itt vannak ezek a gyönyörű órák, amelyek tényleges áruknál messze nagyobb értéket mutatnak, aztán pedig meglátjuk, merre kanyarodik a repülés és a vintage karórák szerelmese, Virgil Robertréau útja.
A lead-kép forrása: mon-petit-horloger
A gyártó honlapja: ARCANGE
0 Megjegyzések