... nem tudom, mivel lehetne még gazdagítani, mert ez így is több, mint elég, hiszen jelenleg a Solaria Ultra Grand Complication a világ legkomplikáltabb karórája.
A nemrég piacra került Historique 222 láttán sokan összevontuk a szemöldökünket, mondván, íme, a Vacheron Constantin is kénytelen régi modell felelevenítésével felhívni magára figyelmet, ráadásul egy aranyárban kínált acél integrált tokfüles órával. Ám az idei Watches and Wondersen bemutatott Solaria Ultra Grand Complication láttán mindenki hátradőlhet, mert úgy tűnik, hogy a svájci óraipari szentháromság oszlopos tagjánál nemcsak marketingesek, hanem órások is dolgoznak. Illetve egy órás reggelente biztosan szeméhez illeszti a lupét, mint ahogy az elmúlt nyolc évben (micsoda áthallás...!) minden munkanapon megtette – Jean-Marie Bouquin ugyanis egymaga fejlesztette ki ezt az órát, és éppen nyolc esztendő kellett hozzá. Harminchat évesen kezdte, még most is csak negyvennégy, tehát bőven van jövője az iparban, bár kérdéses, hogy valaha is összehozhat-e ennél komolyabb szerkezetet. Annyi biztos, hogy új zsenit üdvözölhetünk az óraipar élő és holt nagyjainak sorában, és ha más nem is, egy zseni biztosan össze tudja számolni, hány komplikációt épített bele ebbe a csodaórába.
Bouquin úgy számolja, hogy 41, azaz negyvenegy különböző komplikációt rejt – mármint a sima időmérés mellett – a 45 mm átmérőjű és 14,9 mm vastag fehérarany tok. Maga a szerkezet kis híján 11 mm vastag, úgyhogy a 14,9 mm-es végeredmény igencsak visszafogottnak számít. És most itt helyben szégyellje el magát az összes gyártó, amelyik még egy egyszerű kronográfot sem képes ennél keskenyebb tokkal elkészíteni! Más kérdés, hogy ezt a tekintélyes méretű órát soha senki nem fogja viselni, aminek két oka van. Egyrészt be kell érni ezzel az egyetlen példánnyal, mivel sosem kerül sorozatgyártásba, másrészt az ára olyan 3,5 milliárd forintnak felel meg. Így még ha megveszi is valaki, nem valószínű, hogy ezzel a csuklóján szalad majd le a kutyával az esti háztömbkörre.
Szóval negyvenegy komplikációt rejt a 3655 jelű, 204 köves szerkezet, amely 1521 alkatrészből áll és 3 Hz-es működéssel 72 óráig bírja. Ennyi gombócból is sok, de azért szemezgessünk! Mindjárt az elején le kell szögeznünk, hogy nem csak mennyiségről van szó, a Grand Complication öt olyan új komplikációt is tartalmaz, amely még sosem szerepelt karórában. Az egy dolog, hogy az óra a „földi időt“ mérve képes két időzóna (GMT funkció) mellett világidőt is mutatni, természetesen éjjel-nappal kijelzéssel párosítva, mert ezzel párhuzamosan órában és percben tudja mérni a sziderikus* időt is a hátoldalon, ahol azért elfér még egy járástartalék kijelző meg egy oszlopkerekes rattrapante kronográf modullal kombinált és a szélső sáv hónap kijelzésének beállításával aktualizálható komplett csillagtérkép is, hogy pontosan mérni lehessen egyes csillagok mozgását. Értem, hogy egyetlen mondatba szuszakolva ez sok, de milyen sok egy viselhető méretű óratokba sűrítve?
Főleg, mert mindezen kívül a frontoldalon a hatosnál elhelyezett tárcsán a „nap időt“ is méri az óra, mármint a „nappal“ időtartamát, ami a Nap körüli ellipszis alakú pályán mozgó Föld lakói számára is érzékelhető módon változik az évszakok függvényében. Természetesen a földgolyó bármely pontján viselnénk ezt az egyetlen órát, a pontos idő beállítása a funkciót is hozzáigazítaná a helyi sajátosságokhoz. Ha valaki a Föld tengelye és a Nap tengelye között bezárt szög változásait, valamint a Napnak a horizonthoz viszonyított pontos helyzetét (magasság és csúcspont) is szeretné nyomon követni, ezen a tárcsán azt is megteheti, miközben értesülhet az aktuális évszak mibenlétéről és ha már odanézett, a vonatkozó állatövi jegyről is.
A Nap mozgását négyféle módon regisztráló és a sziderikus időt mutató komplikáció az az öt csillagászati adat, amely még egyetlen karórán sem szerepelt**. Viszont marad még harminchét olyan adat, amely valamilyen párosításban megjelent már más órákon is, nem egyszer csokorban, de így összességében legfeljebb a Vacheron Constantin híres zsebóráján, az ötvenhét komplikációt magában foglaló Berkley Grand Complication-ön. Néhány már szóba is került (világidő, csillagjegyek stb.), de azért akad még. Például a tizenkettesnél elhelyezett tárcsán találjuk az öröknaptárt, amely a szökőév kijelzése és a teljes naptárra jellemző adatok mellett azt is mutatja, hogy az év hányadik heténél járunk éppen. Aztán a számlap szélén futó retrográd sávról leolvashatjuk a napkelte és a napnyugta aktuális időpontját, és persze megfigyelhetjük a nap-éj egyenlőség bekövetkeztét is. A kilencesnél lévő tárcsán a holdfázist látjuk, az alatta megnyíló félköríves ablakban az ár-apály állásáról értesülhetünk. Természetesen tourbillon felel a szabályozásért, és nem lenne „ultra“ az Ultra Grand Complication a Westminster harangjátékát játszó percütő mechanizmus nélkül. Ráadásul beállíthatjuk, hogy a modul csak az órát jelezze, vagy végig csilingelje nekünk a pontos időt.
És mindez gyönyörűen kivitelezve, méltóan a „szentháromság“ egyik tagjához. Míg a Watches and Wonders tavalyi sztárja, a negyvenmillió évig pontos holdfázissal rendelkező IWC öröknaptár nagy mérete ellenére is igyekezett légiesnek mutatni magát fehér alapszínével és zafírkristály segédtárcsáival, addig a Vacheron komplikációbajnoka szigorú feketeségével hangsúlyozza komolyságát. De hogy meg ne ijedjünk tőle, itt egy zöld csík tűnik fel, ott egy sárga, amott piros számokat látunk – így sikerül némi modernség-illatú könnyedséget vinni a komor látványba. Rengeteg adatot kapunk, de a kontrasztosság miatt bármelyik könnyen leolvasható, ha tudjuk, hol keressük és mi mire való.
Noha valóban egyedi darabról van szó, ha valakinek akad néhány milliárd forintnak megfelelő mennyiségű pénze egy új karórára, valószínűleg ráveheti a Vacheron Constantint, hogy készítsen számára is egy példányt. Sőt, még reszelhetnek is rajta a vevő kívánságai szerint. Teszem fel, Bouquin úr a szabadidejében szerkeszt bele vízmértéket, hogy barkácsolásnál is használható legyen, vagy nem tudom, mivel lehetne még gazdagítani, mert ez így is több, mint elég, hiszen jelenleg a Solaria Ultra Grand Complication a világ legkomplikáltabb karórája. Tizenhárom szabadalom kapcsolódik az órához, míg a Rolex új három-mutatósához, a Land-Dwellerhez összesen harminckettő, ebből tizenhat a szerkezethez. Amúgy amíg azon töprengek, hogy vagy ez sok, vagy az kevés, vagy éppen a helyén van minden, még nézegetem ezt a gyönyörű órát, mert csodát látni mindig öröm.
*A sziderikus idő nem a Naphoz viszonyatva méri a Föld forgásidejét, hanem egy fix pontnak számító állócsillaghoz viszonyítva. Ezen időmérés alapján „egy nap“ valamivel rövidebb a huszonnégy órás földi idő alapú „napnál“. Ráadásul még bekavar a Hold mozgásának Földre gyakorolt gravitációs hatása (ár-apály jelenség) is, de ezt hagyjuk, mert ha Bouquin nem gárgyult bele ebbe az egészbe, akkor nekünk se lenne szabad…
**Ugyan hasonló részletességgel követhetjük a Hold mozgását a Jaeger-Lecoultre Reverso Qudryptique harmadik és negyedik számlapján, de az egy másik történet.
ADATOK
Modell: Vacheron Constantin Les Cabinotiers Solaria Ultra Grand Complication
Referencia: 9600C/000G-231C
Funkciók: 41 komplikáció. Pl. Öröknaptár, percütés, sziderikus idő, holdfázis, ár-apály jelzés stb.
Tok anyaga: fehérarany
Számlap: fekete matt felületű, sunray csiszolású, négy segédszámlappal, rakott vonalas indexekkel
Korona: barázdált, jelzett
Rögzítés: bőrszíj
Fedés: zafírszendvics
Átmérő: 45 mm
Vastagság: 14,9 mm
Kaliber: Vacheron Constantin 3655, 204 köves kézi húzós
Frekvencia: 3 Hz (21600 féllengés)
Járástartalék: ~ 72 óra
Vízállóság: n. a. (nem vízálló)
Ár: ~ 3,5 milliárd Ft.
0 Megjegyzések