A Sartory Billard SB06-24 „La Nuit“ egészen egyedi módon oldja meg a 24 órás időmérést, nem hogy egyetlen, de egyenesen három mutatóval, amiből kettő kismutató.
„Kismutatóból soha nem elég!“ – gondolhatta Ludovic Sartory és Armand Billard, amikor felötlött bennük, hogy első saját – vagy inkább exkluzív, de erről később – tourbillonjuk 24 órás szerkezet működését szabályozza. Figyeljünk a részletekre: ne a számlap legyen 24 órás osztású, hanem a szerkezet 24 órás működésű. 24 órás szerkezettel, azaz a számlapot 24 óra alatt körbejáró mutatóval faliórákon is találkozhatunk, karórában többek között az egymutatós óráiról elhíresült Meistersinger gyárt ilyet, és a GMT mutatók is fél sebességgel söprik végig a számlapot, miközben az óra hagyományos mutatói a megszokott 12 órás tempóban haladnak. A GMT, amelyen könnyűszerrel leolvashatjuk a helyi időt – bármilyen sokat gyártanak is belőle – voltaképpen rétegműfaj, a Meistersinger és mások egymutatós megoldása pedig megóv minket a pontos idő ismeretétől, mivel egy jóval lazább időfelfogást támogat, valahol az „akkor van dél, amikor megéhezem“ és a „percre pontosan szeretek érkezni“ között.
![]() |
KÉP: GPHG |
A Sartory Billard SB06-24 „La Nuit“ egészen egyedi módon oldja meg a 24 órás időmérést, nem hogy egyetlen, de egyenesen három mutatóval, amiből kettő kismutató. Miközben a percmutató normál sebességgel, óránként tesz meg egy teljes kört a számlapon, egy közbeiktatott fogaskerék modul biztosítja, hogy a két, egymás folytatásaként megjelenő óramutató 24 óra alatt forduljon körbe. A pontos idő leolvasásához mindig a dupla kismutatónak azt a felét kell figyelni, amelyik éppen a 12 órás retrográd osztáson halad. Nappal a Nap-szimbólumosat fogjuk ott találni, kora estétől reggelig a Hold-szimbólumosat. Ez utóbbin Super-LumiNova bevonat biztosítja, hogy sötétben is látható legyen. Egyszerű, logikus, látványos, azaz: zseniális.
![]() |
KÉP: REVOLUTIONWATCH |
A gyönyörűen kidolgozott, kecsesen homorú lünettájú óra 316L acélból készült polírozott tokjának átmérője 41 mm, vastagsága 9,5 mm, tehát öltönyhöz is viselhető méretű. A számlap külső gyűrűje az egyre divatosabb aventurinból készült. Szerencsére nem két marokkal szórták a fémreszeléket a folyékony, színezett üvegbe az anyag elkészítésénél, de ez a jelzésszerű megoldás is tökéletesen imitálja a csillagos eget, amint körbeöleli a Hold felszínének méretarányosan kicsinyített hányadát ábrázoló középső részt. A háromdimenziós felületet biztosító gravírozás alapjául a NASA Lunar Reconnaissance Orbiter nevű űrszondája által készített felvétel szolgált. A süllyesztett középrészt keskeny, szál-csiszolt acélgyűrű keretezi, ezen kívül helyezkednek el a zafíralapra nyomtatott, lebegő hatást keltő, fehér színű osztások: a retrográd órajelölők, a tourbillontól induló belső keret, a percosztások és arab számos jelölők, valamint a feliratok. A szimmetriával és aszimmetriával egyaránt játszó összhatás szokatlan, de hamar befogadható, esztétikus. Van mit nézni a megnyitott számlapban megjelenő egyetlen ponton rögzített (flying) tourbillonon kívül is, mégis rend uralkodik a számlapon.
![]() |
KÉP: GPHG |
Persze a lényeg a tourbillon és maga a szerkezet, hiszen mégiscsak az van az órán belül. A cég 2015-ös alapítása óta ennél az óránál dolgoztak először tourbillonnal, és az SB06-24 „La Nuit“-ben debütált a manufaktúra első saját szerkezete. Az ipari formatervező Armand Billard ötlete volt a saját órás vállalkozás, társával gyakorlatilag nulláról kezdték az ipart. Az indulásnál a klasszikus értékek és órás hagyományok továbbéltetése volt a céljuk, a kor igényeinek megfelelő formában. Miközben nagyjából mindenki valami ilyesmit mond, amikor elindít egy órás céget, nekik kettőjüknek ezt sikerül is megvalósítani. Nyolc év után jutottak el odáig, hogy a kezdeti, elsősorban dizájner munkák után saját szerkezetben és bonyolultabb komplikációban gondolkodjanak.
![]() |
KÉP: FRATELLO WATCHES |
Sok mindent elmond a fiatal cég iránti bizalomról, hogy milyen vállalkozások és személyiségek segítették a projektet. Mint láttuk, a számlaphoz a NASA biztosította az alapot, a tok a Kari Voutilainen érdekeltségébe tartozó Voutilainen & Cattin cégnél készült, a finiselését az órás körökben elismert Philippe Narbel végezte. A számlap a többek között a Vacheron Constantinnak és a De Bethune-nek is dolgozó Comblémine SA. munkája, s ez az ugyancsak Voutilainen tulajdonában lévő cég készítette a szerkezetet is. A kézzel készült bőrszíjak a ScarlettParis munkái. Egy meghívásos alapon működő spanyolországi óragyűjtő magánklub, a Cronotempvs Watch Club bábáskodott a résztvevők összehozásán, és Billardékkal meg a Comblémine szakembereivel együtt tervezték meg az óra flying tourbillonját és magát a szerkezetet. Ahhoz, hogy egy óragyűjtőket tömörítő magánklub felfigyeljen egy cégre, az kell, hogy az illető vállalkozás – az elsőrangú minőség biztosítása mellett – deklaráltan odafigyeljen a vásárlói igényekre is. A Sartory Billard első pillanattól folyamatos kapcsolatra törekedett a megrendelőivel, és az adott keretek között beépítette a kívánságokat a készülő modellekbe. Eddigi munkájuk eredménye az a bizalom, amely a flying tourbillonra épülő órával és a később csatlakozott két másik modellel (SB06-12 és SB06-24 „La Jour“) az haute horlogerie magasságaiba emelte a céget.
![]() |
KÉP: GPHG |
Az ABVT01 jelű szerkezet tehát közös munka eredménye, exkluzívan a Sartory Billard számára készül, és egyéb erényei mellett új szintre emeli az óraszerkezetek esztétikáját. A 21600 féllengéssel működő, 209 alkatrészből álló, 19 köves szerkezet járástartaléka 4 nap (96 óra). Az órát elöl-hátul domború zafírkristály fedi, s az átlátszó hátlapon megcsodálhatjuk a szerkezetet. A fölső híd egyetlen nagy átlátszó zafírkristály, amit lényegében a szélein végigfutó fehér keret tesz láthatóvá. A további, kecsesen ívelő, keskeny hidak sem takarnak ki sokat a látványból, szinte teljes egészében látjuk a gépi guilloché mintával díszített, mélykékre színezett főlemezt. A hidak díszítését és a tourbillon ketrecének finiselését is Philippe Narbel végzi, és mindegyik kalibert – az órakészítés hagyományaihoz híven – egyetlen órásmester szerel össze és tesztel. A cég természetesen a flying tourbillonnal szerelt óráknál is figyelembe veszi a vásárlói kívánságokat, az SB06-24 „La Nuit“ esetében például megválasztható, hogy arab vagy római számok jelenjenek meg az órajelölőkön. Mindennek borsos ára van, ami egy gyűjtői darabnál nem meglepő. Nettó 99000 svájci frankért kerülhet gyűjteménybe egy kívánság szerint kialakított SB06-24 „La Nuit“.
![]() |
KÉP: SARTORY BILLARD |
0 Megjegyzések