A múltban is alig néhány gyártó akadt, amelyik mélységmérésre alkalmas búvárórát készített, manapság pedig lámpással kell keresni.
Vajon melyik búváróra hasznosabb a búvár számára, amelyik csupán az időt mutatja, vagy amelyik mélységmérővel is rendelkezik? A legtöbb diver egyetlen olyan szolgáltatása, ami megkülönbözteti az utcai szaladgálós óráktól – persze a fokozott vízállóságon kívül –, a forgatható búvárlünetta, ami jelzi a búvárnak, hogy a palack kapacitásától függően mennyi ideig maradhat a víz alatt. Ez sem kevés, de nem több a minimumnál, amire egy rendszeresen merülő hobbibúvárnak szüksége lehet, nem beszélve a profikról. Ezért aztán a búvárok mélységmérőt is visznek magukkal, hiszen a levegő aktuális mennyiségén túl az is alapvető információ, hogy egy ember éppen milyen mélységben tartózkodik, illetve milyen mélyről kell a megfelelő tempóban felemelkednie ahhoz, hogy elegendő ideje maradjon kivédeni a dekompresszió okozta keszonbetegséget. A klasszikus, két műszeres megoldás helyett egyre többen alkalmaznak búvárkompjútert, de megfelelő lehet egy mélységmérésre képes búváróra is. Sajnos azonban utóbbiakkal nemigen kényeztetik vásárlóikat a gyártók.
A búvárórák fejlesztése általában két irányban halad. Vagy a hétköznapi viseléshez igyekeznek alkalmasabbá tenni a diverek megjelenését, vagy a nyomástűrést fokozzák, hogy nagyobb számot lehessen írni az órával elérhető mélységhez. A múltban is alig néhány gyártó akadt, amelyik mélységmérésre alkalmas búvárórát készített, manapság pedig lámpással kell keresni. Korábban gyártott ilyet az IWC, a Jaeger-LeCoultre meg a visszatért Favre Leuba is, de ezek az órák ma már újonnan nem kaphatók. A Blanckpain még tartja magát, ahogy a búvárórák koronázatlan királyától el is várható. A Fifty Fathoms X Fathoms igazi mélységmérős diver, amely fémmembrános megoldással viszonylag pontos mérésre képes, rögzíti a legnagyobb elért mélységet, és dekompressziós szeleppel is rendelkezik. Mondjuk van is mérete mindehhez, mivel a tokja 55 mm átmérőjű és 24 mm vastag, a számlapja pedig nem olyan, amilyenre rápillantva rögtön értesz mindent.
![]() |
KÉP: BLANCPAIN |
Ezzel szemben létezik a piacon egy óra, ami bármiféle műszaki hókuszpókusz nélkül, zseniális egyszerűséggel, egy közismert jelenség kreatív alkalmazásával teszi lehetővé a búvárok számára az aktuális mélység regisztrálását. A svájci független óramanufaktúra, az „ArtyA“ főként formabontó megoldásai és a mechanikus óra működésének rejtelmeit szinte oktató jelleggel elénk táró csontvázas modelljei révén ismert, pedig meglehetősen terebélyes búvár kollekcióval is rendelkezik. A szóban forgó óra, az egyszerűen Depth Gauge (mélységmérő) néven piacra dobott diver még az egyébként különleges anyagokból készült tokokat és változatos mintázatú számlapokat felsorakoztató sorozatban is egyéniségnek számít.
![]() |
KÉP: ARTYA |
Az ArtyA koncepciója arra a jelenségre épül, hogy az emberi szem által felfogható színek spektruma a nagyobb vízmélység felé haladva fokozatosan csökken – azaz, bizonyos színek csak bizonyos mélységig láthatóak. A Depth Gauge számlapja mindenben hozza a búvárórák jellegzetességeit, kivéve egyetlen motívumot: a zafírkristállyal fedett számlap felső felére öt félköríves színsávot fest a gyártó, amelyek alján az adott sáv színével megegyező színű szám látható; 5 m, 15 m, 30 m. stb. A számok azt a mélységet jelölik, amelyet elérve eltűnik a számlapról a vonatkozó szín. 5 métert elhagyva már nem látjuk a pirosat, 15 méternél a narancssárgát, és így tovább. Az óra 300 méterig vízálló, de csupán 100 méterig tájékoztat a mélységről. Aki odáig merül, látni fogja, hogy a számlapon az utolsó, a kék szín is eltűnik.
![]() |
KATTINTÁSRA NAGYOBB MÉRETBEN NYÍLIK. KÉP: ARTYA |
Kétségtelen, hogy ez nem a legpontosabb megoldás, de annyira kézenfekvő és annyira jellemző a céget alapító és vezető, s az óráival elsősorban az érzelmekre hatni kívánó Yvan Arpa csavaros észjárására, hogy csak megsüvegelni lehet. A 300 méteres vízállóságot a gyártó koronazárral, 43 mm átmérőjű, 14 mm vastag, dupla szigetelésű tokkal és csavarozott hátlappal biztosítja. A COSC szabványnak megfelelő, aranyból készült rotorral szerelt automata szerkezet az Aiontól érkezik, 4 Hz-es működéssel 43 óra járástartalékot biztosít. Az óra színváltozatonként 9-9 példányban készül mindössze, darabonként 7900 svájci frank áron.
![]() |
KÉPEK: ARTYA |
A cég honlapja: ArtyA
0 Megjegyzések