Vajon az egyediségen túl is létezik valami értelme ennek az elrendezésnek?
Léteznek órák, amelyek első ránézésre furcsának tűnnek, mert nem egyértelmű, hogyan kéne leolvasni róluk a pontos időt. Ezek őstípusa a regulátor. Ha rápillantunk egy ilyen órára, először csak egyetlen mutató tűnik fel, és nem értjük, mit kezdhetnénk ennyi információval, hiszen még az is bizonytalan, hogy az az egyetlen mit mutat. Ha jobban megnézzük a számlapot, biztosan találunk rajta segédszámlapot is, minimum egy olyat, amelyen 12 órás osztás látható. Ez a felismerés pillanata. Szóval a segédszámlapon kell leolvasni az órát, a központi mutatón pedig a percet. De vajon miért? Ez amolyan különlegesség? Vajon az egyediségen túl is létezik valami értelme ennek az elrendezésnek?
![]() |
EGY OLCSÓBB MEGOLDÁS: ZEPPELIN FRIEDRICHSHAFEN, (REF.: 85225) KÉP: ZEPPELIN |
![]() |
ÉS EGY DRÁGÁBB: PATEK PHILIPPE 5235/50R. KÉP: PATEK PHILIPPE |
Kétségtelen, hogy a mutatóknak a megszokott, koaxiális megoldás helyett különböző rögzítési pontokon történő elhelyezése bonyolítja a pontos idő leolvasását (amúgy a szerkezetet is), de a regulátor órák eredetileg nem is hétköznapi használatra készültek. Mint a neve is mutatja, a regulátorok, azaz szabályozó órák eredetileg egyfajta etalonként, mesteróraként szolgáltak a pontos idő minél akkurátusabb ellenőrzésére. A szükségképpen nagyméretű számlappal ellátott álló- vagy faliórák pontosságát csillagvizsgálókban hitelesítették, ezt követően kerültek rendeltetési helyükre, ahol mintául szolgáltak a közelükben megforduló, vagy éppen készülőfélben lévő órák beállításához.
![]() |
ANTIK BRIT REGULÁTOR FALIÓRA |
Jellemzően óragyári műhelyekben, óramanufaktúrákban és vasúti irányítótermekben alkalmazták a regulátorokat abból a célból, hogy a készülő órákat vagy a vasutasok óráit ezekhez lehessen igazítani. Az órák, percek és esetenként másodpercek egymástól elkülönült megjelenítése a lehetőségekhez képest legpontosabb leolvashatóságot biztosította más órák beállításához. A nagyméretű számlapok pedig azt tették lehetővé, hogy a műhely vagy az irányítóterem legtávolabbi pontjáról is jól látható legyen az alapul szolgáló óra. Angliában már a XVIII. században alkalmaztak regulátor órákat, s a következő száz évben a szisztéma egész Európában és Amerikában is általánosan elterjedt.
![]() |
ANTIK BRIT REGULÁTOR ÁLLÓ ÓRA SZÁMLAPJA |
Vajon egy karórán betöltheti-e eredeti szerepét a „szabályozó“ elrendezés? Semmiképp, de a mai regulátor karórák esetén nem is ez a cél. Sokféleképpen lehet a megszokottnál izgalmasabbá tenni egy számlapot, ennek egyik módja a regulátor rendszer alkalmazása. Ezt a lehetőséget először a Chronoswiss aknázta ki teljes mértékben, 1987-ben elsőként dobtak piacra sorozatban gyártott regulátor karórákat, s azóta a cég fő termékcsoportját alkotják a különféle stílusú és változatos komplikációkkal párosított regulátorok.
![]() |
KÉPEK: CHRONOSWISS |
Természetesen más gyártók is készítenek a portfóliójuk színesítéseként regulátort is. Szinte minden árkategóriában találhatunk példát erre az óratípusra, de a Chronoswissen kívül csak a Louis Erard fektet az átlagosnál több energiát e különleges órák gyártásába és az egyetlen mutatós órákat készítő MeisterSinger kínálata áll látszólag hasonló, de atipikus, speciális módon* leolvasható darabokból.
![]() |
KÉPEK: LOUIS ERARD |
A regulátor elrendezés sokféle komplikációt elbír: léteznek különféle naptár-variációval párosítottak, tourbillonnnal, csontvázasított számlappal szereltek, sőt percütők is; a variációs lehetőségek nagyjából megegyeznek a központi mutatós elrendezés lehetőségeivel. Nem beszélve arról, hogy a visszafogottan elegáns példányok tökéletesen megfelelnek öltönyórának. Mint ez a ma már sajnos nem gyártott, gyönyörű percütő regulátor Kari Voutilainentől:
![]() |
KÉP: WATCHESBYSJX |
*A MeisterSinger karórák egyetlen mutatója nem a perceket mutatja, mint a regulátorok központi mutatója, hanem óramutató. Ezek az órák nem percnyi, hanem ötpercnyi pontossággal olvashatók le. A külső osztáson az öt, tizenöt és harminc perceket, illetve az órákat eltérő hosszúságú vonalak jelölik (lásd a cég fent belinkelt honlapján). Némi gyakorlással egy ilyen órára hagyatkozva is pontosan érkezhetünk célunkhoz. Mivel a cég elég régen jelen van a piacon és valamennyi modellje ilyen rendszerű, nyilvánvaló, hogy ez a szisztéma elegendő számú vásárlónak megfelel.
0 Megjegyzések